Курс долара в Україні продовжує падати, наближаючись до офіційної позначки 36,93 грн/долар. Чому так відбувається, розповів Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії. «Мінфін» вибрав головне.
Готівковий курс долара наближається до офіційного: 5 причин, чому
Якщо перед підвищенням офіційного курсу в липні розрив між ним і готівковим сягав уже 28%, а на піку готівкового курсу у вересні — 16+%, то зараз ця різниця вже менше 2%.
Чому така динаміка? Тому що пропозиція валюти помітно перевищує попит. Саме на готівковому ринку, який, нагадаю, зараз відмежований від міжбанку.
Читайте також: Курс долара та євро цього тижня: чи варто розраховувати на новий обвал котирувань
Поспекулюю про причини. Далі у довільному порядку, не по важливості:
- Зменшення попиту на готівкову валюту у населення через можливість купити безнал з подальшим розміщенням на депозит. Депозити у валюті ростуть динамічно.
- Відсутність емісії гривні ще з кінця минулого року.
- Збільшення пропозиції через сезонний продаж валюти аграріями, які готувалися до посівної, і потребували гривневої готівки.
- Свіже щомісячне опитування НБУ (Індекс очікувань ділової активності) показує ріст позитивних очікувань у бізнесу. В торгівлі 38% очікують збільшення товароообороту, лише 17% — зниження. В промисловості 32% очікують приросту замовлень, 18% — зменшення. Відповідно, очікуючи зростання, підприємці також можуть продавати валюту для поповнення оборотного капіталу. І тіньова частина бізнесу робить це на гоівтковому ринку.
- Last, but not the least. Кажуть, що півтора місяці тому відбулася дуже переконлива розмова керівництва регулятора з керівниками комерційних банків, після якого останні від щирої душі прониклися важливістю дотримання норм фінмоніторингу щодо оцього всього «фінтеху».
Припускаю, хоча не маю доказів, що завзяте дотримання норм фінмону під страхом страшних біблійних кар теж істотно і позитивно вплинуло як на безнал (продаж валюти НБУ у березні зменшився на 32%, до «всього» $1,67 млрд), так і на готівковий ринок — зменшивши попит тіньового бізнесу на торби з валютою.
Оце мабуть основні фактори, але запрошую до дискусії.
Коментарі - 43
Юра самыйстаршийстратегэкономист, давай по новой, почему за полдня 37.90?
Уже не интересно.
Этот эффект пружины-сначала сжимают, а потом как отскок на новый уровень.
Кто-то зарабатывает, а кто-то закладывает в маржу курсовые риски.
В итоге кто платит? Обычный потребитель, потребляя товары/услуги.
Вот когда Андрей Григорьевич ,с фамилией Пышный отпустит курс по требованию МВФ-тогда начнется «движ».
А через месяц сформируют курс «+ -«
И кто за это заплатит?
Правильно. Потребитель.
Автор статті в дитинстві напевно переслухав Наутілуса: «нищие молятся на то что их нищета гарантирована», то то пісня була про СССР, зараз ніхто руки цілувать за те що забрали не все, не буде.
как и за неспособность сделать это проще и дешевле :)
незаконні способи — це не моє… всі ці отримання зарплат в валюті під виглядом виручки ФОПа з багамської компанії… в європі за таке саджають дуже надовго.
та і взагалі - як написав нижче справжній айтішнік — «IT-шникам наловый бакс по барабану. Потому что зарплата идёт по официальному межбанковскому курсу.»
Ми в Україні та європейські закони на нас не розповсюджуються, все що не заборонено — дозволено. В «Вашій» Європі також всіма можливими методами оптимізовують податкове навантаження. Особисто я отримую дохід виключно в гривні, на гривневий рахунок, від української компанії. До цього отримував дохід від інших. У нас не приписано в законі що ФОП не може виступати підрядником лише в однієї компанії кілька років підряд. Тому всі Ваші «закидони» та іронія недоречні. Нижче написав такий, яких люблять називати «любитель смузі». Якщо йому по барабану, хай за всіх не «розписується».
Все що не заборонено — дозволено. Ухилення від податків — заборонена. Це для вас новина ? В законах багато чого не написано — на це є суд і податкова.
податкова прекрасно знає проблематику.
https://dou.ua/lenta/news/tax-reform-in-ukraine-2023/
потому не придуривайтесь , все вы отлично понимаете.
и эволюция взглядов от «мы честные налогоплательщики» до «а шо такое , ну оффшор , ну оптимизация , а все шо не запрещено — разрешено!» — очень наглядна.
При минимальном чеке в 2к, соответственно чаевых 200 со столика, говорить о 5−6к чаевых в месяц…
И о 150−200к у айтишников, при реальных 40−60…
Передёргиваете, батенька.
считать чужие деньги было стыдно при ссср. во всем мире — это любимая забава уже сотни лет. Рейтинг Форбс вам о чем-то говорит ? ну отож.
Якщо чтавити свій курс — наприклад 36.80 то заявку відхиляють(
в будете продавати хоч по 37. але отримувати на руки — стільки ж я к зараз.