Цей тиждень не здійснив жодної революції на валютному ринку України, що в умовах війни вже непогано. Нацбанк без особливих зусиль утримував коридор за доларом на міжбанку в межах 36,5686 — 36,9343 гривень. І періодично виходив на торги, закриваючи дефіцит валюти своїм продажем по 36,9343 гривні за долар.
Куди зникає гривня і чи варто зараз купувати валюту
Безготівковий євро оперативно та очікувано реагував на всі коливання пари євро/долар на зовнішніх ринках, але особливих обсягів операцій у євровалюті на міжбанку цими днями не спостерігалося.
У результаті, за тиждень євро подешевшав на 23 копійки з ранкових котирувань понеділка 13 лютого 39,0698/39,4606 до 38,8395/39,2279 гривень на момент фізичного закриття торгів за євровалютою на українському міжбанку о 15:00 за Києвом.
Гривня у дефіциті
З об'єктивних змін у банківській системі за цей тиждень можна відзначити початок дії для банків підвищених із 11 лютого нормативів резервування на коррахунку в НБУ. Практично вже весь цей тиждень банки тримали на коррахунках у Нацбанку від 180,5 млрд до 185,6 млрд гривень, що на 59−64 млрд гривень більше, ніж останніми днями минулої декади місяця. При цьому дефіцит вільної гривні у банків зростає, що змушує їх і надалі перегруповувати свої активи.
Маючи навмисно обмежені Мінфіном можливості щодо купівлі бенчмарк-ОВДП на первинних аукціонах із розміщення облігацій, банки були змушені:
►скоротити з початку другої декади лютого вкладення в депсертифікати Нацбанку.
Обсяг операцій НБУ з регулювання ліквідності банків
►«морозити» забрану з депсертифікатів гривню на коррахунках у Нацбанку для виконання жорсткого нормативу резервування, що, власне, і призвело до зростання залишків на коррахунках банків у НБУ на ранок кожного дня цього тижня до рівнів понад 180 млрд гривень.
Таке нераціональне, з погляду банкірів, використання ресурсів у поєднанні ще й з необхідністю доформувати резерви під активні операції неминуче призведе до скорочення прибутковості банківської системи, що стане помітним вже за підсумками 1 кварталу 2023 року.
Але якщо формування резервів під активні операції ще якось залежить від самих банкірів та «зав'язане» на результатах їхньої попередньої кредитної політики, то стерилізація надлишків гривні за рахунок підвищення нормативів резервування на коррахунку — одна зі звичайних світових практик реагування центральних банків на збільшення тиску на курс національної валюти. І Україна тут — не виняток.
У результаті, хронічний дефіцит вільної гривні у банківській системі підвищить ставки на ресурсному міжбанку і поступово змусить банки підвищувати ставки за терміновими депозитами юридичних осіб та вкладами громадян. Це дещо полегшить «життя» валютного ринку щодо зниження тиску на курс нацвалюти.
Як відреагує ринок валютообміну
Чинник браку гривні у банківському секторі для виконання нормативів резервування швидко перекинеться і на ринок валютообміну фінкомпаній.
Це вже призводить до деякого зниження котирувань прийому валюти в обмінниках та в касах банків. Що при просіданні курсу прийому дозволяє фінансистам дещо знижувати і курс продажу, щоб заробити за рахунок обігу.
Ця тенденція збережеться найближчими днями. І тому особливого сенсу бігти в обмінник саме для купівлі валюти у цей період немає. А от якщо ваше завдання — здати валюту — то особливо зволікати з цим у суботу та неділю не варто. Але не забуваючи при цьому озирнутися і підібрати все ж таки оптимально високий курс прийому у вашому регіоні, щоб не втрачати.
Тенденція просідання курсів прийому та продажу валюти ще триватиме певний час, оскільки це є опосередкованою реакцією фінансового ринку на різке «закручування гайок» Нацбанком із резервування. Особливо це стане помітним наприкінці першої декади березня, коли у банків ще більше зросте потреба у гривні через чергове (третє з початку року) збільшення регулятором вимог щодо резерву. Причому — знову дуже жорсткому.
Але при цьому не варто і розраховувати саме на обвал курсу долара та євро навіть за підвищених вимог до банків. Різких одномоментних просідань не буде, оскільки це призведе до збитків власників обмінників і банків, які раніше набрали «дорогого» долара і євро. Фінансисти всі свої такі коригування валютних цінників проводитимуть плавно, щоб не зафіксувати втрат на курсовій різниці. І намагатимуться дещо згладити всі подібні коливання котирувань, поступово перекладаючи курсові ризики на своїх клієнтів.
Що буде з курсом цими вихідними
Якщо не буде сюрпризів на нічній для України азіатській сесії за парою євро/долар (а передумов для цього немає), цієї суботи та неділі власники обмінників волітимуть заробляти у форматі «з обігу» без особливих спроб розгойдування курсу.
В умовах війни і платоспроможності основної частини населення, що постійно знижується, фінансистам зараз краще заробити менше, але стабільно, за рахунок середнього рівня спреду і відносно активної роботи з купівлі/продажу валюти, ніж задираючи курси продажу та занижуючи курси прийома валюти, і «марно простояти весь день».
Зрештою, від ситуації, що склалася зараз, виграють пересічні покупці і продавці валюти, які можуть спокійно провести моніторинг цінників прилеглих обмінників і обрати найоптимальніший для себе курс прийому або курс продажу валюти.
Курси готівкових валют на 18−19 лютого
За доларом спред у більшості обмінників фінкомпаній перебуватиме в межах від 20−25 копійок до 70 копійок, а за євро — від 25−30 копійок до 80 копійок.
Котирування долара у більшості обмінників фінкомпаній цими вихідними перебуватимуть у межах коридору: прийом 39,30 — 39,80 гривень і продаж — від 39,85 до 40,00 гривень.
А за євро цієї суботи та неділі основна частина пунктів обміну валют фінкомпаній встановлять такі цінники з купівлі/продажу євровалюти: прийом у межах 41,70 — 42,10 гривень і продаж — від 42,15 до 42,50 гривень.
Як і минулого тижня, частина обмінників фінкомпаній, у разі низької конкуренції у своєму регіоні або залежно від ступеня близькості розташування цих пунктів обміну валюти до зони бойових дій, можуть скоригувати розраховані мною котирування ще на плюс-мінус 5−10 копійок на доларі та до 10−15 копійок на євро.
Коментарі - 21
У вас на основі яких фактів чуйка?
===========
Тему не розкрито.
3. макисмум 60 і не факт що в цей рік, може це буде і за 2−4 роки