Доходи українців скорочуються, частка тіньової економіки зростає, на валютному ринку все ще неспокійно. Про це свідчить аналіз ситуації в економіці та на фінансових ринках, проведений головою Ради НБУ Богданом Данилишиним. Своїми висновками він поділився у фейсбуці.
Криза в Україні: безробіття росте, доходи населення падають
Про кредитні ставки
Процентні ставки за кредитами банків в економіку продовжують знижуватися, відображаючи ефект від зниження ключової ставки НБУ. Зокрема, у серпні середньозважені процентні ставки банків за кредитами нефінансовим корпораціям вперше зменшились до однознакового рівня (9,8%), знизившись з початку року на 5,9 відсоткових пунктів. За кредитами малим та мікропідприємствам ставки банків знизилися до рівня 15%, що на ¼ нижче, ніж у грудні минулого року.
Подальша реалізація державних програм підтримки економіки продовжить сприяти зниженню ризиків кредитування малого та мікробізнесу в Україні та, відповідно, ставок за такими кредитами. Зокрема, мова про програму «Доступні кредити 5-7-9», в рамках якої на 5 жовтня 2020 року видано вже майже 10 млрд грн кредитів.
Читайте також: Коли кредити стануть дешевшими і до чого тут облікова ставка НБУ
Про виконання бюджету
Виконання бюджету здійснюється із перевищенням планових показників. Це дозволяє надолужувати відставання за показниками доходної частини бюджету, яке утворилося у 1 половині 2020 року. Зокрема, у вересні виконання державного бюджету за доходами становило 115,3% від планового та 111,5% від показників аналогічного періоду минулого року. В результаті виконання Державного бюджету за 9 місяців 2020 року становило 98,5% від плану (103,3% до відповідного минулого року, у тому числі за податковими надходженнями – відповідно 107,3% (117%).
Збереження темпів виконання плану за доходами Державного бюджету дозволить вийти у жовтні на планові показники виконання бюджету в цілому за підсумками 10 місяців 2020 року.
Про ринок праці
Ситуація в економіці України та на ринку праці свідчить про збереження ознак нестабільності. Аналогічні ситуації як в окремих країнах, так і на світових ринках.
Зокрема, за даними Держстату, доходи населення у IІ кварталі 2020 р. становили 867,5 млрд. грн, скоротившись на 0,8% порівняно з I кварталом 2020 року та на 3,1% — порівняно з II кварталом 2019 року. У структурі доходів населення знизилася частка заробітної плати (з 48,6% до 45,5%) та прибутків (з 15,8% до 15,3%). Натомість збільшилася частка соціальної допомоги (з 33,9% до 37,4%), що свідчить про збільшення залежності громадян від допомоги держави. Частка доходів населення від власності становила незначні 1,8%.
За вирахуванням податків та інших обов'язкових платежів наявний дохід у розрахунку на одну особу становив 15,6 тис. грн (-7,3% до відповідного кварталу 2019 року). Низький рівень доходів населення визначає його спрямування в основному на придбання товарів і послуг (88%) та сплату податків (10,6%), а також обмежену здатність до накопичення заощаджень, на які було спрямовано лише 0.2% доходів населення у II кварталі 2020 року.
При цьому, рівень безробіття серед осіб у віці 15–70 років у II кварталі 2020 року на тлі коронакризи зріс до 9,9% (порівняно з 8,6% у I кварталі). Частка неформально зайнятого населення продовжує перевищувати 20% (у тому числі, у сільській місцевості – 36,5%). Високий рівень тінізації економіки залишається одним із найбільших викликів для держави та стримуючих чинників розвитку економіки.
Читайте також: Перекази українських заробітчан впали. Що далі
Про валютний ринок
На міжбанківському валютному ринку продовжує спостерігатися переважання попиту над пропозицією іноземної валюти. Проте його обсяг скоротився майже вдвічі порівняно з попереднім тижнем – з $207 до $114 млн. Близько половини надлишкового попиту на іноземну валюту ($58 млн) забезпечують операції клієнтів банків на умовах «форвард».
Обсяг гривневих ОВДП у власності нерезидентів за минулий тиждень скоротився на 1,9 млрд грн (2,3% або 68 млн у доларовому еквіваленті), що свідчить про прискорення виходу нерезидентів із державних цінних паперів України, номінованих в національній валюті.
Обсяг інтервенцій Національного банку, спрямованих на згладжування ринкових коливань обмінного курсу гривні, знизився утричі – до $51,1 млн. Загальне сальдо валютних інтервенцій НБУ з початку року скоротилося до +$935 млн.
Ліквідність банківського ринку продовжує залишатися високою, хоча і знизилась внаслідок абсорбування ліквідності за рахунок валютних інтервенцій. Залишок коштів на кореспондентських рахунках банків в НБУ та у депозитних сертифікатах на 02.10 становив 170 млрд грн, скоротившись порівняно з попереднім тижнем на 4,2 млрд грн.
Читайте також: Що думає про курс головний «валютчик» НБУ
Коментарі - 13
А когда-то было по-другому? «Зе» или «не Зе», как по мне климат в стране плюс-минус одинаковый.
Движения в лучшую сторону есть, но их скорость удручает. Тут надо бежать, а мы еле плетемся. И это уж точно не началось в момент прихода Зе. И надо отдать должное - такого человечного президента у нас еще не было. За всё остальное я тактично промолчу.
Я согласен, что это все очень печально.
Но это никак не отменяет того, что я написал.
Не при Зе это все началось и, к сожалению, судя по всему не при Зе это остановят. А человечность его все равно зараза подкупает.
Один в поле не воин. Нужна настоящая команда профи + готовность населения к переменам. Где взять команду и когда мы будет готовы к переменам? Это риторические вопросы. К сожалению.