Товарний ринок отримав нові правила та нові стандарти діяльності. Як змінюється регулювання та яку користь від цих бірж отримає ринок та держава, в колонці для «Мінфіну» розповів член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Арсен Ільін.
Що таке товарні біржі і як вони працюватимуть в Україні
Що чекає на товарні біржі
Ринок товарів в Україні має свою історію, своїх героїв та свої невдачі. Торгівельна товарна структура ще нещодавно нараховувала більше 400 майданчиків, де проводились торги товарами у різних об'ємах. Говорити про якість, справедливе ціноутворення та гарантії розрахунків на таких майданчиках недоречно, оскільки це була не здорова конкуренція між біржами, яка не показала гарних результатів для фінансової системи України.
Паралельно з феноменом товарної біржі існували і фондові біржі на ринках капіталу, які теж потребували модернізації їх діяльності та високих стандартів, і для яких теж змінились умови існування.
З усіма нами трапився Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів», в результаті чого ми отримали новий Закон України «Про товарні біржі», який почав працювати з 1 липня цього року.
Що нового
Закон говорить, що всі стандартизовані товари повинні торгуватися на біржах, які пройшли процедуру ліцензування в Нацкомісії з цінних паперів, у разі їх бажання надалі здійснювати діяльність товарної біржі.
Отримати ліцензію товарної біржі та зайти на ринок торгівлі може будь-хто. Для цього потрібно відповідати вимогам закону та прописаним Комісією нормам щодо здійснення такої діяльності. Не існує якихось потаємних моментів при отриманні ліцензії, все досить прозоро та зрозуміло.
Називати себе товарною біржею, оператором організованого ринку тощо, можуть тільки ті, хто отримали відповідну ліцензію з організації торгівлі продукцією на товарних біржах у регулятора. Знову ж таки, тут теж все досить просто — хочеш називати себе біржою, отримай на це ліцензію і працюй.
Читайте також: Щоб регулювати роботу міжнародних брокерів, Україна повинна стати членом IOSCO — Магомедов
Питання кількості таких торгових майданчиків не є важливим, головне — це якість всього того, що буде відбуватись всередині цієї структури. Ліцензована товарна біржа повинна здійснювати моніторинг біржових торгів та контроль за дотриманням учасниками правил біржі, у тому числі з метою запобігання маніпулюванню на товарній біржі та інсайдерській торгівлі.
Комісія, в свою чергу, буде здійснювати контроль за рівноправ'ям і умовами роботи наявних ліцензованих бірж у фінансовій системі країни.
Що дає біржа
Біржа може бути ефективним інструментом для прозорого ціноутворення та гарантованого виконання угод, незалежно від постачальника біржового товару на її майданчик.
Читайте також: Руслан Магомедов: «Хочемо, щоб в Україні торгувалися акції компаній з S&P 500»
Саме при монополії, коли біржовий товар знаходиться в одних руках та впливає на ринкове ціноутворення, такий симбіоз доречний. Роль біржі полягає в тому, що вона може розмежувати дії такої монополії і самі торги, адже виступає гарантом виконання угод і розрахунків. На цей майданчик можна прийти за справедливою, конкурентною ціною для свого товару, що є ключовим у ринкових відносинах усіх учасників.
За рахунок високих стандартів діяльності біржі та конструкції внутрішніх торгівельних процесів, вплив монополії нівелюється.
Хто вже ліцензований
Нещодавно Комісія видала дві ліцензії Українській енергетичній біржі — діяльність з організації торгівлі продукцією на товарних біржах та клірингова діяльність з визначення зобов’язань.
Ця біржа стала першою товарною біржою, яка отримала ліцензії відповідно до нового чинного законодавства. Вона пройшла процес реорганізації своєї структури та готувалась до цієї події близько півроку.
Важливо, що закон № 738 був прийнятий ще два роки тому, але не всі його норми почали працювати одразу. Тому лише в липні цього року запрацювало нове законодавство про товарні біржі. Тобто учасники ринку мали близько двох років, щоб підготуватись до очікуваних змін та прийняти для себе рішення — чи потрібно їм залишатись на ринку.
Ринковій спільноті був наданий часовий законодавчий люфт для вирішення питань щодо їх ліцензування. Але, на жаль, тільки зараз всі почали звертати на це увагу. Це не досить хороший «тренд», але його наслідували більшість представників ринку. Тому зараз маємо лише одну ліцензовану товарну біржу, яка готувалась до цього процесу завчасно.
Ми чекаємо ініціатив від бірж, які прагнуть вести чесний бізнес, готові відповідати високим стандартам та організовувати справедливе ціноутворення на українські товари в нашій країні.
Читайте також: НКЦПФР внесла зміни до процедури фінмоніторингу учасників фондового ринку
До Комісії подані на погодження пакети документів інших бірж, які виявили бажання залишитись на ринку та пройти процедуру ліцензування за новими правилами. Над цими документами ми працюємо.
Коментарі - 1
Именно «высокими станлартами™» Хромаев в 2015 убил наш фондовый рынок.
Втупую подняв требования для листинга.
Потом был «контрольный» от РНБО — запретили биржевое ПО русского происхождения.