Відпускати долар у вільне плавання регулятор не наважується, залишається лише балансувати. Чому НБУ доведеться найближчим часом працювати в режимі «гасіння пожеж», і за скільки можна буде купити валюту цими вихідними — читайте у свіжому прогнозі «Мінфіну».
Девальваційні настрої посилюються: скільки коштуватиме валюта найближчими днями
За період із 11 до 15 грудня валюта на міжбанку знову подорожчала. Долар ще на 25 копійок — із 36,76/36,78 гривень до 37,01/37,03 станом на момент закриття п'ятничних торгів на умовах постачання валюти ТОД. А курс євро зріс за ці дні відразу на 96 копійок — із 39,5427/39,5568 до 40,5074/40,5182 гривень до закриття сесії 15 грудня о 15:00 за київським часом.
Не останню роль у стрімкому зростанні котирувань євровалюти на українському ринку відіграв міжнародний ринок, де до вечора цієї п'ятниці євро коштував уже близько 1,0947 долара. І через перерахунок пар євро/долар та долар/гривня, відповідно, зросли й котирування євро щодо гривні.
Графік міжбанку за тиждень за доларом:
І за євро:
Нацбанк продовжував практично щодня «заливати» ринок дефіцитною валютою, але робив це досить обережно, що періодично й спричиняло зростання котирувань під час торгової сесії.
Витрачати необачно ЗВР, в умовах не до кінця зрозумілої ситуації навколо західної фінансової допомоги на 2024 рік, НБУ не готовий. Про це резонно натякнув голова Нацбанку Андрій Пишний під час пресконференції, присвяченої рішенню НБУ щодо облікової ставки та грошово-кредитної політики 14 грудня.
На останньому цьогорічному засіданні Правління Нацбанку з монетарної політики Нацбанк очікувано знизив облікову ставку до 15% річних. А також знизив плату за депсертифікатами «овернайт» до 15% річних (до рівня нової облікової ставки), і до 19% річних — за тримісячними депозитними сертифікатами. Саме питання, що Нацбанк робитиме зі ставками за депсертифікатами, було головною інтригою для банкірів останнім часом.
І якщо зниження облікової ставки поки що мало впливатиме на пересічного громадянина, то зниження ставок за депсертифікатами Нацбанку призведе до зниження банками на 0,5−1% річних ставок за депозитами юридичних осіб та вкладів громадян, що торкнеться і бізнесу, і значної частини населення, які мають строкові вклади у банківських установах.
Але й відпускати долар у вільне плавання, в умовах навіть «гнучкого та контрольованого курсу», НБУ не наважується. Адже, крім нього, інших великих та постійних продавців валюти на ринку зараз немає. І Нацбанк практично диктує тренд за курсом без особливої конкуренції серед інших продавців валюти, хоча й ціною витрачання чималих обсягів резервів.
Що намагається зробити НБУ
Регулятор постав перед дилемою і намагається всидіти відразу «на двох стільцях». Із одного боку, в цій ситуації припинити розпродавати резерви — це спровокувати зростання курсу міжбанку та опосередковано готівкового ринку, що призведе до збільшення скуповування валюти населенням на побоюваннях нової девальвації гривні. А тоді значна частина гарячих грошей населення на поточних гривневих рахунках загрожує вийти на валютний ринок і підштовхнути курс до суттєвого зростання. Що, зі свого боку, призведе до зростання цін на імпорт (читай — інфляції, понад закладені Нацбанком сценарії) та знецінення заощаджень українців, чого регулятору громадяни вже не пробачать навіть в умовах війни.
З іншого боку, розпродавати валюту та «спалювати» нестримно резерви у Нацбанку немає можливості, та й МВФ не готовий постійно миритися зі зниженням ЗВР, аналізуючи фінансовий стан України та періодично обговорюючи з нашими посадовцями різні варіанти реструктуризації зовнішніх боргів нашої країни.
У результаті, зараз завдання Нацбанку — не допустити як значного зростання валютних котирувань міжбанку і готівкового ринків, так і зберегти частину резервів для підстрахування, якщо щось піде «не так». Тобто присутність регулятора на ринку дещо знизиться, що й провокуватиме періодично сильнішу волатильність курсу, ніж те, що раніше декларував НБУ.
Але Нацбанк намагається працювати на попередження і тому вустами заступника голови правління Сергія Ніколайчука попередив про певне зростання волатильності, хоча й видає це за плановий крок із лібералізації валютного ринку та послідовного відновлення його до довоєнних правил гри.
Але будь-яке збільшення волатильності котирувань міжбанку в умовах непрацюючого нормально експорту на фоні імпорту, що зростає, призведе лише до того, що бізнес відразу закладатиме всі негативні очікування щодо зростаючого курсу до цінників на імпортні товари, а отже, й провокуватиме цим зростання цін.
У результаті, Нацбанк зараз намагатиметься і резерви витрачати за можливості обмежено, але й особливо сильно курс на міжбанку не провокувати. У цьому режимі «гасіння» то валютних курсових «пожеж», то часткового усунення інфляційних загроз, і перебуватиме НБУ, щонайменше, до періоду повного розуміння розмірів та графіка надходження західної допомоги у 2024 році. У цій ситуації отримання Україною днями $900 млн ресурсів від МВФ за програмою розширеного фінансування психологічно є дуже важливим як для чиновників НБУ і Мінфіну, так і для всього ринку загалом.
Прогноз готівкового курсу долара та євро на 16−17 грудня
Але все ж таки девальваційні настрої бізнесу та громадян дещо посилилися, що дасть можливість власникам обмінників докласти зусиль, щоб «розігріти» курс найближчим часом. Тож цими вихідними варто очікувати на спроби окремих мереж обмінників зіграти «на підвищення» котирувань продажу готівкового долара та євро.
А протистояти цьому і стримувати апетити фінансистів будуть уже перевірені та добре працюючі механізми з можливості купівлі населенням валюти на картки (у межах еквівалента на 50 тисяч гривень на місяць в одному банку), та можливість її купівлі в еквіваленті до 200 тисяч гривень на конвертаційні валютні депозити, знову ж таки, в одному банку.
Тобто ніхто не заважає заможним громадянам у разі зростання у них побоювань щодо девальвації гривні — просто провести подібні валютообмінні операції на наявні у них суми вільної гривні в декількох фінустановах, і закрити цим свої потенційні валютні ризики, якщо вони так уже бояться зльоту курсу.
При цьому я б наразі не говорив про те, що на нас чекає значне зростання котирувань на валютному ринку. Ситуація залишається повністю контрольованою Нацбанком.
І тому 16−17 грудня обмінники фінкомпаній продовжать працювати у форматі торгівлі валютою «з обороту» зі спредом у межах від 20−25 копійок до 50 копійок за доларом та в межах від 20−30 копійок до 70 копійок за євро. Хоча власники обмінників і намагатимуться періодично підвищувати котирування, уважно вивчаючи реакцію на це потенційних покупців валюти. І тоді в цих мережах обмінників спред за доларом може періодично розширюватися до 80 копійок, а спред за євро — до 1 гривні. Особливо у тих регіонах, де конкуренція між обмінниками є низькою.
У разі, якщо громадяни «вестимуться» на зростання цінників, фінансисти їх зберігатимуть у межах платоспроможного попиту з боку клієнтів. Якщо ж «завищені» цінники продажу валюти не будуть потрібні клієнтам — фінансисти їх оперативно змінюватимуть, щоб «намацати» оптимальний рівень котирувань для максимального заробітку.
Курс долара у більшості обмінників фінкомпаній цієї суботи та неділі перебуватиме в межах коридору: прийом від 37,00 до 37,40 гривень та продаж від 37,45 до 37,80 гривень.
А котирування євровалюти в обмінниках фінкомпаній цими вихідними перебуватимуть у межах: прийом від 40,40 до 40,80 гривень та продаж від 40,90 до 41,80 гривні.
Коментарі - 35
особливої конкуренції серед інших продавців валюти,
хоча й ціною витрачання чималих обсягів резервів.»
Одна и та же лапша на уши.
И ведь уважаемый автор прекрасно осведомлен о том,
что НБУ просто обязан продать всю поступившую
международную помощь для финансирование дефицита
бюджета.
Вот он её и продаёт понемногу, но часто…
обычно производиться в электронном виде…
Напечатанные на банкнотной фабрике денежные знаки,
хранящиеся в денежном хранилище НБУ ни на что не влияют,
кроме затрат самого НБУ на их изготовление и хранение…
внешним донорским финансированием.
Суммы поступлений озвучены ниже…
Помощь дают, чтобы её использовали по целевому назначению,
а не спрятали в заначку с названием ЗВР.
Если НБУ не будет конвертировать международную финансовую
помощь в национальную валюту — доноры посчитают, что финансовая
помощь Украине больше не нужна, ведь вы предлагаете её
не использовать а прятать в заначку.
Надо смотреть не на цифры валового ЗВР, куда входят кредиты
и проценты по их обслуживанию, а на чистые ЗВР, которые
уменьшены на сумму возвратной помощи…
01.02.2022 року — чисті ЗВР України на рівні $18,973млрд
01.12.2023 року — чисті ЗВР України на рівні $27,197млрд.
Загальний підсумок:+8,224млрд
Звідси і питання: може стільки допомоги Україні і не потрібно, раз заначка збільшується?
Тоді навіщо ці постійні істерики про
розпродаж ЗВР, якщо він тільки зростає.
Чому не пишуть правду, а здебільшого публічно
вводять в оману, замовчуючи деякі важливі цифри
та факти.
Невже це тільки все для того, щоб хтось заробив
лишню копійчину на валюто-обмінних операціях,
бо коли нагнітається істерика, автоматично
збільшуеться спред між купівлею та продажем валюти…
Також не розумію істерик з приводу можливої відсутності
фінансової допомоги у першому кварталі 2024 року,
якщо без проблем НБУ може злити за період
січень-березень 2024 до $6млрд без значного
зниження поточного рівня ЗВР.
До речі, фінансова допомага це значний плюс,
навіть якщо вона вища за поточні потреби,
а от істерики про злив ЗВР, про примусову
девальвацію та тексти про те, що все пропало,
якщо в якийсь місяць не прийде допомога — це
однозначний мінус.
Один з тих небагатьох випадків, коли повністю погоджуюсь.
«Чому не пишуть правду, а здебільшого публічно
вводять в оману…» — ви задали питання;
«Невже це тільки все для того, щоб хтось заробив
лишню копійчину на валюто-обмінних операціях» — самі ж і дали відповідь.
финансовой помощи,
там всё прописано…
«Это происходит только в пределах, согласованных с правительством и согласно утвержденному графику финансирования социальных затрат»
На удивление, финансирование социальных затрат сейчас даже
превышает уровни международной помощи, потому что, например,
социальную помощь и пенсии надо выплатить до 20 декабря 2023 года,
а 1,5 млрд евро обещанного последнего транша до сих пор, а сегодня
уже 17 декабря, так и не поступили в Украину.
Кстати, вы тоже сейчас противоречите сами себе, когда пишите, цитирую:
«розпродавати валюту та „спалювати“ нестримно
резерви у Нацбанку немає можливості»
А ведь вместо этого текста могли-бы написать ПРАВДУ
о существовании плана выплат по социалке и о продаже
НБУ международной помощи согласно этого плана,
а не о какоми-то отфонарном сжигании резервов НБУ.
О каком сжигании резервов вы пишите, если сами же
сейчас публично убеждаете меня в том, что не вся поступающая
макрофинансовая помощь для поддержки бюджета Украины
сейчас продаётся НБУ, а ещё даже что-то остаётся
и на расходы будущих периодов.
Кстати, не могли бы вы прокомментировать такой факт:
01.12.2021 року — чисті ЗВР України на рівні $20,377млрд
01.12.2023 року — чисті ЗВР України на рівні $27,197млрд.
Итого +6,82млрд
Эти цифры свидетельствует о том, что НБУ не сжигает резервы,
как это постоянно вы подаёте в своих текстах, а наоборот,
пытается их накапливать, для использования при более
неблагоприятных обстоятельствах…
В сегодняшней публикацц под заголовком
«Девальваційні настрої посилюються: скільки
коштуватиме валюта найближчими днями»
Вы ни словом не обмолвились о курсовой стабильности
при отмене фиксированного курса, зато несколько раз
употребили термин слив ЗВР, вот я и спрашиваю
о каком сливе ЗВР вы пишите, если сами же подтверждаете
ситуацию, когда НБУ продаёт на межбанке меньше валюты,
чем получает в качестве финасовосой помощи.
«Я всегда пишу то, что считаю нужным»
Конечно, вы пишите только то, что считаете нужным,
а если решили о чём-то принципиально не писать — это
же ваше личное дело…
Один раз я уже задал простой вопрос,
но не получил от вас никакого ответа.
Задам его ещё раз:
Кстати, не могли бы вы прокомментировать такой факт:
01.12.2021 року — чисті ЗВР України на рівні $20,377млрд
01.12.2023 року — чисті ЗВР України на рівні $27,197млрд.
Итого +6,82млрд
Я понимаю, что вам не интересно комментировать
реальные цифры о росте чистых ЗВР, намного интереснее
писать о сливе ЗВР и девальвационных ожиданиях,
всего-лишь умалчивая о некоторых фактах…
Вообще-то такое поведение экспертов и авторов топовых
СМИ называется манипуляцией общественным мнением,
когда одни предположения гипертрофировано раздуваются,
а другие реальные цифры и факты просто замалчиваются…
P. S. О каком сливе ЗВР может идти речь, когда он только растёт…
іноземної валюти на загальну суму $24,8 млрд.
За січень-листопад 2023 року Україна отримала міжнародної допомоги
у розмірі майже $37,4 млрд, з яких понад $4,7млрд отримано в жовтні-листопаді.
Чому автор у своїх дописах ніколи не публікує в одному дописі ці цифри.
Може тому, що тоді дуже дивним будуть виглядати його тексти про
витрачання чималих обсягів резервів, якщо на міжбанку фактично
продають валюту з траншів міжнародної допомоги…
«я в своих текстах и на Ютубе озвучивал»
Не сочтите меня навязчивым, но мы ведь на интернет-сайте
Мифина, где принято писать и читать тексты,
а не на Ютубе, где можно спать под видеоряд.
В своих текстах на Минфине вы периодически забываете
озвучивать цифры, о которых говорите на ютубе.
Так может уже пришла пора начатать публиковать
их и в своих текстовых сообщениях на Минфине.
Это все-таки финансовый форум,
если верить редакции Минфина,
а в финансах принято оперировать
цифрами, а не эмоциями…
Кстати, более года, все кому
не лень давят на эмоции, мол
завтра «будеттолькодорожать»
или «скоро по 50» и самое
топовое это о «сливе» ЗВР.
ЗВР «сливают» уже больше года,
а ЗВР почему-то растёт.
третий вариант — вспомить о валюте экспортёров
и ввести обязательную продажу валютной выручки,
хотя-бы на уровне 50%, как это было в своё время.
четвёртый вариант — не парить мозги ни себе ни другим
и сливать ЗВР по паре млрд каждый месяц при полном
отсутствии внешней финансовой помощи…
К сведению, чистые международные резервы НБУ
на 01.12.23 составляют $27,174млрд.
Сливать ЗВР без излишего волнения можно
до уровня в $20млрд, т. е. более трёх месяцев.
и уполовинить и гривневые доходы и гривневые сбережения всех
граждан Украины, кроме валютчиков и экспортёров.
Кстати, получателей доходов в гривне
в десятки тысяч раз больше,
чем получателей доходов в валюте…
И да, не забудьте пожалеть пенсионеров,
получающих минимальную пенсию…
Они уж точно вам скажут спасибо
за девальвацию с 37 до 50…
1. Денег нет;
2. Совсем нет денег;
3. Денег вообще нет, пора менять доллары;
4. Абсолютно нет денег, нужно продавать биткоины…
В Украине сейчас намечается только первая стадия…