Фахівці YouControl проаналізували кількість відкритих бізнесів жінками і чоловіками за останні 10 років, а також дізналися скільки бенефіціарок серед 330 найбільших за виручкою компаній України.
Жінки випередили чоловіків у відкритті ФОПів на 5%
Глобальні тенденції
За даними міжнародного рейтингу гендерної рівності The Global Gender Gap Index 2020 rankings, допоки жодна з країн світу не досягла гендерного рівноправ'я. Попереду — Ісландія. Україна посіла 59 місце із 152 країн. Згідно з даними Всесвітнього економічного форуму, для досягнення гендерної рівності в світовій економіці знадобиться ще близько 250 років. А глобальний паритет в оплаті праці ймовірно буде досягнуто лише в 2277 році.
Це все глобальні світові метрики. А що в нас в Україні? Чи скорочується гендерний розрив з року в рік?
За останні 10 років і два місяці в Україні відкрили 2,772 млн бізнесів. З них ФОПів — 2,276 млн і майже 497 тис. компаній. Найактивніше бізнес відкривали у 2018 р., найменше — у 2012 і 2014 рр.
Щодо двох останніх років, то у «коронакризовому» 2020 р., у порівнянні з 2019 р., відкрито майже на 6% менше ФОПів та на 25% менше компаній. Але це все одно значно більше, ніж у 2014 р.
Жіноча справа
Кількість відкритих бізнесів чоловіками і жінками з 2010 року до сьогодні різниться. У жінок на 25 тис. ФОПів більше. Це означає, що за 10 років жінки ставали підприємицями на 1% частіше.
Якщо брати до уваги лише минулий рік, то частка відкритих ФОПів жінками склала на 5% більше від підприємств, відкритих чоловіками. Загалом, останні 4 роки поспіль зберігається тенденція, коли жінки відкривають ФОПи частіше за чоловіків.
Одначе, сумарно за останнє десятиліття чоловіки майже втричі випереджають жінок у відкритті компаній: 320 тис. проти 129 тис. За 10 років розрив між кількістю відкритих компаній чоловіками і жінками мало змінювався з року в рік. Проте, все ж невеликі зміни є. Так, у 2010 році розрив складав 40%, у 2015 — 38%, а у 2020 — майже 36%.
«Жінки частіше реєструються як ФОП (у 90% випадків), аніж ТОВ або ПП, тому що ця форма організації власної справи більше підходить для галузей, в яких жінки хотіли би себе реалізувати. Це, в першу чергу, сфера послуг: індустрія краси, виготовлення одягу, хендмейд прикрас та домашнього декору. Також ФОП — це легальний фріланс. Жінки заробляють як перекладачки, SMM-менеджерки, позаштатні журналістки, копірайтерки, репетиторки тощо. До того ж ФОП набагато легше зареєструвати та дешевше обслуговувати, ця форма більше підходить початківцям», — пояснює економістка Центру економічної стратегії Ганна Сахно.
Великий бізнес
Фахівці YouControl проаналізували дані кінцевих бенефіціарних власників 330-ти найбільших за виручкою компаній у 2019 році. Як з'ясувалося, лише в 11 компаніях єдиним бенефіціарним власником є жінка. Одначе, в трьох з цих компаній жінки є номінальними власницями. Тобто не є реальними бізнес-леді і не беруть безпосередньої участі в процесі прийняття рішень, а лише здійснюють управління на користь третіх осіб, зазвичай, родичів (чоловіка, брата, батька). Ще в 24 компаніях із 330-ти серед власників є одночасно і жінки, і чоловіки. І 185 найбільших бізнесів належать виключно чоловікам. Ще 33% компаній не вказали кінцевого бенефіциара.
«В тому, що жінок серед бенефіціарів найбагатших бізнесів України всього 3%, негативну роль відіграє і традиція, і стереотипи, які є у суспільстві. Жінки у нас креативні, гнучкі, обізнані, їм вистачає усього, крім, можливо, сміливості, — каже засновниця «Дикого театру» Ярослава Кравченко.
11 компаній з ТОП-330 найбільших за обсягом виручки у 2019 р., де єдиним бенефіціаром вказана жінка:
- ПП «Укрпалетсистем»
- ТОВ «Альянс Ойл Україна»
- АТ «Фармак»
- ТОВ «Євростандарт»
- ТОВ «СВІСС КРОНО»
- ТОВ «Вартіс»
- ПП «Оліяр»
- ТОВ «Брокард Україна»
- ТОВ «Юніверсал Фіш Компані»
- ПАТ «Пологівський Олійноекстракційний завод»
- ПП «Торговий дім Майола»
ТОП галузей, де власниці найбільших компаній — жінки
У яких галузях жінкам вдалося досягти висот, аби компанії, в яких вони власниці або співвласниці, потрапили в ТОП-330?
Читайте також: Скільки потрібно грошей, щоб вважатися багатієм у різних країнах світу
Серед очевидних лідерів за основним КВЕДом — роздрібна та оптова торгівля. Причому у п’яти компаніях це торгівля саме твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. У двох компаніях — торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин. Ще у двох — молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами. І ще у пари — роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах. Поодинокі випадки торгівлі такими товарами: автомобілями та легковими автотранспортними засобами, цукром, шоколадом і кондитерськими виробами.
Окрім торгівлі серед основних КВЕДів — виробництво чавуну, сталі та феросплавів, розподілення електроенергії, виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу, добування залізних руд, виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів, а ще олії та тваринних жирів, розведення свійської птиці.
Коментарі - 5
Але останнім часом це змінюється. Жіноча дискримінація поступово зменшується, на ефективність прояву інтелекту більше впливає освіта, ніж генетика. Крім того в емоційному інтелекті жінки переважають чоловіків, що дає їм фору.
Високоймовірно, що в недалекому майбутньому людство побачить кратно більше ніж зараз жіночих облич і серед засновників великого бізнесу, і серед керівників країн, і серед нобелівських лауреатів.
— це не так. Об'єм головного мозку жінок на 10% менше, ніж у чоловіків. Володарі високого IQ переважно чоловіки. Але у чоловіків нижче EQ, що знижує здібності чоловіків в соціальній взаємодії.
«факторы, которые заложены генетически, к примеру лидерские качества«
— а ось лідерські якості в більшій мірі залежать від виховання та освіти, ніж від генетики. Тим паче в сучаному світі лідерство визначається багатьма факторами, а не одним лише домінуванням як раніше.
«Единственная власть мужчины над женщиной…«
— схоже ваша матриця відносин в парі допускає лише формат, коли один домінує над іншим, а варіант партнерських відносин (рівний з рівним) не допускаєте.
Раніше дійсно сім'я створювалась з метою виживання. В сучасному світі вже не проблема вижити без уклалання шлюбу. Тому чим далі тим менше буде пар, де один домінує над іншим.