Цей тиждень на валютному ринку буде найважчим для гривні у січні. Незважаючи на традиційно спиятливий період проведення бюджетних платежів у клієнтів — цього разу все буде непросто.
Курс долара перетнув межу в 28 гривень: що буде далі
Низка зимових свят не тільки не підтримала додатково гривню. Навпаки, вже з перших днів нового року курс зростав, і НБУ доводилося витрачати резерви, щоб стримати ажіотаж.
Експортери продавали валюту не так активно, як хотілося б Нацбанку. Хтось із них досі витрачає гривневі ресурси, отримані у грудні минулого року від відшкодування ПДВ. А хтось, спостерігаючи за зростанням котирувань, просто не поспішає розлучатися з валютним виторгом, що створює дефіцит пропозиції валюти на міжбанку.
Натомість активізувалися покупці валюти, яких умовно можна поділити на три групи:
1) нафто- та газотрейдери (як держкомпанії, так і приватники);
2) нерезиденти;
3) великі та невеликі імпортери, зав'язані на постачання та продаж в Україні автомобілів, товарів тривалого користування, одягу та електроніки.
Найбільшу небезпеку для курсу гривні цими днями становитимуть імпортери енергоносіїв. Крім того, що взимку зростають обсяги споживання газу, бензину, вугілля та дизпалива, та ще й світові ціни на них зростають. Це тисне на український міжбанк, оскільки обсяги купівлі валюти для оплати таких контрактів зростають.
На другому місці за ступенем небезпеки — нерезиденти. Вони скорочують обсяги вкладень у гривневі ОВДП. Із початку року їх портфель у гривні, за даними НБУ, впав на 4,24 млрд — до 87,1 млрд гривень. Іноземці частково купують на цю гривню валюту та виводять її закордон.
Міфом «про злих нерезидентів, які виводять величезні обсяги ресурсів за кордон і підривають курс», продовжать активно користуватися місцеві спекулянти та чиновники.
Перші просто зароблятимуть на зростанні курсу у зв'язці з великими продавцями, другим — потрібен привід та «цап-відбувайло», щоб пояснити людям черговий зліт котирувань.
Ба більше, зростання курсу вигідне й уряду, оскільки збільшує надходження до бюджету з митних зборів та акцизів. Він наруч і самому Нацбанку, у якого зростає позитивна переоцінка ЗВР та збільшується формальний прибуток. Адже саме за негативні переоцінки валюти та цінних паперів на балансі регулятора й «сварили» минулого року депутати, податківці та сам уряд.
Вигідне зростання котирувань і тій групі самих нерезидентів, хто чекають на нове підвищення облікової ставки НБУ (засідання Правління НБУ відбудеться 20 січня) та збільшення дохідності за ОВДП. Тим із них, хто сподівається при «розігрітому» курсі купувати нові папери з уже підвищеною дохідністю, але при цьому ще й виграти за рахунок зниження обсягів валюти, необхідної для купівлі таких облігацій.
Читайте також: У що інвестувати в Україні у 2022 році: шість найкращих напрямів
Хто винен у девальвації
Повернемося ще раз до міфу про «злих нерезидентів — головних винуватців у поточній девальвації гривні». Якщо подивитися на реальне скорочення портфеля ОВДП у нерезидентів із початку року на 4,24 млрд гривень, то воно становитиме приблизно $155 млн. Це абсолютно робоча сума за такий період навіть для нашого міжбанку. І такі обсяги не можуть бути головною причиною зростання ринкового курсу з початку року відразу на 64,5 копійок — із 27,35/27,37 гривень (ранок 4 січня) до 27,995/ 28,015 (вечір п'ятниці 14 січня). До того ж, слід пам'ятати, що Нацбанк за період із
Серед покупців валюти цими днями «світилися» великі держкомпанії з купівлею валюти під енергоносії. І, можливо, Нацбанку було доцільніше продати їм валюту у форматі адресних інтервенцій. Адже всі ці структури державні і мають працювати у єдиному форматі на користь країні. А не «баламутити» курс, даючи можливість окремим гравцям заробити значні гроші на спекулятивному розігріві котирувань.
Адже у результаті всі стрибки курсу позначаться на цінниках у магазинах, що посилить і так суттєві інфляційні процеси в Україні. «Крайнім» у цій ситуації залишиться населення.
Читайте також: Що буде з цінами на золото у 2022 році
Інші фактори, що вплинуть на поведінку валютного ринку цього тижня
- Психологічний настрій ринку на подальшу девальвацію гривні. Небезпеку становить відкладений попит із боку потенційних покупців, хто зараз «наляканий» зростанням котирувань. Вони стають легкою здобиччю для спекулянтів і самі «до вогню дров докидають» щодо подальшого зростання курсу;
- Вихідний понеділок у США. 17 січня міжбанк за доларом працюватиме на ТОМі через святкування в Америці Дня Мартіна Лютера Кінга. Малооб'ємний ринок у таких умовах — рай для спекулянтів у частині «розгону» котирувань у потрібний їм бік на невеликих за сумами угодах;
- Бюджетні платежі у клієнтів. Традиційно це позитивний період для гривні, але в січні суми податків зазвичай не такі значні через велику кількість свят та низьку активність бізнесу. Тому сильно гривню це не врятує;
- Інтервенції Нацбанку та поведінка готівкового ринку. Цінники НБУ та його тактика, оперативність з виходом та обсяги інтервенцій будуть головним курсовим орієнтиром для всього ринку цього тижня.
А готівковий ринок остаточно перетвориться на незалежного від міжбанку гравця і намагатиметься грати «на підвищення». Стеля його «забаганок» у тому чи іншому регіоні України залежатиме від рівня платоспроможного попиту з боку громадян у цій місцевості;
- Аукціон Мінфіну з розміщення ОВДП 18 січня. На кінець минулого тижня чиновники планували розміщувати гривневі облігації на терміни від 175 до 1953 днів та доларові — на 337 днів без обмеження за сумами.
Доки не буде оголошено нового рішення Нацбанку щодо облікової ставки, ми не прогнозуємо великої активності на торгах з боку нерезидентів та навіть багатьох місцевих гравців.
Інвестори розраховують на подальше зростання дохідності і тому цього разу навряд чи обсяги аукціону будуть значними за рахунок продажу гривневих ОВДП. Багато в чому обсяги аукціону буде закрито за рахунок розміщення доларових паперів.
«Мінфін» прогнозує обсяг розміщення облігацій на аукціоні в межах від 4,8 млрд до 11,3 млрд гривень в еквіваленті з дохідністю у гривні від 11% до 13,30% річних у гривні, залежно від термінів облігацій, та 3,7% річних — за паперами у доларі.
Загалом це не сформує «погоди» на ресурсному та валютному ринках.
Крім цього, 19 січня Мінфін України має погасити 2,5 млрд гривень облігацій та відсотки ще за 4 випусками. Але ці суми також не зможуть кардинально змінити розклад сил ані на ресурсному, ані на валютному ринках. Справа в тому, що їх одержувачами здебільшого будуть місцеві банки, а не іноземці. І більшість цієї ліквідності піде у компаній і банків на погашення заборгованостей перед бюджетом під час податкових платежів.
- Поведінка нерезидентів на первинному та вторинному ринках ОВДП та ліквідність у банківській системі.
Коррахунки банків у цей період перебуватимуть в межах від 42 до 63 млрд гривень, чого цілком достатньо для виконання фінустановами всіх нормативів НБУ. Особливої загрози для курсу нацвалюти ці обсяги коштів на коррахунках банків зараз не становлять. Тим паче, у період бюджетних платежів у клієнтів.
А ось іноземці, які частково налякані загостренням ситуації навколо України, продовжать скорочувати свій портфель ОВДП. Але насправді вони не будуть головними «застрельниками» зростання курсу.
Читайте також: Bank of America покращив рекомендації для євробондів України на тлі падіння котирувань
Але загалом негативне тло щодо перспектив гривні поки що зберігається. Це негативно позначиться на поведінці всього валютного ринку у період із 17 до 21 січня.
Прогноз котирувань міжбанку та готівкового курсу на тиждень
На міжбанку
На курсоутворення цими днями впливатимуть:
- поточні господарські операції великих гравців із купівлі/продажу валюти;
- інтервенції НБУ, їх обсяги, оперативність проведення та цінники;
- поведінка пари євро/долар на зовнішніх ринках;
- операції нерезидентів на первинному та вторинному ринках ОВДП;
- результати аукціону Мінфіну щодо розміщення облігацій від 18 січня 2022 року.
За прогнозами «Мінфіну», 17−21 січня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,85−28,25 гривень, а євро — в межах 31,80−32,35 гривень.
На готівковому валютному ринку
Готівковий ринок наразі є окремим повноцінним гравцем на валютному ринку. Ця тенденція збережеться і цього тижня. Власники обмінок орієнтуватимуться на реальний обсяг попиту та пропозиції з боку населення і намагатимуться знову грати «на підвищення».
«Мінфін» прогнозує на 17−21 січня коридор:
- за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній у межах 27,70 — 28,30 гривень при спреді в 15−25 копійок і в банках — 27,65 — 28,40 гривень при спреді в межах до 25 копійок.
- за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній у межах 31,70 — 32,40 гривень при спреді в 18−25 копійок та в банках — 31,60 — 32,50 гривень при спреді до 25−30 копійок.
Обсяги щоденних операцій на торгах будуть такими:
У понеділок — у межах до $110−140 млн під час укладання до 340−390 угод за рахунок фактора роботи міжбанку за доларом на умовах постачання валюти ТОМ через вихідний у США;
У вівторок — четвер — у межах до $180−240 млн під час укладання до 460−620 угод як за рахунок господарської діяльності компаній та періоду бюджетних платежів, так і за рахунок дії інвесторів на первинному та вторинному ринках ОВДП;
У п'ятницю — певне зниження активності клієнтів перед закінченням робочого тижня. Обсяги операцій на міжбанку перебуватимуть в межах до $140−190 млн під час укладання до 390−480 угод.
Коментарі - 5