Цей тиждень, як і всі останні, на банківському ресурсному та валютному ринку пройшов під знаком відновлення енергетичної інфраструктури України після її обстрілу росією.
Чим закінчаться масштабні спекуляції по парі євро/долар
Ситуація дещо покращилася, але віялові та малопрогнозовані відключення електрики все одно серйозно коригували поведінку всіх учасників ринку.
Збереглася проблема рівномірності клієнтських проплат банками, оскільки у моменти відключення світла активність клієнтів стрімко падала. Натомість, коли електрика підключалася, всі поспішали оперативно провести свої операції й по клієнт-банку, і у відділеннях, що збільшувало навантаження на персонал фінустанов.
Також не повністю поки що розв'язано проблему з роботою банкоматів та пунктів обміну валют у періоди віялових відключень. Більшість банкоматів і обмінників у цей період не працювали, що серйозно ускладнювало життя пересічним громадянам, що бажали зробити елементарні банківські операції.
Тому наявність генератора, стабільного інтернету, опалення та зв'язку залишається зараз головною перевагою у боротьбі за клієнта як серед відділень фінустанов, так і серед обмінників фінкомпаній.
Міжбанк
На валютному міжбанку Нацбанк майже всі дні тижня закривав дефіцит валюти, продаючи долар по 36,9343 гривні. І цим забезпечував його стабільну роботу без особливих сюрпризів.
А очікуване рішення регулятора про збереження облікової ставки на рівні 25% річних не спричинило серйозної зміни розкладів на всіх сегментах фінансового ринку країни.
Збільшення нормативу резервування з 11 січня та можливість його часткового покриття за рахунок куплених банками військових облігацій та ОВДП можна розглядати як логічний крок щодо стимуляції фінсектору до купівлі боргових паперів держави з метою зниження необхідності в емісійному закритті дірок бюджету.
І цей крок також уже давно розглядався в експертному середовищі та був закладений у прогнози банкірів. Тому і валютний ринок сприйняв цю новину спокійно та без наслідків для курсу гривні.
Готівковий ринок
На готівковому ринку панувала відносна тиша і долар навіть дещо знизився за котируваннями купівлі/продажу. Деякі мережі гуртових обмінників продавали його навіть дещо нижче за 40 гривень. Єдиним по справжньому серйозним збурювачем спокою залишався євро.
Враховуючи стрибки пари євро/долар на зовнішніх ринках, коливання євро щодо гривні протягом кількох днів цілком спокійно могли становити до 20−50 копійок на євро, до чого населення навіть звикло.
Тому ажіотажу не було і власники мереж обмінників здебільшого були стурбовані забезпеченням безперебійної роботи своїх пунктів обміну валюти: готівковою гривнею, валютою, і звичайно — електрикою.
У ці вихідні завдання в частині забезпечення обмінок безперебійною електрикою особливо не зміняться. А ось щодо курсової політики ситуація буде дуже цікавою.
Курсові фактори
Річ у тім, що практично вже з початку наступного тижня почнуться серйозні ралі по парі євро/долар напередодні, під час і одразу після оголошення рішень ФРС США (14 грудня) і ЄЦБ (15 грудня) за процентними ставками.
Оскільки цього року це останні засідання американського та європейського регуляторів, які ще й практично зійшлися в часі, масштабні спекуляції з пари євро/долар гарантовані.
І ось тут думки українських фінансистів щодо подальшого тренду з пари євро/долар серйозно розходяться. Основна частина власників обмінників вважає, що долар дещо відвоює свої позиції після рішень ФРС США, і це поверне ринок до рівнів близько 1,02−1,035 долара за євро з теперішніх 1,05 і вище.
Але деякі фінансисти кажуть, що ЄЦБ може ще «здивувати» ринки щодо більш активного, ніж у Федрезерву, підвищення ставки відразу на 0,75% річних, а то й на цілих на 1% (у друге сам автор статті не вірить). І тоді коридор з пари євро/долар міцно закріпиться в межах 1,04−1,07 долара за євро.
І це є серйозні валютні ризики для наших валютників. Адже коливання навіть на 1 євроцент, що є цілком звичайним рівнем стрибків світових котирувань у подібний період, це близько 40 копійок на євро у цінниках обміну. А що вже казати, якщо ці коливання перевищать поріг 1−1,5 євроцента.
Тому від того, які рішення ухвалять власники обмінок при виставленні котирувань по євро на вихідні, багато в чому залежатиме обсяг їх заробітку або навіть кінцевого збитку в період цих вихідних і наступного тижня.
Особливих механізмів у наших власників обмінників застрахувати себе від надто великих коливань пари євро/долар практично немає і єдиним для них виходом мінімізувати свої ризики залишається той самий стандартний: розширити на вихідні спред між купівлею/продажем євро.
Враховуючи, що власники обмінних мереж по-різному зараз дивляться на перспективи пари євро/долар наступного тижня, це призведе до великих розбіжностей котирувань з євровалюти в різних регіонах України. Особливо, у великих містах, де конкуренція та кількість мереж обмінників все ж таки більша.
Курси готівкових валют на 10−11 грудня
З описаних вище причин, фінансисти виставлять широкий спред при купівлі/продажу євровалюти в межах від 25 копійок до 1,10−1,20 гривні, а по долару збережуть його вже в стандартних межах від 20−25 копійок до 1 гривні.
В умовах високої волатильності пари євро/долар наступного тижня — у ці вихідні всі любителі пограти у «валютну рулетку» мають чудовий шанс полоскотати собі нерви та спробувати заробити. У цьому випадку їм варто звернути увагу на покупку саме євровалюти, оскільки ралі по парі євро/долар 14−15 грудня дозволять у разі вдалого розкладу на ринку заробити додаткові 20−40 копійок на євро. Більш консервативно налаштованим громадянам я б рекомендував у цій ситуації все ж таки робити ставку на долар.
Котирування долара у більшості обмінників цієї суботи та неділі будуть у межах коридору: прийом 39,20 — 39,80 гривень, продаж від 39,90 до 40,20 гривень.
За євровалютою спостерігатиметься значний різнобій цінників.
Але основну частину обмінок 10−11 грудня виставлять такі котирування з євро: прийом у межах 40,50−41,60 гривень та продаж від 41,70 до 42,10 гривень.
Коментарі - 1