Фінансист, засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан розповів на фейсбуці як фінансові ринки завершили цей тиждень. «Мінфін» виділив найцікавіше.
«Бульбашка» на ринку акцій роздулася, але ніхто не знає, коли вона лусне
Світова економіка йде в зростання
МВФ задав тон, підвищивши прогноз глобального економічного зростання з 5,5% до 6%. Це радує! Хоча не можна сказати, що відновлення буде рівномірним по всій планеті. Швидше навпаки, впевнене зростання очікується в розвинених країнах, які успішно вакцинуються і «заливають» економіку грошима, в той час як перспективи багатьох країн, що розвиваються, не такі вже райдужні. І якщо зростання в США у 2021 році очікується на рівні 6,4%, то для багатьох країн «третього світу» він не перевищить 3,5%.
Що стосується ринків, що розвиваються, то найбільше зростання очікується в Китаї і Індії, на рівні, відповідно, 8,4% і 12,5%. У той же час, один із термінів, які МВФ активно використовує протягом останнього року — невизначеність — як і раніше, залишається ключовим словом, що стосується всіх прогнозів Фонду.
Одним з ключових чинників, що додають невизначеності, є динаміка захворюваності. Зокрема, немає відповіді на питання — а чи зможуть існуючі вакцини придушити нові штами COVID-19 або ж останні призведуть до погіршення ситуації і подальшого продовження пандемії?
Також, є невизначеність, пов'язана з «ефективністю існуючих державних політик щодо обмеження економічного збитку; майбутньою динамікою фінансових і сировинних ринків; а також здатністю економік адаптуватися до нових умов».
Від того, як розвиватиметься ситуація, залежать темпи зниження обмежень урядами різних країн. Але, якими б не були успіхи, МВФ вважає, що підтримка держави повинна бути збережена ще на якийсь час і перш за все «варто уникнути шоку, пов'язаного з моментальним припиненням державної допомоги».
У цьому відношенні, на думку Фонду, буде дуже важливо забезпечити чіткий і ефективний комунікаційний процес з боку центральних банків розвинених країн, що впливають на світову економіку і фінансову систему. Тож, продовжуємо уважно стежити за тим, що говорять Джером Пауелл, Крістін Лагард і їх колеги «по цеху».
США підвищують податки
У середу у інвесторів з'явився ще один привід для заспокоєння. Протокол останнього засідання Комітету з монетарної політики ФРС продемонстрував, що програму викупу облігацій ніхто згортати або навіть зменшувати не планує, і про підвищення ставок мова теж не йде. Як бачите, в цьому відношенні між США і МВФ повна згода, і ФРС не планує посилювати монетарну політику до того часу, поки не знизиться рівень невизначеності і економічне зростання не стане стійким.
Читайте також: Як заробити на алкоголі: рекомендації експертів і вибір редакції
Міністр фінансів США Джанет Йеллен прокоментувала податкові зміни, представлені в новому плані Президента Байдена: підвищення ставки податку на прибуток до 28% і ліквідація усіляких чинників, що мотивують компанії інвестувати за кордон і консолідувати прибуток за межами США.
За оцінкою міністра фінансів, додаткові доходи федерального бюджету від впровадження подібних ініціатив повинні скласти близько $700 млрд протягом наступного десятиліття.
Що буде з акціями
Економічна ситуація помітно поліпшується, і виникає питання, як це відіб'ється на ринку акцій? А ось тут, на мій погляд, все не так однозначно, враховуючи, що оцінка ринку знаходиться набагато вище середніх історичних значень і в діапазоні, порівнянному з передкризового показниками в 1999.
Більше того, багато великих банків почали публічно висловлювати побоювання щодо того, що ринок «роздувся» до небезпечних розмірів і бульбашка може луснути.
На думку аналітиків, більшість керуючих інвестиційними фондами штовхають ринок вгору, бажаючи не залишитися осторонь від процесу, при цьому ігноруючи можливість падіння, як це було в 1999.
Аналітики Citi вважають, що «інвестори занадто оптимістичні і не звертають увагу, наприклад, на пропоноване Байденом збільшення податків», а «всі події, які відбуваються, оцінюються однобічно, як позитивні, що, як відомо, часто призводять до поганого результату».
Deutsche Bank теж вважає, що ринок переоцінений і вже протягом трьох місяців ми можемо стати свідками корекції, від 6% до 10%. Bank of America вважає, що цього року «існує ймовірність зниження компаніями прогнозів майбутнього прибутку, зменшення обсягів покупки облігацій з боку ФРС і збільшення інфляції (нехай і перехідної)», в зв'язку з чим інвесторам «є сенс зайняти обережнішу позицію».
Читайте також: 10 найбільших брокерів для покупки акцій на зарубіжних фондових біржах
Ну і останнє… Величезна кількість роздрібних трейдерів і інвесторів, потужна хвиля IPO, включаючи спекулятивні SPAC, ажіотаж навколо «meme-акцій», таких, як GME або AMC, і пристрасть до криптовалют навряд чи можна вважати ознаками початкової фази «бичачого» ринку. Зазвичай таке трапляється в закінченні циклу. Хоча, може «цього разу все інакше»? Але це вже вирішувати вам самим…
Коментарі - 9
походу такого в истории еще не было.
лет через… ндцать весь этот «рост» попадет в учебники экономики с названием типа «к чему приводят манипуляции с основной мировой валютой»
Наверно, они там знают, когда такие пузыри лопают?
Или нет)
Знаете, тот кто умеет — тот делает, а кто не умеет — других учит)