Multi від Мінфін
(8,9K+)
Встановити
ВХІД
Повернутися
21 березня 2025, 13:30

Фінансова подушка: чи варто тримати її у доларі, та скільки «місця» відвести

Що робити із заощадженнями у 2025 році, та на які нюанси звернути увагу, розповіла фінансова радниця, операційна директорка Smart Family Office Аліна Шух.

На фоні, м’яко кажучи, політичної невизначеності, що відбувається у світі, та непередбачуваності політики США щодо абсолютно всього, виникає питання: чи не варто частину фінансової подушки перевести в євро або інші валюти?

Спершу варто зазначити, що все залежить від мети. Якщо людина планує переїзд до Європи — зрозуміло, що варто мати більше євро. Але якщо це просто фінансовий резерв «про всяк випадок», то питання інше: чи не створює концентрація долара додаткових ризиків?

Поглянемо на це питання у двох вимірах: у розрізі року та багатьох років.

Короткострокова перспектива: впевнений долар

По-перше, економіка США має вищі темпи економічного зростання, порівнюючи з Європою та більшістю розвинених економік. У 2024 році ВВП США зріс на 2,7%. Інші розвинені країни — в середньому на 1,7%. Подібна ситуація прогнозується і на кінець 2025 року.

По-друге, ставка на 10-річні облігації США вища за ставки в ЄС та Японії. Тому вони привабливі для інвесторів і це підтримує попит на американські активи і, звичайно, долар. І знову ж, за прогнозами, ФРС знижуватиме ставки повільнішими темпами, ніж країни Європи.

Ну, і політика «Make America Great Again» із підвищенням внутрішнього виробництва, збільшенням тарифів та дерегуляцією галузей може підтримувати долар.

Довгострокова перспектива: схоже на «все пропало»

Чи може долар втратити статус головної резервної валюти?

Основні аргументи на користь «все пропало»:

  1. Частка долара у валютних резервах країн постійно падає. Росія та Китай знизили свої резерви в доларах до менше 20% загального обсягу.
  2. Китай та Індія розширюють прямі розрахунки в юанях та рупіях, зменшуючи залежність від долара та його частку у світовій торгівлі.
  3. Китай запустив CIPS, який дозволяє обходити SWIFT.
  4. У 2023 році транзакції в юанях зросли на 47% у глобальних торгових операціях.
  5. Державний борг США перевищує 34 трлн доларів і становить майже 100% ВВП.
  6. Fitch та Moody’s вже знизили кредитний рейтинг США через зростання дефіциту.
  7. Центробанки 130 країн досліджують впровадження цифрових валют (CBDC), що зможуть обійти долар, як посередника.
  8. Протекціоністська політика Трампа може підірвати довіру до долара і пришвидшити всі вищеописані процеси.

Але варто розібрати всі ризики поступово

Попри всі розмови про «дедоларизацію», частка долара у світових резервах все ще становить 57,39%, тоді як євро — 20,02%, а юань — лише 2,17%. І хоча частка долара таки має тенденцію до зниження, разом долар і євро формують майже 80% світових валютних резервів. А от інші 20% розподілилися між декількома валютами з невеличкими частками.

Долар використовується у понад 88% світових транзакцій, де він є «посередником» на валютних ринках і мінімізує витрати для трейдерів. Це створює і захист через інерцію: замінити долар тяжко, дорого і складно.

64% світового боргу деноміновано в доларах, і долар використовується для 54% транскордонних міжнародних платежів між країнами та компаніями, що беруть участь у світовій торгівлі.

І хоча частка США у світовій економіці впала з 30% у 2000-х до 26% у 2024 році, домінування долара все ще дуже очевидне.

Усі потенційні конкуренти, включаючи євро, юань чи франк, мають дуже обмежені можливості кинути виклик долару в найближчому майбутньому.

Так, країни БРІКС працюють над створенням багатополярної глобальної валютної системи. Але навіть на саміті БРІКС у 2024 році схвалені ініціативи членами були дуже «розмитими», адже рішення поки що мають більше політичний характер і немає стратегії узгодження між внутрішніми політичними і фінансовими розбіжностями.

Так, глобальні розрахунки з використанням юанів майже подвоїлися за 2023 рік. Але йдеться про частку з 1,91% на початку 2023 року до 4,61% в листопаді 2023 року. Крім того, 80% використання юанів за межами Китаю відбувається в Гонконзі — без Гонконгу міжнародне використання юанів залишається досить невеликим.

Крім того, існують важливі структурні обмеження для міжнародного використання юаня. Головним серед них є те, що юань не є вільно конвертованим. Іноземні фірми, які володіють активами, деномінованими в юанях, працюють під прямим наглядом уряду Китаю, чиї інтереси не завжди збігаються з їхніми власними.

Насамкінець, фінансові ринки Китаю залишаються менш розвиненими та контрольованими. Ринки облігацій Китаю все ще набагато менш розвинені та менш ліквідні, ніж ринки казначейських зобов’язань США. Хоча останніми роками їх оцінили приблизно у 8 трлн доларів, вони бліднуть, порівнюючи зі США, які просувають 30 трлн доларів.

Щодо боргу США, то з $36 трлн у 2023 році $7,9 трлн, або 29%, володіли іноземні інвестори. Тоді як 71% належав внутрішнім інвесторам: близько 4 трлн володіє ФРС, а інша частка поділена між місцевими інвестиційними фондами, комерційними банками, державними та місцевими органами влади, страховими компаніями та іншими корпораціями та фізичними особами.

Тобто більша частина боргу США схожа з нашими ОВДП — внутрішнім боргом, радше, ніж зовнішнім.

Читайте також: Депозити, ОВДП, валюта, золото: куди вигідніше вкласти 100 тис. грн при зростанні інфляції

Скільки тримати у доларі

Ми бачимо поступове невелике зниження частки США, та збільшення частки інших валют у світовій економіці. Але зміни надто невеликі, і домінантне положення США не викликає сумнівів. Тож можна було б упевнено казати, що в довгостроковій перспективі переживати щодо долара не варто.

Проте довгострокову перевагу США давала відкритість кордонів, вільна торгівля та прозорість для інвесторів і трейдерів. Політика та заяви новообраного президента накладає тінь на ці переваги.

Тож можна сказати, що у короткостроковій перспективі одного року немає приводів для переживань (окрім чорних лебедів, звичайно). Але довгострокову впевненість краще замінити на середньострокову з моніторингом поточної ситуації та наслідками політики адміністрації президента США та відповіддю на цю політику решти світу.

Щодо власних заощаджень: диверсифікація — це завжди найкраща стратегія. Якщо частина витрат є або планується у євро, фунтах, франках чи юанях — закладайте більшу частину резерву у дану валюту. Якщо проблем із цим не виникає, долар може займати половину фінансової подушки найближчі декілька років.

Коментарі - 16

+
+45
neverice
neverice
21 березня 2025, 14:58
#
Непоганий аналіз. Можна додати, що долар ще тримається за рахунок нафти. Бо дуже велика частка торгівлі, в якій бере участь саме долар — це нафта. Нафта — це фактично одна з ключових світових валют, котування якої фігурують в усіх новинах. І практично всі розрахунки за нафту проходять в доларах.
Для розуміння — нафта та нафтопродукти знаходяться в топі імпорту/експорту практично всіх країн світу.
Та наближення ери електромобілів (куди швидше, ніж багато кому хотілося б), можуть вплинути на долар куди сильніше за всі інші чинники разом узяті.
+
+15
Ntgty ..
Ntgty ..
22 березня 2025, 7:44
#
Для чого ці тези? відповіді на питання нема, «чи варто?»…автору треба писати казки …
+
+15
san4os
san4os
23 березня 2025, 10:53
#
Не погоджуюся. Стаття хороша. Відповідь на питання кожен сам для себе вирішує виходячи з своїх досвіду, можливостей, ситуації і обставин. Критикувати статтю про фінансову подушку — це не Ваше…
+
+15
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 6:34
#
Підтримую.

Стаття насправді про довгострокові заощадження коли варто враховувати стан економіки США та дохідність облігацій і вплив всього цього на курс валюти вибраної для заощаджень.

Чому авторка назвала це фінансовою подушкою тим більш що далі вона зачипає перспективи втрати статусу резервної валюти для долара — не зрозуміло. Схоже вона сапе плутається в цій темі.
+
0
san4os
san4os
25 березня 2025, 20:16
#
Можливо автор назвала фінансовою подушкою — для більш цікавого заголовку статті…
+
+15
10051956
10051956
23 березня 2025, 21:17
#
Дякую вам за гарний аналіз
+
0
Андрей М
Андрей М
24 березня 2025, 18:37
#
Дякую,тримайте нас в курсі!)
+
0
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 6:28
#
На фоні, м’яко кажучи, політичної невизначеності, що відбувається у світі, та непередбачуваності політики США щодо абсолютно всього, виникає питання: чи не варто частину фінансової подушки перевести в євро або інші валюти?

Фінансова подушка за визначенням має бути в тій валюті в якій будуть самі витрати. Тобто в Україні вона має бути в гривні. Слушна думка що якщо планується переїзд в країну євро-зони (не всі країни Європи використовують євро) то треба перевести фінансову подушку в євро. Яким боком тут долар?
+
0
san4os
san4os
25 березня 2025, 10:48
#
Фінансова подушка — це гроші на «чорний день» — на випадок непередбаченої хвороби, втрати роботи, інших складних ситуацій.
Ці витрати — однозначно будуть в гривнях, але оскільки не знаєш коли саме настане «чорний день», і тримаєш цю подушку роками, то є сенс тримати в валюті. В грн при потребі переводииться легко і швидко…
+
0
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 10:59
#
але оскільки не знаєш коли саме настане «чорний день», і тримаєш цю подушку роками, то є сенс тримати в валюті.

Сенс фінансової подушки в тому що це невелика сума грошей на яку зміну курсу долара впливає мало.

В грн при потребі переводииться легко і швидко…

Коли ти в лікарні тобі звісно дуже легко перевести валюту в гривні. Або навіть не ти, а хтось з близких, але на дворі 22 чи 2 ночи. Навіть якщо лікарі, аптеки візьмуть долари то це вийде набагато дорожче ніж якби платив гривнею. І вся економія на інфляції — коту під хвіст.
+
0
san4os
san4os
25 березня 2025, 15:34
#
Невелика сума - це ті 20тис. грн які щомісяця на роботі дають у вигляді з/п, і які за місяць витрачаєш на їжу і комуналку. А заощадження — це ті сотні тисяч гривень які збирав десятки років.
+
0
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 19:26
#
Боже, хлопе, почитай який мінімальний рекомендований розмір ФП. Ти перейшов до якогось незрозумілого спілкування вигадуючи на ходу що ФП це одна зарплата. І головне ти забуваєш нащо ФП потрібна.
+
0
san4os
san4os
25 березня 2025, 20:26
#
Навпаки. Я не погоджуюся з Вашим твердженням що «Сенс фінансової подушки в тому що це невелика сума». Фінансова подушка — це досить велика сума, яка збирається протягом багатьох років, і зберігається також протягом багатьох років. Тому «вся економія на інфляції — коту під хвіст.» тут ви також помиляєтеся.
+
0
san4os
san4os
25 березня 2025, 10:52
#
Авто, нерухомість — це все в Україні в доларах продається. Як правило, люди не розмежовують по типу «це на чорнй день подушка, а це на авто». Збирають все в одну копілку…
+
0
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 11:00
#
Як правило, люди не розмежовують по типу «це на чорнй день подушка, а це на авто». Збирають все в одну копілку…

Це говорить про те що вони не мають базових знань про власні фінанси. А не про те що це правильний відхід до заощаджень.

Ось такі люди потім не могли закрити кредити в Монобанку (та інших банках) в лютому-березні 2022 — бо не було чим. Не готувались до того що гроші можут буть потрібні терміново.
+
0
Три літри
Три літри
25 березня 2025, 11:15
#
До слова частину фінансової подушки обов’язково треба мати в готівці.

Я не чув такої поради від тих людей у яких вчився тому як керувати своїми фінансами, це «відкриття» прийшло до мене само 24 лютого 2022 року. В цей десь, а особливо в наступні дні, розплатитись картою за покупки чи зняти готівку було майже нереально.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися