Які облігації Мінфіну користувались найвищим попитом серед інвесторів останні два тижні і чому, чи може фізособа придбати валютні ОВДП на первинному ринку, — розповість спеціально для читачів «Мінфіну» Євгенія Грищенко, заступниця директора ICU.
Ставки валютних ОВДП 1-4%: чи може фізособа придбати їх на первинному ринку
Протягом останніх двох тижнів приватні інвестори в ОВДП продовжили віддавати перевагу двом випускам. А саме — найкоротшим паперам, військовим облігаціям, з погашенням у квітні цього року та дохідністю 15%, та найдохіднішим паперам, звичайним ОВДП, з погашенням у лютому 2025 року та дохідністю 22% и 22,5 % (вказано дві цифри, бо дохідність за цим випуском змінювалась).
Обсяг інвестицій у військові ОВДП за останні 14 днів виріс на 15% у порівнянні з минулими двома тижнями до 45% від усього об'єму продажів з нашого портфелю. Сприяло цьому погашення Міністерством фінансів 1-річних військових облігацій, яке відбулося першого березня. Більша частина виплат була знову реінвестована власниками саме у військові папери — ті, які я вже згадувала вище, квітень 2023 під 15%, та в облігації з погашенням у вересні цього року під 17%. Такий ажіотаж з боку інвесторів пов’язаний із більшим об'ємом пропозиції на ринку та активними аукціонами Міністерства фінансів з кращими дохідностями.
Також зростає інтерес фізосіб до валютних ОВДП. Але, на жаль, купівля таких паперів ще не є доступною та автоматизованою для масового сегменту і проводиться брокером в ручному режимі. Основними перешкодами для купівлі фізособами валютних облігацій є, по-перше, перерахування банком валюти з рахунку клієнта в банку на рахунок клієнта в брокера. Це давно дозволено законодавством, але банки досі дуже неохоче роблять ці транзакції. По-друге, поріг стартових сум для купівлі валютних ОВДП через банки, в тому числі і на аукціонах Міністерства фінансів, є надто високим для приватних інвесторів.
Ставки за валютними ОВДП знаходяться зараз в діапазоні 1−4%, залежно від строків. Наприклад, на вторинному ринку, в основному у банків-первинних дилерів, зараз можна придбати доларові ОВДП під 4% з погашенням у липні цього року. За гривню валютні ОВДП можуть бути запропоновані тільки брокерами-небанками, але структура таких угод складна, і не пропонується купівля в малих об'ємах, часто лоти стартують від $100 000 та вище.
Наразі ICU працює над реалізацією в Україні торгівлі валютними ОВДП через мобільний застосунок, щоб зробити таку послугу доступною для пересічного громадянина.
У коментарях до моєї минулої колонки ви запитували, чи може фізособа придбати ОВДП на первинному ринку. Відповідаю. Вихід на первинний аукціон Міністерства фінансів можливий тільки через первинного дилера (із затвердженого Мінфіном списку банків https://mof.gov.ua/uk/perelik-pervinnih-dileriv). Брокер, який не є первинним дилером, може подати заявку свого клієнта, але він піде таким самим шляхом — через первинного дилера.
І знову таки, вихід на первинний аукціон, не важливо, йдете ви через банк або брокера, стартує від значно більших лотів, процедура набагато складніша, розтягнута у днях і завжди є варіант, що ваша заявка не буде задоволена. Тому ідеальний варіант для фізособи — це все ж таки вторинний ринок, де результат буде гарантованим.
Якщо вам цікава тема ОВДП, пишіть свої питання в коментарях під колонкою, я намагатимусь відповідати на них та розкрити деталі у наступних випусках.
Читайте також: Три випуски ОВДП, які користувалися найбільшим попитом цього тижня
Коментарі - 28
не ходите дети в африку гулять
Хотелось бы большего предложения на вторичном рынке от банков…
причем по минимальным суммам — от 1 облигации.
Много мелких клиентов обычно выгоднее нескольких крупных
Так, а какие лоты на первичном рынке?
За гривню зрозуміло, від $100,000, а який порог входу, якщо долари вже є на рахунку?
Чому наш мінфін пропонує такі низькі відсотки? Звісно, що 4.50% це вже краще ніж 3.70%, але при нинішніх ставках ФРС це дуже мало, як для такої ризикованої країни як наша. Чи є вірогідність, що в майбутньому ставки підвищаться? Я розумію, коли падає дохідніть по бенчмарк ОВДП, по яким великий попит, тому дохідність падає. Але ж на доларові ОВДП як раз попит не те щоб ажіотажний, як ви писали раніше та якщо судити по об'ємам розміщень.
Державі не треба іноземна валюта, тому що захід і так дає, навіщо напрягатись? Але це якось дивно виходить, що при цьому держава тримає штучний фіксований курс і не знімає адміністративні обмеження на купівлю валюти, що каже про те, що іноземної валюти як раз дуже мало і вона всім потрібна. Якщо не потрібні долари і їх у вас завались, то знімали б валютні обмеження. А якщо потрібні, чому не залучати кошти населення ринковими відсотками? Захід не завжди буде виписувати blank check.