Напруженість на валютному ринку наростає. Все більшу роль у збереженні стабільності курсу починає грати Нацбанк.
Долар і євро на початку осені: куди рухається курс
На початку вересня традиційно зростає ділова активність. З одного боку — самий пік збору врожаю і заходу валютної виручки від експортерів-аграріїв при рекордному зборі зернових. З іншого — ціни на руду і метал почали змінюватися, і не завжди на користь українських металургів. Не тішить Україну і зростання цін на всі енергоносії, що знову формується. Насамперед — на нафту і газ.
Населення стало набагато активніше скуповувати валюту. Це не дивно, адже на поточних гривневих рахунках громадян накопичилося понад 350 млрд «гарячих» грошей. Частина цих коштів при зростанні курсу на міжбанку відразу спрямовується на покупку валюти. $250 млн доларів чистого перевищення купівлі валюти населенням над обсягами її здачі за серпень — тривожний «дзвіночок» для НБУ і всього ринку.
Причому левова частка цих покупок припала на другу половину серпня, коли на міжбанку почалося поступове зростання котирувань до мети в 27 гривень за долар. І якщо валютні «американські гірки» продовжаться, готівковий ринок стане одним із драйверів зростання курсу і на міжбанку. Адже банки та фінансові компанії купуватимуть валюту на торгах, щоб забезпечити свої пункти обміну валют ресурсом для роботи.
Читайте також: «Мінфін» порахував: у яких банках вкладники тримають заощадження за гроші, а в яких — просто так
Крім цього, існує цілий набір вибухонебезпечних факторів, які можуть «вистрілити» проти гривні ближче до кінця цього року. Це, зокрема, вересневий період пікових виплат цього року за зовнішніми боргами, традиційне зростання девальваційних очікувань бізнесу і громадян в осінньо-зимовий період, необхідність значних витрат валюти для забезпечення опалювального сезону і активні соціальні вливання уряду, часто незабезпечені реальними показниками розвитку економіки.
Чи все так погано
Але насправді все не так погано:
- недавно Україна отримала $2,7 млрд від МВФ, тому золотовалютні резерви особливо не постраждають навіть після повернення поточних міжнародних вересневих боргів;
- рекордний урожай забезпечить приплив валютного виторгу на міжбанк;
- наслідки пандемії досі стримують зростання негативного сальдо торгівлі.
Але загалом напруженість на валютному ринку в силу об'єктивних причин наростає. Все більшу роль у збереженні стабільності курсу починає грати Нацбанк. Він змушений з'являтися на ринку майже щодня і, швидше за все, регулятору доведеться збільшувати свої «чергові» $5 млн інтервенцій на день, щоб належним чином впливати на поведінку міжбанку в періоди пікових перекосів між попитом і пропозицією у вересні.
Адже сигнали для ринку у вигляді таких невеликих за обсягом інтервенцій — це звичайно, добре, але їх точно часто мало, щоб згладжувати реальні коливання на торгах. Особливо в ті моменти, коли крім основних учасників торгів до розгойдування курсу ще й підключаються спекулянти. Навіть за останній тиждень
Фактично, саме тактика, обсяги інтервенцій, їх цінники і своєчасність реакції на те, що відбувається на міжбанку, з боку Нацбанку, — і стане основним фактором, який допоможе валютному ринку подолати цей дуже непростий період. Безпосередньо це вплине і на поведінку готівкового ринку. Якщо стабільність буде забезпечена на міжбанку, то і в обмінниках не буде великої паніки і суєти, навіть у разі зростання попиту на валюту з боку громадян. Ці обсяги додаткового попиту будуть швидко закриті за рахунок продажів валюти на торгах на валютну позицію банків для забезпечення її подальшого продажу громадянам через каси банків.
Читайте також: Податкова амністія: як задекларувати кеш і криптовалюту
Кому вигідний дорогий долар
Нацбанку зараз вкрай важливо не допустити істотних валютних ралі щодо курсу на міжбанку. Щоб не дати розгойдати маховик девальваційних процесів у країні, який, в свою чергу, підстьобне і без того високий рівень інфляції в Україні.
Завдання стабільності курсу досить складна, якщо врахувати, що певну зацікавленість в зростанні курсу мають податківці та Мінфін України (більше збір податків від усього, що прив'язане до офіційного курсу), і в якійсь мірі сам НБУ (щоб скоротити 32 млрд гривень негативної переоцінки за ЗВР). Девальвація вигідна експортерам (чим вищий курс, тим більші їх доходи від продажу валютної виручки) і, частково, Кабміну. Адже чим вищий курс, тим більше коштів уряд може спрямувати на свої проєкти і соціалку в гривневому еквіваленті після продажу отриманих від МВФ $2,7 млрд. Надто вже багато спокус у всіх сторін, які можуть прямо або побічно, але впливати на поведінку всього валютного ринку .
А «віддуватися» за те, що відбувається, доведеться самому НБУ. Пересічні українці завжди оцінюють його роботу за курсом в обмінниках. Крім того, відповідальність за цінові та інфляційні процеси в країні з Нацбанку ніхто не знімав.
На поведінку учасників міжбанку цього тижня також вплинуть:
1. Періоди покупки валюти «дочками» іноземних компаній під репатріацію дивідендів. Це завжди працює проти гривні на міжбанку і дозволяє спекулянтам проводити атаки на нацвалюту;
2. Перевищення обсягів покупки валюти населенням над її здачою. На даний час це створює додатковий тиск на міжбанк. Попит на валюту з боку самих банків зростає, оскільки їм потрібно забезпечувати готівковою валютою свої обмінні пункти.
3. Результати чергового аукціону Мінфіну з розміщення ОВДП, який відбудеться 7 вересня. На момент написання статті чиновники планують продавати гривневі облігації терміном на 352 і 441 день з обмеженнями по 3 млрд гривень для кожних, а також папери на 784, 1029 і 1708 днів — без обмежень.
9 вересня правління НБУ має оголосити рішення щодо облікової ставки. До цього моменту на істотний приплив валюти від продажу ОВДП нерезидентам розраховувати не варто.
При офіційній інфляції в 10,2% за роком облікову ставку треба підвищувати як мінімум до анонсованих Нацбанком 8,5% річних. А це суттєво вплине на поведінку всього ринку ОВДП. Й інвестори до рішення регулятора за обліковою ставкою вичікуватимуть.
Читайте також: За підсумками року інфляція не перевищить 10% — міністр фінансів
Але після отримання $2,7 млрд від МВФ тиск на бюджет у вересні знизився. Це дозволяє Мінфіну поки що не підвищувати дохідність за новими розміщеними ОВДП. Тому сильно нарощувати свої гривневі портфелі облігацій іноземці не почнуть.
Основними покупцями облігацій цього разу залишаться держбанки і частково великі місцеві банки, які просто перевкладуть отриману раніше гривню від погашень паперів у нові ОВДП. Це не призведе до додаткового припливу валюти на ринок.
Ми прогнозуємо, що Мінфін України зможе розмістити гривневі ОВДП із дохідністю від 11,15% до 12,59% річних, залежно від їх термінів при загальному обсязі продажу облігацій в межах від 4,8 до 8,7 млрд гривень.
4. Вихідний понеділок у США. 6 вересня в Штатах відзначають День праці і український міжбанк працюватиме за доларом на ТОМі. Це знизить до мінімуму активність всього валютного ринку на торгах за доларом і дозволить спекулянтам «поганяти» курс у потрібну їм сторону на невеликих за обсягами угодах.
5. Ліквідність у банківській системі і поточна діяльність клієнтів. Компанії закриватимуть як поточні гривневі потреби у фінансуванні всередині країни, так і свої валютні зовнішньоекономічні зобов'язання. Гривня залишиться в дефіциті, що частково зіграє на руку покупцям валюти і підстрахує нацвалюту.
Ліквідність збережеться на високому рівні і, за прогнозами «Мінфіну», коррахунки банків на ранок цього тижня перебуватимуть в межах від 44 до 62 млрд гривень. Особливої проблеми для валютного ринку ці кошти не створять, так як банкам потрібно виконувати нормативи НБУ і великого надлишку вільної гривні у фінустанов зараз немає.
Прогноз курсів готівкового ринку і котирувань міжбанку на тиждень
На готівковому валютному ринку. Цього разу готівковий ринок не залишиться лише заручником поведінки міжбанку, а почне грати і власну роль в частині курсоутворення на всіх сегментах валютного ринку.
Причина — зростання покупки валюти населенням. Доки громадяни не заспокояться і не припинять активно скуповувати валюту, власники обмінників зможуть періодично підвищувати свої цінники, часто — вище рівня міжбанку. Це почне впливати і на котирування безготівкової валюти, підтягуючи весь ринок за курсом вгору.
Але як тільки підвищений інтерес до валюти вщухне — готівковий ринок знову почне орієнтуватися лише на два основних показники: котирування міжбанку і реальний попит і пропозиція за готівковою валютою у своєму регіоні.
«Мінфін» прогнозує на 6−10 вересня коридор:
- за готівковим доларом — в обмінниках фінкомпаній в межах 26,70 — 27,15 гривень при спреді до 20 копійок і в банках ширший коридор 26,60 — 27,20 гривень при спреді в межах до 25 копійок.
- за готівковим євро — в обмінниках фінкомпаній в межах 31,50 — 32,20 гривень при спреді в межах 20−25 копійок і в банках широкий коридор 31,45 — 32,35 гривень при спреді до 25−30 копійок.
На міжбанку. Основними для курсоутворення на торгах в період 6−10 вересня будуть:
- поведінка і поточні операції найбільших гравців, обсяги покупки валюти «дочками» іноземців під репатріацію дивідендів;
- цінники інтервенцій Нацбанку з викупу/продажу долара на міжбанку і оперативність його виходів на ринок;
- співвідношення пари євро/долар на міжнародних ринках із перерахунком курсу євро щодо гривні на українському міжбанку;
- побічно, рішення Правління НБУ щодо облікової ставки, яке він озвучить 9 вересня;
- поведінка нерезидентів на вторинному ринку ОВДП, а також місцевих гравців на аукціоні Мінфіну 7 вересня.
- За прогнозами «Мінфіну», 6−10 вересня коридор за доларом на міжбанку перебуватиме в межах 26,70 — 27,15 гривень, а євро — в межах 31,60 — 32,25 гривень.
Обсяги щоденних операцій складуть:
У понеділок — низька активність в межах до $80−110 млн при укладанні до 360−440 угод за рахунок роботи міжбанку за доларом на умовах поставки ТОМ.
У вівторок — четвер — максимальна активність компаній і банків цього тижня в межах до $130−185 млн при укладанні до 480−630 угод за рахунок поточних операцій всіх клієнтів, а також забезпечення оплати в середу куплених ОВДП інвесторами на аукціоні Мінфіну України від 7 вересня.
У п'ятницю — зниження активності клієнтів на міжбанку в межах до $120−160 млн при укладанні до 450−560 угод за рахунок часткового впливу фактора закінчення робочого тижня.
Коментарі - 7
Так вот вопрос, где она делась не изьял же ее НБУ? Это ж что выходит что в связи с повышением зп и цен того количества грн уже мало?