Операція ЗСУ в Курській області загострила для росіян існуючи економічні ризики і принесла нові. Втім, є про що подумати і Україні. На які економічні аспекти Курської операції потрібно негайно звернути увагу українському уряду та чому, — розповів економіст та фінансовий аналітик Віталій Шапран. «Мінфін» вибрав головне.
Курська операція: як вона може допомогти нашій економіці
Які козирі втратила рф
Торги про активи закриті
Найкраща новина — це значне поповнення обмінного фонду. Історія війн показує, що у разі наявності дисбалансів при обміні полоненими, одна зі сторін починає потім виторговувати собі «кращі умови завершення війни».
З огляду на безперечну схильність росіян до тероризму, вони цілком могли використати наявний дисбаланс у перемовинах про розмороження їх активів чи про зняття санкцій з окремих олігархів. Тепер цей сценарій заблокований.
Інвестори втрачатимуть гроші
Після того як війна перейшла на територію рф, суверенні рейтинги рф мають бути знижені. ЗСУ, СБУ, СЗР та інші наші силові структури вже неодноразово доводили на практиці, що в рф немає безпечних місць. Але тепер війна офіційно перейшла на територію рф з загостренням операційних ризиків.
Перша ліквідація юридичної особи відбулась 8 серпня, це була «Гайворонська молочна компанія» (Білгородська область). Ліквідатор зазначив, що компанія понесла втрати у розмірі 256 млн рублів через обстріли.
До цього юридичного факту пасують дані про «аварії» на російських НПЗ, що призвело до виведення 17−20% виробничих потужностей. Тож ризик для інвесторів втратити кошти у рф зріс.
Торгівля з Китаєм ускладниться
Оскільки рф давно виперли з міжнародних боргових ринків, то в принципі в Кремлі не будуть звертати увагу на дії міжнародних рейтингових агентств (РА). Подальші дії міжнародних РА по відношенню до рф — це скоріше вже остаточне руйнування її репутації.
Втім, загострення операційних ризиків в рф мають взяти до уваги китайські РА — China Lianhe Credit Rating та China Chengxin International Credit Rating Group.
Рейтинги в КНР більшою мірою використовуються в торгівлі ніж в ЄС чи США. А операційні ризики для Курської і, як бачимо, Білгородської області цілком реальні.
Зниження російських рейтингів в КНР ще більше ускладнить торгівлю між рф та КНР, я вже не кажу про долю російських компаній на Гонконгській біржі.
Які плюси та мінуси для України, та що потрібно зробити
При розгортанні Курської операції неминуче постає питання витрат на підтримку життєдіяльності міст та селиш, де залишилось багато людей. Це не тільки ефект від людяності ЗСУ, але і вимоги Женевської конвенції.
Якщо процес затягнеться, а такі ознаки є, то питання забезпечення нових територій перетворюється у фінансову проблему. На мою думку, її можна вирішити з мінімальними витратами для України, а успішність розв'язання проблем громадян в Курській області може сильно впливати на темпи просування ЗСУ.
Якщо населення зрозуміє, що з приходом ЗСУ нікуди не зникає їх добробут, то опір місцевого населення може перетворитись на співпрацю. Тож за умови затягування військової кампанії в Курській області потрібно вживати кілька заходів та враховувати кілька ризиків:
1. Верховна Рада має визначити правовий статус таких громадян. Навряд чи потрібно слідувати прикладу рф і роздавати там наші паспорти, але статус тимчасового захисту (по аналогії з тим, що видають країни ЄС) надати потрібно всім, хто цього потребує.
2. Потрібно терміново розширювати гривневу зону. Це значно мінімізує витрати на підтримку населення на нових територіях. Тим, хто отримає статус, потрібно призначити соціальні виплати в гривнях, а ЗСУ забезпечити гривнею для купівлі у місцевих харчові продукти та інших речей.
Призначення таких тимчасових виплат боятись не потрібно. В селах та містечках, які перейшли під контроль України, залишились товарні запаси, тому невелика емісія гривні буде покрита (забезпечена) товарними запасами та послугами, які наявні на нових територіях.
3. Звісно, можна порахувати баланс між товарним наповненням і необхідними соціальними виплатами, але скоріш за все при миттєвому витісненні рубля з обігу баланс буде на користь України.
Якщо спростити ситуацію, то уявіть, що ці території цілих 6−12 місяців щось виробляли за рублі, а тепер їм за ці товари-послуги почали надавати гривні.
Наша держава надає поліграфічну продукцію НБУ в обмін на реальні товарні запаси. Старт грошового обігу у гривні компенсує нам витрати на соціальну допомогу місцевим емісійним доходом, який вже покритий товарами та послугами.
4. З сумом побачив, що окремі склади роздрібних торговельних мереж просто розтаскуються місцевими. Це неправильно. Всі товарні запаси було б бажано зберегти і продавати їх вже за гривні.
Тоді буде більше громадян рф, зацікавлених отримати тимчасовий захист української влади без в'їзду в Україну, і відбудеться розширення зони обігу гривні.
5. Вже в наступному році, коли в ЄС почнеться конфіскація активів центрального банку росії, підлеглі путіна побіжать до європейських судів, але там їх очікує сюрприз.
Голова ЦБР та один з її заступників командують військово-польовим банком рф, який юридично є департаментом ЦБР. Саме цей департамент ЦБР забезпечує готівковий обіг рубля на наших окупованих територіях та обслуговував військові частини армії рф. Доказів участі ЦБР у війні з Україною безліч.
Щоб не створювати щось подібне, наш уряд міг би доручити термінову організацію обігу гривні на нових територіях одному з невеликих державних банків, наприклад тих, які нещодавно перейшли у власність ФДМУ.
Діяти потрібно швидко, поки товарні запаси на наших нових територіях не вивезли до рф або не спожили за рублі.
Якщо не вирішити питання за 2−3 тижні, то скоріш за все в зоні відповідальності нашого уряду опиниться ще одна група соціально незахищених осіб, які не виїхали з Курської області, а це вже будуть реальні витрати для бюджету.
Коментарі - 24
Можна, звісно, на це покласти.
Але краще запускати місцеву економіку і її інтеграцію ніж просто пограбувати все, як то робили кацапи
І допомога їм та економічна інтеграція, це і в наших інтересах також.
А щодо населення Торецьку, то навіть за мої часи там жило менше 10 т.
Для чого збрехали про 30 т — незрозуміло.
Ви розмірковуєте як москаль. Та й думки їх чогось поширюєте.
Задля чого?
> Потрібно терміново розширювати гривневу зону
Сколько там населения под нашим контролем оказалось? Тысяч 10 наберется хотя бы?
> Всі товарні запаси було б бажано зберегти і продавати їх вже за гривні
Мы хотя бы, не знаю, один склад их аналога «Держрезерву» захватили, нефтебазу, зернохранилище или товарную базу сети супермаркетов, не знаю, автосалон? :)) У нас министр финансов говорит, что 3 миллиарда «кэшбека» — это чухня, когда дефицит в 500, а какие-то «товарные запасы» (которых там хотя бы миллионов на 10 гривен наберется вообще?) — это ого-го какой актив, живительная инъекция в экономику… Не статья, а клоунада сплошная.
Найбільша вигода Курської операції - це факт отримання по морді «недоторканим биком», і він нічого з цим не може зробити крім вдавати «не страшно». Побічно і непрямо по економіці це змусить по іншому до нього ставитись «азійський друзів» де не існує ніяких друзів. Тож ціну доведеться скидати разом зі «спиляною мушкою» на багато що. Щодо запровадження гривневої зони вслід за військ адміністарцією. Логічно. Коли Україна проводить евакуацію проукр жителів Курщини і роздає гуманітарку — якось ж дбати за населення треба хай скільки його там. Але що з Римським статутом тепер, який невідомого чого так невчасно прийняли, наче не читали? Незрозумієш того Зеленського, то схвалює «курську операцію», то «римський статут» подає. Там ж статті не тільки про тцк, чи солдата, який заблукав зі своєю мораллю, а й багато чого. Почитав статті. Там і сліпіти лазером заборонено і сплющеними кулями, і головне трактувати можна по різному. Росія і Білорусь там за визначенням усе порушила, але який шанс самообмежившись цими правилами що їх хтось покарає? Тому економічне у Курську поки — це врятування частину економіки України, а головне життів від ударів з рф, відсунувши війну на її територію.
Да с чего там те репарации брать — ладно бы мы Тюмень захватили…
1. Станом на 21/08/2024 р. з звільненої території курської області, де історично проживали українці виїхало 131 тис. осіб, а залишилось 19,6 тис., підкреслю, що такі данні наводить російська влада. Можу припустити що на практиці ситуація дзеркально інша. Тож розповіді в коментарях про 5000 осіб населення під контролем ЗСУ це відверта брехня навіть якщо звіряти з офіційною кремлівською брехнею.
2. Не потрібно принижувати результати роботи ЗСУ і в плані значущості об'єктів, газова станція на якій вівся облік експорту в ЄС, вогневий доступ до ядерних об'єктів, до них додайте КМА та купу об'єктів АПК, я вже не кажу про спиртовий завод у пос. Теткино, що звісна велика втрата для рф)) і т.д. Тому певна логіка в діях ЗСУ є, як і результативність, в економічному пресингу на регіон.
3. На самому початку задавали дуже правильне питання: «але чому Ви вважаєте, що населення курської області захоче продавати свої товари за гривню?». Тому що у грошей директивна природа. Ви приймаєте гривні за товари та послуги, оскільки так сказала влада. Це основа основ грошового обігу. А тепер влада України контролює ці території, а російські чиновники повтікали, то саме українська влада вирішує, що є засобом платежу на цих територіях. Якщо буде прийняте рішення запровадити гривню, всі засоби і інструменти для цього є.
Неможливо применшити, коли ЗСУ спокійно по плану розбили ворога, зайшли закріпились і забрали частину Курської області в Росії з тис кв. км і десятками населених пунктів, у Росії, яка грозилась США і всій Європі, вимагала Польщі і Країнам Балтії «вийти з НАТО до границь 1997» (ну коли трохи поламався привід «Україна хоче в НАТО — це загроза нападу США з Аляски напевно,і в ЄС сказали що „не беруть, тільки не нападайте на Україну“). І зараз ця Росія без частини території з населенням.
Запровадження гривневої зони раціонально при тривалому перебуванні. Не рублями ж там солдатам розраховуватись. І у місцевих, як виявилось, звязки з Сумщиною і товарообіг з Сумами. Але повторюсь, не вірю що на це осміляться чиновники і влада з заявами наперед: „нам чужого не треба“, „не окуповуєм“, „леніна не можна чіпати“ і „евакуація жителів термінова“. Та думаю з часом саме цей товаробіг і перебування українських військ на Курщині таки змусить фактично відбутись гривневій зоні там. Тому „економічна вигода“ — це виглядає,як на мене,"прикрашання»,але сама ваша ідея Гривневої зони — це відображання реальності потреби спростити обіг товарів і послуг для українських солдат і проукр жителів на Курщині.
Бо окупація вже де-факто