Останніми днями готівковий курс долара зріс до рівнів продажу 38,20−38,55 грн. Одночасно збільшився і спред між купівлею та продажем «зеленого». Що сколихнуло ринок і куди можуть рушити котирування далі, розповість «Мінфін».
Долар швидко дорожчає: що робити, аби врятувати свої заощадження
Весь серпень котирування готівкового долара стрибали то вгору, то донизу. Але останні декілька днів різко зростали.
Ось, наприклад, як це виглядало станом на вечір вівторка:
При цьому дуже відчутно розширився і спред між купівлею та продажем американської валюти. Розширення спреду завжди говорить про те, що валютний ринок лихоманить. Частина обмінників із низькою конкуренцією, особливо в регіонах, близьких до зони бойових дій або розташованих на територіях, що постійно обстрілюються, взагалі збільшили спред до 1 гривні і більше.
При цьому багато обмінників фінкомпаній зберігають принцип «безлічі курсів», коли цінники для операцій купівлі продажу «білих» доларів відрізняються від курсів, що виставляються для операцій з «синіми» доларами. На цю ситуацію вже звернули увагу наші західні партнери.
Ці ж питання порушувалися раніше і на нараді в Нацбанку профільних заступників голови НБУ та учасників ринку. Але, схоже, що поки що особливих зрушень у вирішенні цієї проблеми не сталося.
Паралельно виникла ще низка проблем, які останніми днями дозволяють пунктам обміну валюти активно грати «на підвищення».
По-перше, у великих мережах валютообмінників почастішали перевірки правоохоронних та інших контролюючих органів. Тому для перестрахування багато хто просто вирішив на якийсь час призупинити роботу. Це скоротило кількість працюючих точок обміну, особливо оптових. Скорочення точок обміну при збереженні потреб у валютних операціях — завжди шанс заробити на цьому конкурентам, що залишилися на ринку, що і призводить до підвищення цінників відкритих обмінників.
По-друге, 21 серпня стало відомо про анулювання ліцензії ТОВ «Фінод», яке, як пояснив регулятор, не вжило заходів щодо усунення виявлених порушень.
Закрити наявні проблеми компанія повинна була до початку серпня, але, за версією НБУ, цього зроблено не було. Тому регулятор застосував до фінансистів, що проштрафилися, суворіші заходи впливу — у вигляді позбавлення ліцензії. При цьому варто врахувати, що ТОВ «Фінод» є не лише одним із найбільших, а й одним із найстаріших операторів ринку валютообміну: компанія створена ще у 2012 році зі статутним капіталом у розмірі 15 млн гривень.
За даними сайту ТОВ «Фінод», компанія має понад 400 кас у 9 відокремлених підрозділах (відділеннях), які надають послуги в Одеській, Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Миколаївській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій, Харківській, Запорізькій, Полтавській, Рівненській областях.
Закриття такої кількості обмінників неминуче позначається на поведінці всього ринку: конкуренти намагаються максимально «розігріти» курс на ситуативному дефіциті пропозиції валютообміну в багатьох регіонах. Особливо — на оптовому сегменті готівкового ринку. Але це триватиме недовго, оскільки більшість обмінників, які працювали під вивіскою ТОВ «Фінод», просто перереєструються та почнуть співпрацювати вже з іншими мережами обмінників. Поки що ж зберігається дефіцит пропозиції послуги, це грає на руку спекулянтам.
До цього варто додати зростання попиту на валюту з боку фермерів, які традиційно збільшили купівлю валюти до осені за рахунок гривні, яку часто саме готівкою отримують від продажу врожаю. Хоча обсяги таких покупок під час війни скоротилися, з тих самих причин звузився і сам ринок. Тому фактор виходу на ринок нової категорії покупців скидати з рахунків не можна.
Також збереглася проблема логістики доставки готівкової валюти до країни. Якщо раніше декілька банків завозили її до України літаками, то зараз — лише автотранспортом (інкасаторські броньовики). Це означає не лише зниження (порівнюючи з довоєнними) обсягів ввезеної валюти, а й зростання витрат за такі операції підкріплення валютних кас.
І, нарешті, досі повністю не вирішено питання з нормальним обміном «старих» купюр, що призводить до завищених комісія банків та фінкомпаній при такому обміні. І часто — до зловживань з боку фінансистів.
Отже, маємо умови для створення спекулятивного «ідеального шторму» на готівковому валютному ринку:
- проблеми з логістикою доставки валюти;
- зростання вартості такої доставки;
- ситуативне збільшення попиту за рахунок окремих сегментів та клієнтів валютного ринку;
- скорочення числа операторів;
- громадяни, «налякані» розмовами чиновників НБУ про швидкий перехід до плаваючого курсу та ситуативним дефіцитом пропозиції валюти;
- принцип «безлічі курсів», що зберігається, щодо «білих» та «синіх» банкнот.
У результаті, як я вже писав у своєму валютному прогнозі на поточний тиждень, наразі ми маємо зліт котирувань, «розігрітий ринок» зі спробами вийти на курс продажу долара 38,50−39 гривень, а також великий спред між купівлею та продажем валюти, оскільки обмінники та банки не готові брати на себе підвищені валютні ризики.
Чого очікувати найближчим часом
Вважаю такий стан справ ситуативним. Якщо громадяни не вестимуться на гру «на підвищення», все досить швидко вщухне. Хоча спроби «розгойдати» ринок та курс триватимуть до кінця цього місяця. За цей час усі основні, наразі закриті точки того ж таки ТОВ «Фінод», перейдуть до інших мереж обмінників, що поверне кількість точок валютообміну практично до ще нещодавньої кількості. А відтак, це знизить розпал пристрастей на ринку.
Перевірки обмінників триватимуть, оскільки історія з безліччю курсів «білих» та «синіх» доларів поки що збережеться — до відновлення нормальної логістики з доставки готівкової валюти до країни.
І тут Нацбанку, а також декільком банкам, які спеціалізуються на завезенні валютної готівки, доведеться серйозно попрацювати. Інакше, основний дохід від штучно створених стрибків курсу отримають спекулянти, а не всі учасники ринку, що швидко збило б ажіотаж.
Окрім цього, дрібний та середній, а потім і великий бізнес почнуть закладати підвищений курс до своїх цінників на товари та послуги, що розжене інфляцію. Тобто підірве розрахунок НБУ на зниження цін у країні, а отже, «зачепить» грошово-кредитну політику регулятора в частині його планів щодо подальшого зниження облікової ставки.
Наразі різниця між готівковим та міжбанківським курсом долара вже становить близько 1,5 гривень. А порівнюючи з офіційним, 36,5686 гривень, ця різниця зросла вже практично до 2 гривень. Це починає розгортати ринок у бік девальвації гривні, що є небезпечним для нацвалюти.
У громадян є три варіанти вирішення проблеми:
1. Чекати, доки обмінники знову запрацюють повною мірою і це зупинить зростання котирувань. Але це шлях «спостерігача», який стає заручником ситуації і реально не впливає на процес. А така позиція є програшною.
2. Купити зараз валюту за курсом, що наразі склався, — це до 38,20−38,50 гривень. Але розуміти, що якщо ринок заспокоїться, вони можуть втратити, за рахунок повернення курсу до нещодавніх значень цінників продажу 37,20−37,50 гривень. Тобто це досить ризикова ситуація.
3. Згадати про 3-місячні валютні депозити банків із можливістю купити валюту за більш-менш наближеним до офіційного курсом, а потім через 3 місяці отримати свої долари в касі або на картку банку. А далі вирішувати за ситуацією, яка складеться за курсом на той момент. Тобто зараз зафіксувати для себе курс через такі депозити, і, у разі відпускання курсу надалі, виграти за рахунок різниці між курсом депозиту та тим, що згодом складеться. Адже в момент переходу до плаваючого курсоутворення ймовірність зростання долара є дуже великою.
Моя порада:
- не піддаватися паніці, у будь-якому разі, — це завжди програш. Тим паче, що зараз ця ситуація зі злетом курсу багато в чому є штучною.
- обрати для себе лінію поведінки за сценарієм 2 або за сценарієм 3, про які я сказав вище.
- виконати прийняте рішення і не піддаватися на подальші хитрощі спекулянтів, які наразі максимально грають «на підвищення».
Коментарі - 58
которые за три месяца никуда не исчезнут, как и десяток
дочек иностранных компаний, а вы про никому не известный
какой-то УБІБ ведёте речь — 40-е место по активам…
P.S. Формально полудохлый кептивный банк…
Даже гривну туда нет смысла относить,
не говоря уже о конверт.депо.
Проблєма тільки в тому, що у тебе ДВА РІЗНОНАПРАВЛЕНІ прогнози, якими ти так хизуєшся — в одному — ти радиш користатися валдепо, в іншому — гривневі депо та овгз під 14 річних чистими.
В даному випадку маємо також ДВА ляпи в них, бо — купивши валдепо (в які ти сам вклади не рекламував!) двічі на рік людина матиме гроші на прожиття в ДВА рази більше і за чотири рази коротший термін з мінімальним ризиком.
Два рази на рік, а то й три! по 15−17−20% річних за ТРИ місяці у валюті!
А не 17% у гривні(мінус ще й податки!) на рік-два!
Стратєг мамкін!)))
Окрім цього — у тебе не було, немає і не буде розуміння того, куди і навіщо люди купували і будуть купувати долар і по 40 і по 42 і по 45! Бо ти — неук! Тільки і всього!
>ДВА РІЗНОНАПРАВЛЕНІ прогнози, якими ти так хизуєшся — в одному — ти радиш користатися валдепо, в іншому — гривневі депо та овгз під 14 річних чистими.
Ви взагалі розумієте різницю між прогнозом і порадою?
>В даному випадку маємо також ДВА ляпи в них, бо — купивши валдепо (в які ти сам вклади не рекламував!) двічі на рік людина матиме гроші на прожиття в ДВА рази більше і за чотири рази коротший термін з мінімальним ризиком.
Де ви ляп побачили?
>А не 17% у гривні(мінус ще й податки!) на рік-два!
Ви взагалі мою стратегію читали? Вам говорить про щось комбінація слів «Дія» та «Сімферополь»?
>Окрім цього — у тебе не було, немає і не буде розуміння того, куди і навіщо люди купували і будуть купувати долар і по 40 і по 42 і по 45!
Чому це не буде, для «збереження заощаджень», стандартна мантра, хоча по факту вони лише у збитках від такої стратегії.
То ще раз, для чого ви знову лише зганьбились? Ви спитали про прогноз, я вам дав посилання на свій прогноз, який актуальний і зараз. Там описано, що і як буде проходити, і усе так і проходить.
=====================
п.ц. могли б і відмітити — наскільки Ваші дописи впізнавані і без підпису.
І чого б ото!?😂🤔
Олексію, де прогноз типу «хлопці, насувається *** » чи «пісєць підкрадається непомітно"(О! Це наче фільм «Тіні зникають опівдні»!)?
Ну клікбейтно! Як у вас там на МФ заведено!
Гривня рухнула! Долар неприлічно знахабнівши злетів за три дня!
Де пруф, коротше?
Дякую.
Висновок обгрунований? Чим?
Білі/сині були до цього? Були. Впливало? Ні.
Закрили 40 з 260ти і що — до решти черги стоять на купити/продати? Ні. Не стоять я тобі скажу!
Що обгрунтоване? Аналіз?! Це АНАЛІЗ???ржунеможу.
Звернись до поліклініки.
1. «Долар швидко дорожчає»! — статя. заголовок. ПРО ГОТІВКОВИЙ!
2. «2) при стабільному коридорі на міжбанку 36,5686−36,9343 та продажах НБУ по 36,9343 гривні — долар тут не повинен би сильно зростати відносно гривні, ала з поправкою на логістику та інше — що зараз і відбувається. Скоріше при стабільному коридорі по долару на міжбанку по долару — тут повино просідати євро (тому що він просів на міжнародному ринку, що частково і відбувається.)»
ПРО БЕЗГОТІВКОВИЙ міжбанк!
Так воно і просідає! А де в публікації про то мова?
============
Як пише один місцевий поц — «ну як можна було так зганьбитися?! і «черговий злив», бо Вам, бач, ніколи. А не пробували аналітику готувати краще?
Де прогнози по готівковому, по росту? Немає! До чого там Фінод?!
До чого тут логістика до готівкового? Її немає вже 9ть місяців поспіль? Справді? І тільки зараз «вибухнуло»?
Білі/жовто-блакитні — та проблєма ще з минулого грудня! Те ж питання — тільки зараз «вибухнуло»?
Вам (і 143) прихильникам — не Вам граматиці мене навчати — то всього навсього стьоб. Вільно володію чотирма мовами + суржик.
Я — не аналітик на профсайті.
Але написав про одну просту причину — Ви про неї — а ні в прогнозах, а ні по факту не згадали!
Це проста корекція на міжнародному ринку. Тільки і всього.
================
Якщо такий як Ви — дає поради — купити на валют. депо — кому??? фермерам?
1. Людина вторгувала декілька мільйонів грошей і не піде у обмінку, а піде у 3міс. депо?
2. Фермери тільки в цьому році купують/складують налічман? Ви за то не знали? І ніхто не знав? Ой йо!
3. Для фермера колись було суть по чім валюта? Якщо так, то коли? Бо ж Ви дали пораду — «1. Чекати, доки обмінники знову запрацюють повною мірою і це зупинить зростання котирувань. «
але тут же «2. Купити зараз валюту за курсом, що наразі склався, — це до 38,20−38,50».
Одразу бачу — не рекомендуєте чекати, а купувати по чім є.
Але то і так би було! Без порад. І ніхто би не дивився на те, по чім він.
Це вже ж було(с) Л.Д.Кучма
І ніхто би не дивився на те, по чім він.
І будуть брати — тільки сині, бо «вдовгу»!
І знайдуть — «де», хоч і половину пов посіпаки позачиняють — «квартірніки» ніхто ще не відміняв, для тих хто знає «де і яК».
і не піде у обмінку, а піде у 3міс. депо?»
Людина живе не одна у пустелі - у багатьох є дружини, дорослі діти, а ще й батьки іноді живі.
Один конверт.депо в одному банку на одного фермера-кліента = 100тис., на двох (фермер та дружина) = 200тис, а якщо ще двох дітей долучити = 400 тис.
Банків, що відкривають конверт.депо зараз більше 20 — от вам і діапазон
від 2 млн до 8 млн на конверт.депо — було б бажання то здоровий глузд.
Раніше у фермерів не було можливості відкривати конверт.депо,
тому те? що було десять років тому дуже різниться від сьогодення.
«3. Для фермера колись було суть по чім валюта?»
Не всі люди так не цінують свій труд та свої гроші,
щоб купувати валюту по 42−43 грн/$ а сдавати її по 38−39 грн/$
Дякую, правда то не Вам було.
Коротко — не пишіть ахінєю, якщо немає інсайду.
фермери по банкам з мішками не бігали і бігати не будуть. То раз.
нащо йому/їм дружини і т.д. коли він прийшов-затарив-пішов. то два.
хто вам сказав, що вони його потім назад здають?! звідки той брєд?! то три.
от що за мода — не знавши броду лізти в воду!
було зерно по 700 доларів — здавали, а от стало по 400 — будуть чекати поки знов стане по 700? та здавали і здають по чім є +/-.
за валюту все купують потім — коштувала квартира 30000−40000 — то і коштує 30−40к яка різниця 42 чи 40?! коштує джіп 40к — 40к — взяв з кармана і маєш, а не по 2700 в 20ти банках бігає знімає! Оце ви дали жару канєшн!
«нащо йому/їм дружини і т.д. коли він прийшов-затарив-пішов»
Мне пофиг, по каким курсам покупают и затем сливают валюту фермеры.
В реальности, по прошлому году, все, кто покупал валюту
в августе-сентябре 2022 года и сдавал в феврале-марте 2023 года
понесли потери от 3-х до 2-х гривен на каждом долларе.
Лично я уверен, что не всем фермерам безразличны
такие финансовые потери
Хотя если фермерам настолько пофиг на свои деньги
и даже на их количество, то зачем они вообще
меняют гривну на баксы…
А если меняют под предлогом сохранения
вырученной гривны от потерь, то и парочку
конверт.депо, кроме покупки валюты в обменке
они смогут себе позволить не спрашивая у вас разрешения…
P. S. Если вы не глава «Ассоциации Аграриев Украины»
и не глава «Ассоциации фермеров и частных землевладельцев
Украины» — не стоит говорить от их имени …
А то «пофіг по чім купують» «Сдавали в березні»
Так — їм пофіг по чім купувати. Назад в березні ніхто не несе! Якщо Ви не в курсі, то є банківське кредитування! Ну Ви ж не *** ?! Ви ж бета-тестувальник!
«Назад в березні ніхто не несе!»
Вы же всю весну писали о том, что аграрии
сливают валюту под покупку семенного
фонда и горючего для посевной…
А теперь пишите, что они только покупают
доллар и никогда его не продают.
Вы как-нибудь определитесь на этот счёт…
«Якщо Ви не в курсі, то є банківське кредитування!»
Якщо ви не в курсі, то банківські кредити
прийнято повертати та ще й з відсотками,
тобто віддавати більше чим брали, а де
фермер бере гроші на обслуговування кредитів,
якщо весь виторг конвертував у готівкову валюту
і зовсім нічого з тої валюти не продає…
Невже по вечорам малює гривневі тисячні купюри…