Останній тиждень квітня пройде дуже цікаво на валютному ринку. «Мінфін» не виключає, що спекулянти намагатимуться розгойдати курс на міжбанку.
Курс долара перед Великоднем: хто «розгойдуватиме» валютний ринок
Спроби «розігріти» ринок провокуватиме ряд факторів.
Ось основні:
1. Період відшкодувань ПДВ експортерам і завершення місяця.
Перед звітною датою і довгою низкою травневих свят більшість клієнтів поспішатиме закрити свої валютні операції до четверга. На п'ятницю вони залишать лише завершальні операції із закриття «хвостів» за валютними і гривневими розрахунками. Основні виплати відшкодувань ПДВ пройдуть якраз в цей же період. І у спекулянтів з'явиться відмінний шанс, і головне — гривневий ресурс для того, щоб спробувати погойдати курс. Та й самі продавці-експортери при наявності на їх рахунках гривні, отриманої від держави, не будуть особливо згідливі щодо курсу. Збільшення активності всіх учасників торгів перед закінченням місяця плюс наявність гривні у основних продавців валюти на міжбанку — погане поєднання для курсу нацвалюти;
2. Цілковита залежність котирувань від виходу на торги великих місцевих гравців і нерезидентів.
Стрибки курсу останніх кількох місяців проходили за приблизно одним й тим самим сценарієм:
- Все починається з викупу спекулянтами з самого ранку найдешевших пропозицій на торгах.
- Трохи пізніше на ринок ситуативно виходять два-три великих покупця з реального сектора.
- І, нарешті, ближче до обіду і під час нього нерезиденти починають купувати валюту через Сітібанк.
- Курс йде вгору, НБУ не завжди встигає або взагалі не хоче на це реагувати і спекулянти активно заганяють котирування максимально високо.
Результат досягнутий. А основна частина дрібних і середніх клієнтів просто змушені вже слідувати за сформованим трендом за курсом і ставати заручниками ситуації на торгах.
Ближче до вечора ті ж самі спекулянти на ринку, що вже пустує, намагаються відкупити раніше продану валюту вже дешевше, що їм періодично і вдається.
Якщо ж у цей момент охочих їм продати валюту не знаходиться, то сценарій повторюється вже наступного дня і доти, поки за рахунок ситуативного зростання пропозиції спекулянти не закривають свої позиції дешевшими за курсом покупками, ніж були раніше проведені їх продажі.
Низькі обсяги валютного ринку з фактично монопольним становищем на ньому окремих великих гравців — головна проблема нашого міжбанку в усі роки незалежності України.
При таких обсягах всього ринку і поріг спекулятивного входу для розгойдування курсу теж досить невеликий. Сумами в $20−50 млн можна серйозно «рухати» курс в потрібну для спекулянтів сторону. НБУ не завжди встигає зреагувати на те, що відбувається.
Цього тижня, перед закінченням місяця і травневими вихідними, у любителів «поганяти» курс буде достатньо таких можливостей. За нагоди вони не забудуть ними скористатися.
Читайте також: Томаш Фіала про біткоїн: «Дуже спекулятивна інвестиція, тому утримався»
3. Невизначеність поведінки нерезидентів на первинному і вторинному ринках ОВДП.
Підвищення облікової ставки Нацбанком до 7,5% річних з середини квітня призвело до корекції дохідності як за наявними вже на ринку гривневими ОВДП, так і за майбутніми запозиченнями Мінфіну на нових аукціонах.
Вже 20 квітня чиновники були змушені її підвищити. Цей процес триватиме і на аукціоні 27-го числа. На кількох попередніх аукціонах Мінфін не добрав ресурс. Однак в цей період йому належить погасити попередні випуски облігацій. Все це погіршує стан бюджету і можливості фінансування його видаткової частини.
«Звісно» траншів МВФ, а також підвищення соцвиплат також підштовхують чиновників до підвищення дохідності ОВДП, щоб збільшити приплив коштів в скарбницю. Це розуміють як місцеві, так і іноземні інвестори. Торг за дохідністю нових випусків і потенційне її подальше зростання призводять до перегрупування нерезидентами своїх гривневих портфелів через вторинний ринок.
Скидання іноземцями облігацій на вторинному ринку супроводжується купівлею цих ОВДП місцевими гравцями. Це зменшує їх можливості з покупки нових паперів на аукціонах Мінфіну на первинному ринку.
Коло замикається. Доки нерезиденти, місцеві гравці і сам Мінфін не скорегують дохідність за новими облігаціями до прийнятного всім рівня, операції нерезидентів на вторинному ринку будуть суттєвою загрозою для гривні на валютному ринку.
На момент написання статті Мінфін України планував розмістити 27 квітня:
- гривневі облігації на 500 млн з терміном в 154 дні,
- облігації у нацвалюті на 378, 574, 756 і 1120 днів — без обмежень,
- доларові папери на 281 день і в євро на 295 днів.
Від результатів цього аукціону багато в чому залежатиме поведінка валютного та ресурсного ринків найближчим часом.
За нашим прогнозом, 27 квітня Мінфін України зможе продати гривневі ОВДП з дохідністю від 8,5% до 12,90% річних, в залежності від термінів розміщення. За доларовими паперами дохідність складе близько 3,9% річних, в євро — в межах 2,4%-2,5% річних. А загальний обсяг розміщення складе від 8,5 млрд до 13,1 млрд гривень в гривневому еквіваленті.
Читайте також: Олександр Писарук: «Найбільш жорсткий банк у плані фінмоніторингу — це саме Райффайзен»
4. Ліквідність у банківській системі.
Наприкінці місяця через виплати відшкодувань ПДВ експортерам надлишкова ліквідність у банківській системі може стати причиною невеликого зростання котирувань на міжбанку. Але її основний надлишок буде «пов'язаний» як необхідністю виконання банками нормативів НБУ, так і операціями з депозитними сертифікатами.
За прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 44 до 66 млрд гривень. Частково ліквідність буде «пов'язана» необхідністю дотримання нормативу обов'язкового резерву банків на коррахунку в НБУ. Він у період
Читайте також: Як купити єврооблігації України: «поріг» входу, дохідність, комісії
5. НБУ і спекулянти.
Загрози для курсу гривні найближчими днями тільки зростуть. У моменти спекулятивних спроб розгойдати курс від оперативності Нацбанку в частині проведення інтервенцій для вирівнювання попиту та пропозиції дуже багато залежить.
За нашими прогнозами, цього тижня Нацбанку навряд чи вдасться повністю залишитися осторонь. Після тритижневої паузи йому доведеться як мінімум 1−2 рази виходити на ринок з відповідною інтервенцією, щоб стабілізувати міжбанк. За нашими оцінками, регулятору для цього потрібно буде витратити близько $20−45 млн. Решту диспропорції попиту і пропозиції зможе закрити сам ринок і без втручання НБУ.
6. Міжнародні ринки.
Найближчі дні не дадуть нудьгувати дилерам банків і клієнтам, що працюють з євро. Євровалюта виросла в минулу п'ятницю до семитижневого максимуму, після того як президент ЄЦБ Крістін Лагард спростувала чутки про те, що європейський регулятор почне розглядати можливість скорочення покупок облігацій з ринку.
Також аналітики очікують, цього тижня голова ФРС Джером Пауелл повторить свої тези щодо оцінки інфляційних процесів у США. І це чинитиме тиск на дохідність американських казначейських облігацій і обмежить зростання долара у відношенні до більшості валют. Все це в черговий раз спровокує ралі за парою євро/долар і відіб'ється на нашому міжбанку та готівковому ринку стрибками курсу євро щодо гривні.
Читайте також: За соціальні програми Байдена заплатить фондовий ринок
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Цей сегмент залишиться повністю залежним від поведінки міжбанку і своєї гри «на пониження» або «на підвищення» вести не буде. Більше того, за євро він навіть буде реагувати не на всі коливання цієї валюти на торгах, а тільки на найістотніші.
«Мінфін» прогнозує на 26 — 30 квітень коридор:
- за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 27,70 — 28,10 гривень при спреді в 15−20 копійок і в банках 27,65 — 28,15 гривень при спреді в межах до 25 копійок.
- за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 33,30 — 33,85 гривень при спреді в межах 20- 25 копійок і в банках 33,20 — 33,90 гривень при спреді до 25−30 копійок.
На міжбанку. Визначальними для формування курсу на торгах в період 26−30 квітня будуть:
1) графік, час зарахування та суми виплат відшкодувань ПДВ експортерам на тлі зростання активності клієнтів перед кінцем місяця;
2) поведінка нерезидентів на вторинному ринку ОВДП і результати аукціону з розміщення ОВДП 27 квітня;
3) дії спекулянтів в частині спроб розгойдування курсу протягом дня і швидкість реагування на це з боку Нацбанку, а також поведінка пари євро/долар на міжнародних майданчиках.
За прогнозами «Мінфіну», в період 26−30 квітня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 27,70 — 28,15 гривень, а євро в межах 33,35 — 33,90 грн.
Обсяги щоденних операцій складуть:
Понеділок-четвер — в межах до $120−165 млн при укладанні до 430−580 угод;
У п'ятницю — в межах до $100−120 млн при укладанні до 380−430 угод.
Коментарі - 14
>По долларовым бумагам доходность составит около 3,9% годовых, в евро — в пределах 2,4%-2,5% годовых.
при этом, гос приват, готов брать валютные депозиты под 0,01% годовых…
Украинское экономическое чудо!