Навіть невеликі коливання курсу долара істотно впливають на український бізнес та особистий бюджет українців. Тому уміння аналізувати процеси, які призводять до коливання валют, вкрай потрібна опція у сучасному світі.
Як прогнозувати курс долара і що на нього впливає
Як насправді влаштований валютний ринок і яким чином можна спрогнозувати зміну курсів, у блозі для MC. today розповіла керівниця валютного бізнесу фінансового порталу minfin.com.ua Наталія Шишацька. «Мінфін» виділив головне.
Навіщо стежити за коливанням курсу
Статистика НБУ каже, що на купівлю доларів США населенням припадає понад 75−80% операцій, а на безготівковий обсяг торгів долара на міжбанку — 90%. Тому вміння аналізувати коливання курсів допоможе і власникам бізнесу, і приватним інвесторам:
- розуміти сезонність поведінки курсу долара в Україні;
- прогнозувати можливі зміни курсу і його вплив на бізнес;
- зрозуміти, коли вигідніше заводити виручку від експорту в країну;
- планувати оплати імпортних контрактів;
- приймати ефективні рішення з приводу того, у якій валюті варто розміщувати інвестиції.
Читайте також: Купувати долар чи тримати гривню
Коротко про особливості гривні як валюти
З 2015 року в Україні встановлено плаваючий курс. Це означає, що курс гривні у країні визначають потреби ринку, а не НБУ.
Якщо обсяг і вартість експортованої української продукції зростає, кількість інвестицій в країну збільшується, інфляція стабільна, але невисока. Отже, національна валюта, як правило, зміцнюється.
Коли обсяги імпортованої продукції перевищують експорт, з країни виходять іноземні інвестори і це відбувається на тлі інфляції, що швидко зростає — гривня слабшає, а курс долара відносно до неї зростає.
Окрім цього, на гривню впливають й інші зовнішні і внутрішні чинники. Ці фактори можна умовно розкласти на п’ять категорій впливу:
- зовнішні економічні фактори (включаючи поведінку іноземних інвесторів);
- внутрішні економічні фактори;
- платіжний баланс України;
- навантаження на українське виробництво;
- сезонність.
За кілька кроків можна оцінити, як ці категорії вплинуть на курс долара в Україні.
Читайте також: 10 додатків, що допоможуть розбагатіти
Крок 1. Аналізуємо поведінку зовнішніх інвесторів
На курс гривні до долара істотно впливає активність нерезидентів — інвесторів на міжбанку.
Міжбанк (або МВРУ, Міжбанківський валютний ринок України) — це умовне позначення ринку, на якому проходять угоди з обміну іноземної валюти за гривню між банками. Саме там українські банки купують і продають валюту як для своїх потреб, так і за заявками клієнтів. Також на міжбанк через українські банки як клієнти виходять іноземні інвестори.
Вони продають на міжбанку іноземну валюту за гривню, яку потім направляють на купівлю облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на аукціонах Мінфіну або у інших власників облігацій.
Якщо на первинному аукціоні Мінфіну розміщено великий обсяг облігацій, а виплати за попередніми випусками ОВДП будуть нескоро — курс долара знижується. І навпаки: якщо розміщення ОВДП пройшло в невеликих обсягах, а на підході виплата боргів за попередніми випусками облігацій — курс долара буде підвищуватися.
Подивитися дані по розміщенню і виплатах ОВДП можна на сайті Міністерства фінансів України.
По розміщенню: сторінка «Оголошення та результати аукціонів». У колонці «Результати аукціонів» підсумовуємо всі суми аукціонів, отримані за необхідний місяць.
Скриншот із сайту Міністерства фінансів України
По виплатах: сторінка «Боргові платежі та прогнози». Треба підсумувати значення ОВДП з категорій «Обслуговування» і «Погашення» за необхідний місяць.
Скриншот з таблиці «Прогнозні щомісячні платежі за державним боргом» на сайті Міністерства фінансів України
Календар проведення аукціонів із графіком розміщення ОВДП знаходиться на сайті Міністерства фінансів України.
Читайте також: Бізнес зможе купувати на міжбанку до 100 тисяч євро в день без валютних зобов'язань. Що буде з гривнею (прогноз банкірів)
Поведінка інвесторів відносно загальної ситуації в світі і в Україні
На тлі нової хвилі пандемії і очікуваної кризи в економіці нерезиденти виводять свої активи з ОВДП. Тобто інвестори вважають за краще переходити від інвестицій в ринки, що розвиваються до високоліквідних активів — наприклад, казначейських цінних паперів США та банківського золота.
Такий самий вплив на поведінку інвесторів мають і негативні політичні події всередині України або ж нестабільна геополітична ситуація. За несприятливих політичних умов курс долара США в Україні починає зростати.
Крок 2. Аналізуємо події в Україні
Оскільки в Україні встановлено плаваючий курс, на ньому сильно відбиваються настрої населення. Якщо в країні є серйозні хвилювання (наприклад, військові навчання Росії на кордоні з Україною або конфлікт президента України з Конституційним судом) — це може спровокувати українців і нерезидентів позбавлятися від гривні. А це призведе до дефіциту долара і, відповідно, зміцнення його курсу.
На користь зміцнення гривні також йдуть певні дати: дні сплати ПДВ і акцизних зборів до бюджету та виплати зарплат бюджетникам. У ці дні завдяки виплатам виникає дефіцит гривні, тому вона укріплюється. Затяжні свята також надають підтримку курсу нацвалюти.
Зворотний ефект на курс має відшкодування ПДВ, яке збільшує гривневу грошову масу і може призвести до послаблення курсу гривні.
Подивитися дні сплати податків, а також інформацію про відшкодування ПДВ можна на сайті Державної податкової служби України.
Також ви можете оцінити купівельні настрої самих українців. Подивіться середній курс на купівлю і продаж, щоб зрозуміти, як курс оцінюють покупці.
Крок 3. Аналізуємо платіжний баланс України
Платіжний баланс — це загальна кількість іноземної валюти за товари і послуги, які виходять з країни і приходять у неї. Якщо імпорт товарів і послуг перевищує експорт — виникає дефіцит іноземної валюти, долар зміцнюється. Якщо країна більше експортує, ніж продає, — зміцнюється гривня.
Подивитися дані щодо кількості імпорту та експорту можна на сайті НБУ, у розділі «Огляд платіжного балансу України».
Наприклад, у травні Україна почала більше експортувати товари, ніж імпортувати, — у червні курс долара почав падати.
Скриншот із сервісу «Валютний аукціон»
Крок 4. Аналізуємо ціни на сировину
Світова економіка потроху відновлюється після пандемії, і разом із цим зростають ціни на сировину: паливо, метали й аграрну продукцію.
Підвищення цін на зернові та металургійну продукцію збільшує обсяг експортного доходу, який заходить в Україну. Це зміцнює національну валюту.
Однак підвищення ціни на паливо створює навантаження на імпорт. Адже українським підприємцям доведеться більше вкладатися у виробництво. Відповідно, курс гривні може просідати.
Читайте також: Валютні інтервенції Нацбанку: за тиждень на ринку куплено майже $114 мільйонів, продано $20 мільйонів
Крок 5. Звертаємо увагу на сезонність
Гривня — сезонна валюта. Це пов’язано з тим, що в нас усе ще значну частку експортного ринку займає агро- і металургійний бізнес, який безпосередньо корелює із сезонністю.
На користь зміцнення гривні грає традиційний продаж валюти аграріями на початку весни — для оплати посівних робіт усередині країни. Також зміцнитися нацвалюті допомагають великі експортні доходи аграріїв і металургів восени — у період отримання оплати за реалізовану продукцію.
Восени збільшується загальна ділова активність і на міжбанку росте попит на іноземну валюту під оплату імпортних контрактів. Це може зменшити позитивний вплив на нацвалюту від експортного доходу.
Влітку на ринку настає затишшя через зниження ділової активності. Курс гривні стабілізується і зміцнюється.
Зиму можна розділити умовно на два періоди — кінець року (грудень і перший тиждень січня), коли імпортери активно купують іноземну валюту під оплату своїх контрактів, що веде до зростання курсу долара. І «святкове» затишшя наприкінці січня — на початку лютого, коли курс гривні злегка зміцнюється і стабілізується.
Крок 6. Розбиваємо зібрані факти на ті, що йдуть на користь гривні, і ті, що ні
На українську нацвалюту впливає багато подій. Одні можуть йти їй на користь, інші, навпаки, будуть послаблювати курс. Щоб оцінити, яких чинників більше — позитивних чи негативних — зберіть усю зібрану в попередніх п’яти кроках інформацію і розділіть її на два стовпці.
Якщо чинників, які зміцнюють гривню, більше — швидше за все, і курс нацвалюти піде вгору.
Фактори, що зміцнюють гривню:
- облігацій (ОВДП) на аукціоні Мінфіну України розмістили на суму більше, ніж необхідно погасити;
- періоди виплати зарплат (експортерам потрібно більше вільної гривні);
- дні сплати ПДВ;
- довгі державні свята;
- відсутність серйозних конфліктів на політичному рівні;
- експорт продукції перевищує імпорт;
- сезонність (див. крок 5).
Фактори, що зміцнюють долар:
- неспокійна ситуація у країні;
- підвищення цін на паливо;
- зниження цін на світових ринках на основний український експорт — зернових і металургії;
- імпорт продукції перевищує експорт;
- якщо сума розміщення ОВДП не перекриває найближчі виплати за попередніми випусками облігацій (погашення і виплати купонів);
- сезонність (див. крок 5).
Коментарі - 5
Все остальные статьи Ветер в поле. У нас всегда неспокойная ситуация в стране!