Мінфін - Курси валют України

Встановити
12 листопада 2024, 10:50

Регулювання крипторинку: які зміни чекають на інвесторів в Україні

До 2024 року ринок віртуальних активів (криптовалют, NFT, децентралізованих фінансів та токенізованих активів) зріс до понад $2,2 трлн. Україна, як і більшість держав, намагається запровадити власні правила гри та врегулювати цей ринок. Які законодавчі норми діють зараз та які готуються, в колонці для delo.ua розповіла партнер юридичної компанії Ecovis Bondar & Bondar Law Bureau Олександра Нікітіна.

Поточний стан законодавства

Сьогодні в Україні немає чітких правил для операцій з віртуальними активами. Фізичні особи можуть купувати та продавати криптовалюту, але бізнес все ще залишається у невизначеності. Наприклад, немає податкових правил для операцій з криптовалютою, хоча доходи від таких операцій підлягають загальному оподаткуванню.

Незадовго до повномасштабного вторгнення Верховна Рада ухвалила закон «Про віртуальні активи». Проте документ не набрав чинності, бо очікує на податкові зміни.

Цивільний кодекс України розглядає віртуальні активи як «цифрові речі» — це все, що існує в електронному вигляді, має цінність і може бути об'єктом законного обігу, тобто продаватися, обмінюватися тощо, як і будь-яке інше майно. А згідно із законом про запобігання відмиванню доходів, їх можна використовувати для різних фінансових операцій — купівлі-продажу, переказів або інвестицій. Крім того, віртуальні активи можуть заарештувати в рамках кримінальних справ, а державні службовці мають декларувати їх як активи.

Водночас зараз немає окремих КВЕДів для криптодіяльності. Проте є деякі загальні категорії, до яких вона підходить. Наприклад, торгівля криптовалютами може входити в категорію допоміжної діяльності у сфері фінансових послуг. У той же час, податки для операцій з віртуальними активами чітко не прописані, проте доходи оподатковуються загальною ставкою податку на доходи фізичних осіб (18% + військовий збір).

Що далі: три можливих законопроєкти

Існує три варіанти податкових змін для віртуальних активів:

1. Законопроєкт № 7150 пропонує ставку 5% для операцій з віртуальними активами і звільнення від ПДВ. Це може стимулювати розвиток галузі.

2. Законопроєкт № 10225 від Національної комісії з цінних паперів пропонує оподаткування віртуальних активів як цінних паперів, а всі операції прирівнюються до продажу.

3. Альтернативний проєкт № 10225−1 пропонує диференційовані податкові правила для різних видів токенів та звільнення від ПДВ для більшості операцій.

Таким чином, перший варіант передбачає спрощене, пільгове оподаткування, тоді як два інші містять більше обмежень. Другий проєкт прирівнює віртуальні активи до цінних паперів, що означає вищі податки, а третій пропонує більше пільг для окремих операцій і типів токенів.

Є й інші аспекти цих законопроєктів. Наприклад, чи будуть витрати на створення та майнінг криптовалюти визнаватися податковими витратами. А також, чи зможуть записи в блокчейні вважатися офіційними документами для податкової. Ці питання поки залишаються без відповідей.

Європейський підхід та міжнародні стандарти

Зараз Україна співпрацює з Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом, щоб внутрішні правила відповідали світовим стандартам. Це важливо для захисту від шахрайства та запобігання ухиленню від сплати податків.

Читайте також: Стейблкоїни: все, що вам потрібно знати про криптовалютний аналог «справжніх» грошей

Згідно з Національною стратегією доходів до 2030 року, Кабінет Міністрів України планує до кінця поточного року розробити принципи оподаткування ВА, які узгоджуватимуться з європейськими директивами (зокрема, MiCAR, TFR та DAC8) та рекомендаціями Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Лише після цього парламентарі продовжать працювати над змінами до українського законодавства.

Коментарі - 10

+
+104
neverice
neverice
12 листопада 2024, 13:19
#
Пуста трата часу законодавців. Значно ефективніше просто почекати, поки цивілізований світ розробить, протестує та впровадить повноцінну регуляцію, а лише потім просто впровадити у нас працюючі підходи. І судячи з того, як це працює в світі (ніяк) — працюючі підходи знайти не так і просто.
+
0
Три літри
Три літри
13 листопада 2024, 8:02
#
Наприклад, немає податкових правил для операцій з криптовалютою,

Є правила, достатньо хоч раз в житті прочитати податковий кодекс.

… (барабанна дробь) — автор це відразу демонструє в продовженні речення

хоча доходи від таких операцій підлягають загальному оподаткуванню.

+
+15
Я_ __
Я_ __
13 листопада 2024, 11:06
#
«Наприклад, немає податкових правил для операцій з криптовалютою, хоча доходи від таких операцій підлягають загальному оподаткуванню.»

Прикольно, але кому це треба? хто це буде робити, знаючи як обходити всі наявні заборони і не потраплятися на очі?)

Пізнавши темну сторону крипти, де 100% прибутку належать виключно тобі, адже це ти ризикував своїми самостійно заробленими грошима інвестуючи в крипту, ніхто не захоче ділитися і віддавати казнокрадам на їх маєтки 19,5% (23%) прибутку, коли ризикуєш ти і тільки ти, але ти давай поділися з нами частиною прибутку)) в честь чого?)) держава (зокрема влада) нічого нікому не надала безкоштовно, ти все життя за все платиш, бо державі нічого не треба, захистити вони тебе теж не можуть, бо цікавіше було бабло на тендерах на дороги пилити, ну так, а нашо з вами ділитися прибутком, просто шоб шо?) бо ви так самі собі придумали?) люди котрі заробляють на крипті не голосували за прийняття ПКУ і так далі, хотіли б виїхати і ким чен зе взагалі могли не обирати, в ций парадигмі, наївно розраховувати, що такі люди будуть з казнокрадами ділитися прибутками з крипти)
+
0
nitrolog
nitrolog
14 листопада 2024, 14:56
#
Я так розумію тут буде як з фінкомпаніями, коли ми купуємо або продаємо валюту ми ж не платимо податок, але фінкомпанія платить податок за свою діяльність, гадаю тут так мало би бути. Хз що вони придумають
+
0
Три літри
Три літри
15 листопада 2024, 5:11
#
Крипта не є грошима тому податок будемо платити ми з доходу від продажу криптовплют. Так само як платимо його с зарплати, виграшів в спортлото, спадку, продажу ржавої бехи чи хати в селі.

А компанії платять податок за свої доходи і в темі крипти важливо лише прибирання ПДВ з переліку цих податків бо саме через це в Україні немає жодної легальної компанії по торгової криптою.
+
0
nitrolog
nitrolog
15 листопада 2024, 8:33
#
Долар для нас є такий самий товар і не є грошима, ви не можете піти в магазин і купити щось за бакси. Але от за крипту я можу купити (поки що це одиниці, але прогрес є)
Все залежить від того чим будуть рахувати крипту.
Ну тут мабуть правильно було б рахувати не дохід, а прибуток, але прибуток ще треба довести що він був.
+
0
Три літри
Три літри
15 листопада 2024, 8:49
#
Долар для нас є такий самий товар і не є грошима,

ні, долар для нас є грошима і саме тому ми не платимо ніяких податків з обміну одних грошей на інші бо це не розглядаєтся як продаж, а відповідно немає доходу від продажу

мені дивно що такі банальні речі треба пояснювати на фінансовомоу сайті

ви не можете піти в магазин і купити щось за бакси

це не тому що бакси не є грошима, це тому що в україні дозволена продаж лише за гривню
але навіть для цього правила є виключення і в окремих випадках дозволяєтся оплата в баксах в середині України

якщо ж оплата відбуваєтся за кордон то тут обмежень немає і ви можете піти і купити все що хочете заплативши за це як гривнями, так і баксами
і тут мова не лише про оплату картою при які відбуваєтся прихована конвертація валюти, а і про перерахування грошей банківським переказом

Але от за крипту я можу купити

за крипту в Україні ти нічого не купиш, взагалі
на відміну від баксів
і не тому що це заборонено, а саме тому що крипта не трактуєтся як гроші

+
0
nitrolog
nitrolog
15 листопада 2024, 9:31
#
Ви не зрозуміли про що я сказав бо як завжди душніла і сприймаєте все буквально, але то вже ваші проблеми.
Гроші це такий самий товар як і все навколо, тільки це товар особливий універсальний, який придумали для вимірювання вартості інших товарів та послуг. Під долар не є грошима малось на увазі що це такий самий товар як і все інше, гривня також товар в загальній своїй суті (ось про що мова йшла).
Мені дивно що такі банальні речі треба пояснювати на фінансовому сайті.
Ви можете називати валюту як завгодно, гроші чи не гроші, але воно регулюється законами та світовими домовленостями про те що це і як воно використовується.
Якщо ви приїдете десь в африканське поселення, де бігають ще голяка і запропонуєте їм гроші в обмін на їх товар, то вони скажуть що ваш ТОВАР їм не потрібен бо вони не знають що це таке і як його використати і вперше чують про якийсь товар з назвою гроші.
Так само і крипта все залежить від точки сприйняття та законів і все можна обіграти правильно і брати чи не брати податки правильно, а душніти тут не треба.
Стосовно купити за крипту, в Україні є сайти з технікою побутовою та комп’ютерною, там вже прямо біля товару стоїть ціна в грн та крипті. Те що ви про них не знаєте не означає що їх нема. Про покупку за крипту за кордоном я взагалі мовчу. Ви з якого століття? Чи ваш інтернет далі України не виходить?
+
0
Три літри
Три літри
15 листопада 2024, 9:49
#
Спочатку ви пишите

бо як завжди душніла

а потім починаєте мені читати душну лекцію про те що гроші це теж спеціальна універсальна форма товару, при цьому ви ж добре усвідомлюєте що я все це знаю не меньше за вас

але ж ви зрозуміли мене, чи не так?

долар визнаний грошима, тобто спеціальним універсальним товаром продаж якого не опадатковуєтся
а крипта ні, не визнана

купити за готівкові долари нічого не можно суто через штучну заборону на оплату що дозволяє оплати лише в гривні, а за крипту нічого купити нельзя взагалі саме тому що крипта не визнана грошима і ніхто за крипту нічого не продасть

до слова готівкової крипти взагалі не існує в природі
і якщо ви прирівнюєте безготівкову оплату з конвертацією в фіат як оплату криптою то ви так само можете оплатити це банкцівською карткою в доларі з конвертацією в гривню

а так то люди оплачують свої потреби багато чим: бутилкою водки чи самогону, натурой, чи просто обіцяням щось зробити в майбутньому
+
0
Три літри
Три літри
15 листопада 2024, 8:52
#
Ну тут мабуть правильно було б рахувати не дохід, а прибуток

так само для цього і потрібне нове законодавства про оподаткування операцій з криптою — про це власних типу-української криптобіржі казав ще восени 2019

але тупі бонви та інши хом’яки яки «зайшли в крипту» лише для того щоб не платити податки — проти цього
хоча нове законодавство не введе опадаткування того що не опадатковувалось, воно просто замінить розрахунок податку на більш вигідний
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися