Натяк на те, що на наступному засіданні ФРС уповільнить підвищення ключової ставки, підштовхнув ринки до зростання. Чи обгрунтовані оптимістичні настрої та чи залишається ризик рецесії, розмірковував фінансист, засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Як Пауелл порадував ринки та чи дійсно сповільниться ФРС
Підстави для оптимізму
Очевидно, що наразі головною темою, джерелом переживань, суперечок, надій та розчарувань для інвесторів у всьому світі є дії ФРС, адже саме вони визначатимуть долю ринків у коротко- та середньостроковій перспективі. Що стосується далеких перспектив, то хвилюватися немає чого, бо, як ми добре знаємо, в довгостроковій перспективі ринки зростають завжди! Цього тижня ми отримали чудовий шанс дізнатися більше про те, що зараз на думці у керівництва центрального банку США, і яких рішень очікувати через десять днів, коли Комітет із монетарної політики ФРС збереться на своє чергове засідання, щоб вирішити подальшу долю відсоткової ставки.
Що сказав Пауелл? Під час виступу у Brookings Institute, минулої середи, Голова ФРС Джером Пауелл заявив, що менш агресивне підвищення відсоткових ставок вже «на горизонті» і можна очікувати, що наступне підвищення, яке очікується 14 грудня, буде меншим за попередні. Водночас, Пауелл додав, що «інфляція все ще залишається занадто високою», і вказав, що ФРС планує проводити жорстку монетарну політику довше, ніж очікувалося раніше. На його думку, «незважаючи на деякі позитивні результати, на нас чекає довгий шлях у відновленні цінової стабільності».
Ринки моментально інтерпретували слова Пауелла таким чином, що у грудні на нас чекатиме підвищення «всього» на 0,50%, замість вже звичних 0,75%, і зраділи шалено. Індекси полетіли вгору, в надії на «Різдвяне ралі» і можливість компенсувати втрати попередніх днів, тижнів та місяців. Реакція є зрозумілою та очікуваною, але, на мій погляд, занадто оптимістичною, адже Пауелл також дав зрозуміти, що ставки можуть досягти відносно високих рівнів і залишатися там досить довго. Необхідність тримати ставки високими ще досить довгий час також підтвердили й інші очільники ФРС, які виступали цього тижня.
Чи вдається приборкати інфляцію
На думку Пауелла, в боротьбі ФРС із інфляцією є деякі обнадійливі ознаки, але до перемоги ще далеко, особливо, враховуючи, що «на ринку праці попит на працівників набагато перевищує пропозицію, а номінальна заробітна плата зростає темпами, значно вищими за ті, які з часом відповідали б цільовим показникам інфляції у 2%». Тож, здається, радіти трохи зарано, що власне і підтвердили дії інвесторів вже наступного дня після промови Голови ФРС — ейфорія пройшла та індекси зупинилися, в очікуванні розвитку подій.
Навіть оголошені у четвер обнадійливі дані про інфляцію PCE (Personal Consumption Expenditures), на які орієнтується ФРС при прийнятті рішень, не сприяли продовженню зростання ринків. У листопаді інфляція РСЕ склала 6%, як і очікувалося, базова інфляція теж співпала з прогнозом. Ці значення нижчі, ніж попередніми місяцями, певний позитив є, але до перемоги — повернення до цільового показника у 2% — ще далеко. І на думку Джона Вільямса, Голови ФРС Нью-Йорку, повної перемоги не варто чекати раніше 2025-го. Тож, радість трейдерів та злет ринку відразу ж після промови Пауелла, схоже, були трохи передчасними.
Читайте також: Лондон, Франкфурт чи Варшава: хто з фондових бірж попереду
Ризик рецесії залишається?
І ще один важливий нюанс… Пауелл сказав, що він все ще вважає, що ФРС може взяти інфляцію під контроль, не викликавши рецесії. «Я продовжую вірити, що є шлях до м'якої посадки, — сказав він. — Я думаю, що це все ще досяжно». Економічні дані, оприлюднені в середу, надають певну підтримку оптимізму Пауелла.
Зростання ВВП у третьому кварталі було переглянуто до 2,9%, повідомило Бюро економічного аналізу, порівнюючи з початковою оцінкою в 2,6%. Оцінки зростання за четвертий квартал варіюють в широких межах, від 1% до понад 4%, але більшість аналітиків очікують, що економіка продовжить зростати. Хоча, з іншого боку, PMI Manufacturing Index, який є одним із індикаторів майбутніх результатів, у листопаді склав 47,7, а все, що нижче «50», свідчить про можливість рецесії.
Перші жертви підвищення ставок
Вдасться «м'яка посадка, чи ні», побачимо, але поки що американська економіка продовжує зростати, хоча є й галузі, по яким підвищення ставок вдарило досить боляче. Наприклад, нерухомість.
У четвер $69 мільярдний фонд нерухомості, яким керує Blackstone, ввів обмеження на повернення грошей інвесторам, і це сигнал, який важко ігнорувати. Blackstone — це вам не якась криптобіржа, це дуже гарна компанія, і причини, що штовхають її до подібних кроків, мають фундаментальний характер. До того ж, цікаво, що CEO компанії Стів Шварцман та її президент Джон Грей інвестували у фонд по 100 мільйонів доларів кожен.
Також, однією з жертв дій ФРС стає фінансова галузь: у четвер Wells Fargo звільнив ще декілька сотень працівників, що були задіяні у сфері іпотечного кредитування. І думаю, що вони такі далеко не одні серед американських кредитних установ.
Читайте також: Без iPhone на Різдво: як протести у Китаї вплинули на ринки
На мою думку, виступ Пауелла навряд чи додав оптимізму у середньостроковій перспективі, адже проблем в економіці та на фінансових ринках досить багато: інфляція залишається високою, економічне зростання кволе, прибутки компаній знижуються і, загалом, перспективи не дуже оптимістичні. Але, з іншого боку, цього тижня Голова ФРС, принаймні, не повторив розгрому «у стилі Jackson Hole», коли його вісьмихвилинна промова призвела до трильйонних втрат серед трейдерів та інвесторів. Цього разу, мені здається, він подарував трохи надій, яких, сподіваюся, вистачить хоча б до Різдва!
Коментарі - 2
хоча якщо інвестори продовжать бігти з крипторинку та із китайськіх активів, то їх гроші можуть стати «паливом» для американського ринку акцій