Ключові індекси фондового ринку минулого тижня продемонстрували значну волатильність, змушуючи говорити якщо не про крах, то про суттєву корекцію. У чому причина такої ситуації і до чого готуватися інвесторам, у фейсбуці розповів фінансист, засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Ринки падають, що робити інвесторам
Інфляційні очікування
«Інфляція! Безробіття! Розгул злочинності!» — дуже часто саме з цих вигуків починалися радянські інформаційні програми, що ставили перед собою завдання дискредитувати економічний і соціальний устрій капіталістичних хижаків. Як бачимо, їх пропагандистська мудрість стала класикою, адже інфляція і безробіття — це те, що зараз найбільше хвилює інвесторів у всьому світі. І тиждень, що минає, став відмінним тому підтвердженням.
Друкування грошей, яких в «системі» з'явилося надто вже багато, звичайно ж, не могло пройти даремно. Коли процес тільки починався, багато хто говорив про те, що, схоже, іншого виходу немає — друкувати потрібно — але наслідки рано чи пізно настануть. Настали вони у вигляді інфляційних очікувань, які в останні дні почали стрімко зростати, що добре видно з розпродажу держоблігацій США. Дохідність десятирічних паперів, а вона завжди змінюється в напрямку протилежному ціні, за тиждень зросла з 1.33% до 1.58%.
Що це означає? Найбільший ринок облігацій, а його обсяг досягає $20 трильйонів, та інвестори, що стоять за ним, своїми грошима заявили, що вірять в економічне зростання і супутню йому інфляцію. Більш того, з огляду на обставини — пандемію — інфляція може бути немаленькою.
Одна з причин: значний відкладений попит, що сформувався протягом року, і розбалансовані виробничі ланцюжки можуть привести до того, що велика частина цього попиту залишиться незадоволеною.
Друга причина: відсутність достатньої пропозиції робочої сили. Офіційно зареєстрована кількість безробітних, як і раніше, висока: в чотири рази вища, ніж до кризи, але хто з них прагне назад на роботу, коли допомога, що виплачується федеральним урядом, не набагато відрізняється від зарплати, за яку потрібно гнути спину. Тож, передумови для зростання цін є і значущі.
Читайте також: Починаємо інвестувати: як обрати брокера, щоб купити акції за кордоном
Саме цього й бояться інвестори: якщо показники інфляції почнуть зростати, то ФРС буде змушений діяти, посилюючи монетарну політику. Грошей буде менше і вони будуть дорожчими. А це, як самі розумієте, жахливі новини для ринків акцій, а особливо його технологічного сегмента, так як зростання відсоткових ставок:
- збільшить вартість обслуговування боргу компаніями;
- призведе до переоцінки вартості компаній;
- зробить облігації більш привабливою альтернативою акціям, провокуючи перетікання коштів з одного ринку в інший.
Ми писали вже про це і раніше, але цей тиждень перевів всі теоретичні міркування в практичну площину, спровокувавши розпродаж на ринку ризикових і не тільки активів.
План дій
Падало майже все: ринки акцій, валюти країн, що розвиваються, і навіть біткоїн, давши ринку ще одне свідчення того, що навряд чи цей технологічний винахід можна вважати хорошою страховкою, «хеджем», від інфляції. Цікаво, що деякі високопоставлені представники ФРС, коментуючи ситуацію, заявили, що економіка США може демонструвати швидке зростання, але при цьому не страждати від високої інфляції. Теоретично, може вони і мають рацію, але очевидно, що ринок думає інакше, активно розпродаючи облігації, та ще й у великих обсягах.
Що ж робити інвесторам? Деякі вже зробили. Як, наприклад, знаменитий Білл Акман з Pershing Square, який на початку тижня заявив, що побоюється зростання інфляції і підвищення відсоткових ставок і придбав деривативні інструменти, які, в разі чого, компенсують йому втрати від акцій і облігацій, які подешевшали. Як з'ясувалося, це були кредитно-дефолтні свопи на облігації, як у 2008-му.
Хто не встиг або не може «дотягнутися» до подібних інструментів, то, як мінімум, варто прислухатися до порад бувалих. Зокрема, JP Morgan, грунтуючись на історичних даних, вважає, що найкращою стратегією інвестування за часів перегрітої економіки будуть інвестиції в сировинний індекс, нафту, сільське господарство і акції енергетичних компаній. Найгіршим варіантом будуть базові метали і золото, а посередині TIPS (захищені від інфляції облігації) і акції видобувних компаній. Я б від себе додав до цього списку акції «перегрітих» технологічних компаній, високо літаючих лише завдяки відмінним здібностям їх власників продавати і величезній кількості безкоштовних грошей.
Читайте також: Не варто перевіряти вартість «своїх» акцій щохвилини і читати багато новин
А з іншого боку, подивимося, наскільки глибокою буде корекція. Адже вже не раз бувало, що коли всі чекають чогось жахливого, то воно не відбувається й інвестори продовжують звично скуповувати акції Тесли, біткоїн і слухати супер оптимістичні теорії Кеті Вуд. Якщо буде так, то шкода, адже падіння ринку — це завжди відмінна можливість купити щось хороше, але набагато дешевше.
Коментарі