Цей тиждень на валютному міжбанку пройшов цікаво, але без особливих сюрпризів. Перевищення попиту на пропозицію збереглося, основним продавцем дефіцитного долара був Нацбанк. Він майже щодня виходив на міжбанк із продажем американської валюти по 36,9343 гривні та закривав заявки великих клієнтів.
Курс долара та євро 21-22 січня: основні ризики для покупців та продавців
Серед покупців були держкомпанії, які забезпечують потреби армії, а також імпортери енергоносіїв та енергетики. А серед великих продавців, окрім Нацбанку, особливо ніхто не світився. Хоча періодично аграрії і зливали невеликі обсяги експортної виручки. Незважаючи на війну, їм потрібно готуватися до наступної весняної посівної, а також забезпечувати гривнею свої швидкозростаючі в умовах інфляції витрати на господарську діяльність.
У виграші серед експортерів виявилися ті, хто був орієнтований на виторг у євро. Завдяки зміцненню євровалюти на зовнішньому ринку євро дорожчав і на українському міжбанку, а курс його продажу на торгах дуже часто йшов вище за психологічну стелю в 40 гривень.
Ще привабливішим виявився євро для його власників на готівковому ринку: в обмінках фінкомпаній курс продажу євровалюти вже стабільно перевищував 43,20−43,50 гривень і сягав навіть 43,70−43,90 гривень у касах деяких банків.
Судячи з усього, вже до майбутніх засідань ФРС США та ЄЦБ (вони заплановані на початок лютого), євро залишиться основним інструментом для спекулятивних заробітків як на міжнародних майданчиках, так і на українському ринку.
А потенціал стрибків пари євро/долар у період звітностей великих світових компаній у поєднанні з суперечливими прогнозами аналітиків щодо майбутніх рішень Федрезерва та ЄЦБ щодо процентних ставок — благодатний ґрунт для розхитування котирувань цієї пари.
Про масштаби волатильності на зовнішніх майданчиках пари євро/долар найкраще говорить 30-хвилинний графік:
Реакцію українського валютного ринку на те, що відбувається на міжнародних майданчиках, видно на цьому графіку Нацбанку офіційного курсу долара та євро:
Динаміка офіційного курсу гривні до долара США та євро
З безперечно позитивних для валютного ринку останніх новин можна відзначити отримання Україною від Євросоюзу фінансової допомоги у розмірі 3 млрд євро, а також поступове пожвавлення ринку ОВДП та військових облігацій.
На останньому аукціоні 17 січня Мінфін розмістив гривневих паперів на 5,5 млрд. гривень, що чимало. Адже міністерство не піднімало поки максимальної дохідності вище 19,5% річних, до того ж на цьому аукціоні не було облігацій, які входять до числа привілейованих (банки можуть закривати ними 50% нормативу резервування на коррахунку в НБУ).
Читайте також: Головне за тиждень: Нова допомога від США, monobank у Польщі та транш від ЄС
Крім цього, фінустанови збільшили свої залишки на коррахунку в НБУ до щоденних рівнів понад 120 млрд. гривень, при цьому залишки в депсертифікатах Нацбанку не перевищили до ранку п'ятниці суми 393,7 млрд. гривень.
Обсяг операцій НБУ з регулювання ліквідності банків
Це свідчить про те, що банки зараз закривають підвищений з 10 січня норматив резервування, і це є додатковою підтримкою гривні на ресурсному та валютному ринках.
В умовах невизначеності подальшої поведінки пари євро/долар для власників обмінників у ці вихідні головне завдання «не пролетіти» з курсом прийому та продажу євровалюти.
Тому, якщо по долару вони приблизно розуміють ситуацію і в основному триматимуть спред між купівлею та продажем американської валюти в межах від 20−25 копійок до 70−80 копійок, то євро будуть змушені зберігати досить широкий спред від 25−30 копійок і аж до 1 гривні та більше.
Загальний різнобій котирувань євровалютою в різних регіонах України збережеться, хоча основна частина обмінок продовжить працювати у форматі «з обороту». Фактичний рівень спреду та цінників за курсом долара та євро залежатимуть не тільки від оцінки рівня курсових ризиків аналітиками тих чи інших мереж обмінок, а й від індивідуальних завдань пунктів обміну валюти, рівня конкуренції у регіоні країни й наявності вони обсягів вільної гривні і валюти.
Саме невизначеність щодо подальшого тренду пари євро/долар призведе до того, що євровалюта буде «ризиковою» в частині заробітку для власників обмінок фінкомпаній у ці вихідні.
Курси готівкових валют на 21−22 січня
Котирування долара в більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 40,00 — 40,35 гривень, продаж від 40,40 до 40,80 гривень.
За євровалютою основна частина обмінок фінкомпаній у ці вихідні виставлять такі курси: прийом у межах 42,60 — 43,25 гривень та продаж від 43,30 до 43,60 гривень.
Коментарі - 3