Мінфін - Курси валют України

Встановити
5 червня 2020, 8:00

Як домогтися від банку реструктуризації боргу

Під час кризи бізнесу стало куди складніше виплачувати взяті раніше кредити. В таких умовах підприємці можуть спробувати домогтися від банку зміни відсоткової ставки або графіка виплат.

Як бізнес може реструктуризувати свої борги і як збільшити свої шанси в переговорах з банком, у колонці для «Мінфіну» розповів директор відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні Юрій Федоров.

Перший крок

Ви будете у більш збалансованій ситуації, якщо самі запропонуєте банку варіанти виходу з боргової кризи.

Враховуючи досвід минулих криз і поведінку несумлінних компаній, які використовували кризу, щоб просто не платити за рахунками, українські банки напевно захочуть переконатися, що ви, м'яко кажучи, не перебільшуєте.

Читайте також: Чи вдасться банкам вистояти після кредитних канікул і скільки збанкрутує

Треба бути готовими, що банк може залучити незалежну сторону — зовнішніх експертів для аналізу даних, і вам навіть доведеться оплатити такі послуги. Або ви можете організувати такий аудит самостійно і пред'явити його результати кредитору. Маючи результати такого аналізу, ми рекомендуємо клієнтам підготувати банку пророблену пропозицію про реструктуризацію боргів, що враховує інтереси і можливості всіх сторін. Тоді шанси на успішні переговори будуть значно вищими.

Необхідно довести стійкість

Другий важливий момент полягає в тому, що будь-який кредитор буде вести переговори з вами тільки в тому випадку, якщо буде впевнений в принциповій можливості виходу компанії з кризи. Для банків важливо розуміти, що ризики банкрутства вашої компанії мінімальні і у неї насправді є сильний бізнес кейс. Тому вона дійсно зможете вийти з кризи, змінивши графік або умови платежів.

Читайте також: Чому банки «саботують» програму доступних кредитів «5-7-9»

Якщо ви продемонструєте протилежне, то стратегія кредиторів з порятунку вашого бізнесу може змінитися на таку, яка буде спрямована на те, щоб «забрати все, що можна, доки інші не забрали». З цієї причини, одним з головних завдань у переговорах буде переконати кредитора, що ваш бізнес стійкий і ви добре його контролюєте.

Розподіл ризиків

Третій аспект врегулювання відносин з кредиторами полягає в тому, щоб продемонструвати, що ви розумієте труднощі з обслуговуванням боргу в найближчій перспективі і що у вас є конкретна пропозиція, як вирішити ситуацію.

Виходячи з нашого досвіду, банки після оцінки рівня проблеми самостійно або за допомогою залучених експертів, будуть шукати компроміс, найбільш вигідний для них. Тому при розробці плану розвитку бізнесу, з яким ви підете в банк, є сенс дотримуватися принципів розподілу ризиків між усіма інтересантами вашого підприємства. Тобто акціонерами, менеджментом, фінансовими і товарними кредиторами.

Як це може виглядати на практиці? Для пом'якшення впливу кризи потрібно бути готовими скоротити витрати, позбутися непотрібних активів, знизити частку неприбуткових продажів. Акціонерам потрібно також докласти зусиль і прийняти рішення про відмову від дивідендів до моменту нормалізації фінансового стану компанії. Можливо, акціонерам також доведеться зробити які-небудь вливання власних коштів у бізнес, які були накопичені за роки отримання дивідендного потоку. Крім того, допомога акціонерів може полягати у продажі частки в бізнесі. Виручені гроші підуть назад у бізнес — на обслуговування боргу.

Читайте також: Чому доступні кредити можуть зашкодити економіці

Якщо ваша компанія має особливу цінність для держави, спробуйте прикласти зусилля і отримати підтримку від неї. Це не позбавить вас від всіх труднощів, але все ж може істотно допомогти в період кризи.

Коментарі - 4

+
+15
AleksandrBank
AleksandrBank
5 червня 2020, 11:18
#
Как все сложно расписано, аудит и т.д. Многим компаниям этого не нужно, давайте проще изложу:

1. Обращаетесь в Банк, если Вы действительно сейчас пострадали во время карантина/кризиса (говорить об этом Президенту не стоит, разве только Вы клиент УкрЭксимБанка или другого бюрократичного Банка).
2. Банк, в свою очередь попросит от Вас отчет за 1 кв. 2020, оборотно-сальдовые ведомости по балансу январь-май 2020 г., чтобы посмотреть картину, как у Вас поменялись финансы, и не обманываете ли Вы, может попросить выписки с обслуживающих банков за период — это маловероятно. И аудиту платить не нужно, как этот «паренек» написал.
3. Банк, если не дибил, и не хочет потерять Клиента как по ком.доходу так и по остаткам, зарплатному проекту и т.д., рассмотрит это, и пойдет на компромисс. Клиентов не так и много сейчас, чтобы их швырять. Да он проверит залог, если он потерял в цене могут попросить чем то компенсировать — но это маловероятно, могут просто от силы попросить — подписать поруку собственника, если она до этого не подписана.
4. Если Вы должнике банку более 30 дней, Банк формирует резервы — т.е. себе убытки, оно ему нужно?! Вот ответ на вопрос.
5. Если Клиент адекват — Банк пойдет на встречу, это только не адекваты в УкрЭксимбанке выжимают и те жалуются Президенту. Подозреваю есть единичные мелкие случаи с ФЛП или ТОВ-ми в том же Привате и т.д. Может. Но Банку, повторюсь, не выгодно иметь не погашенный кредит, лучше реструктуризация.
+
0
GrugoriyHoland
GrugoriyHoland
8 червня 2020, 9:44
#
А есть ли какие то реальные инструкции от НБУ по поводу поведения банков к клиентам во время карантина? И если есть как с ними ознакомится? Имеет ли банк право самостоятельно регулировать свои отношения с клиентом ( не в рамках договора) во время карантина? И существует ли единая позиция НБУ ( или одинаковая ) ко всем банкам не смотря на форму собственности, в вопросе сбережения клиентов? Возможны ли последствия для банков из за поведения во время карантина, или все пойдет по пути отношения клиентов к банкам? И просто пожелание - пора создать опрос о реальном обслуживании клиентов банками во время карантина, сложилось мнение, что просто все банки вошли в «дикий Запад».
+
0
SAndreyS
SAndreyS
9 червня 2020, 9:26
#
Обязующих инструкций нет и не может быть никогда. Потому что в случае проблемной задолженности НБУ никак не поможет банку взыскать долг. Все что делает и может делать НБУ - это смягчать требования к банкам на это период, чтобы тем было легче реструктуризировать кредиты.
+
0
Консультант порталу «Мінфін»
Консультант порталу «Мінфін»
11 червня 2020, 9:59
#
Дешевые кредиты от правительства. Прогноз по валюте:

https://www.youtube.com/watch?v=Z3t2dY7vkoY&feature=youtu.be

Подписывайтесь на youtube-канал «Минфина» и пишите вопросы, комментарии под видео;)
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися