- 12 жовтня 2024, 22:45
Про валютний курс та долар по 500
Я дуже глибоко занепокоєний тенденціями, які впродовж останніх 12 місяців ми спостерігаємо на валютному ринку України. Саме на готівковому ринку гривня стабілізувалась, і навряд чи їй завтра чи післязавтра щось загрожує, але вивчення статистики валютного ринку чітко показує, що політика регулювання валютного ринку, яку проводить НБУ, не відповідає національним інтересам України в умовах війни.
За вересень 2024 року міжнародні резерви НБУ впали на 3,43 млрд доларів. Загалом, за останні 12 місяців сумарний темп зміни ЗВР склав -0,824 млрд доларів США, а сумарне сальдо інтервенцій НБУ -32,72 млрд доларів США. За той самий час сумарне сальдо операцій населення з валютою становило -10,62 млрд доларів США. Якщо подивитись на графік цих «результатів», то стає очевидним, що міжнародні резерви НБУ суттєво збільшувались під впливом міжнародної допомоги приблизно раз в квартал. А далі через механізм інтервенцій (продаж НБУ отриманої валюти на міжбанку) їх зменшували. З наведеної статистики і графіку можна зробити наступні висновки:
1. Валютний «ринок» України працює в режимі дотації за рахунок допомоги міжнародних партнерів. По факту, валютного ринку як такого не має. Дефіцит валюти НБУ усуває через продаж валюти з резервів. Оскільки більшість торгових сесій дефіцитна, то саме НБУ адміністративно вирішує, яким буде курс.
2. Якщо порівнювати сумарний обсяг щомісячних інтервенцій НБУ і сальдо купівлі валюти населенням, то виявиться, що сальдо складає 32,5% від інтервенцій. Тобто приблизно третина попиту на дефіцитну валюту забезпечує населення – це дуже високий показник, який має певні наслідки. В сучасних умовах населення куплену валюту не вкладає в економіку України, а зазвичай спрямовує в 3-х напрямках: або вивіз за кордон (в т.ч. нелегальними каналами), або обслуговування контрабандної торгівлі, або «під матрац» на зберігання.
3. Третій варіант (під матрац) – зовсім непоганий варіант, але він підкреслює дисфункцію банківської системи по відношенню до валютних вкладів. Політика НБУ з регулювання операцій банків з інвалютою призвела до аномально низьких ставок по валютним депозитам. Вклади під 0,1-0,5% в доларах та євро не приваблюють українців, а ризики валютних обмежень під час війни взагалі можуть знецінювати сенс валютних депозитів. Тож населення спрямовує «інвестиційний ресурс» не під відсоток в банки, а «під матрац». Як наслідок, потенційні інвестиції стають «макулатурою».
4. Вивіз за кордон та обслуговування нелегальної торгівлі призводить до організації цікавого кругообігу інвалюти на українському «ринку». Міжнародні партнери дають гроші державі, яка через НБУ міняє долари та євро на гривні, а потім близько 1/3 цієї суми через інтервенції НБУ отримує населення, і близько 2/3 – бізнес; і далі її частина знову опиняється за межами України. Описана ситуація була б цілком нормальною, якщо б не хронічність від’ємних інтервенцій НБУ і не висока частка населення (яке полюбляє готівку) в формуванні дефіциту валюти. Обидва фактори сигналізують нам, що модель валютного «ринку», яку обрав НБУ, не відповідає економічним та фінансовим обставинам існування нашої фінансової системи.
А тепер поставте себе на місце населення та малого бізнесу, якому люди з Уряду постійно розповідають про курс 42, потім 45, потім вище, по якому розраховується бюджет на 2024-2025 рр. НБУ регулярно впродовж дуже тривалого часу публікує інфляційні прогнози, які виявляються гіршими за фактичну інфляцію. Також НБУ розповідає про якусь «керовану гнучкість» курсу, яка доволі складна для сприйняття навіть в професійному середовищі. Більшості громадян здається, що керована гнучкість як раз і зроблена, щоб узаконити девальвацію гривні.
Тож давайте запитаємо: звідки в Україні беруться негативні інфляційні та девальваційні очікування населення? Ці очікування на дві третини формує сама монетарна влада, а олію в це вогнище невдалої комунікації підливає Уряд своїми фіскальними мріями. В підсумку ми маємо аномальну картину, коли при значних обсягах міжнародних резервів НБУ населення «як перелякане» щомісяця виносить з системи в кеш до 1 млрд доларів на місяць, формуючи третину ринкового дефіциту. Ця «ринкова модель» керованої гнучкості зовсім не додає стабільності валютному ринку, призводить до розтрати міжнародних резервів НБУ і головне – до збільшення залежності України від зовнішнього фінансування.
Доцільність існування такої моделі «ринку» викликає багато питань, і вона функціонує точно не в інтересах України та її громадян. Зараз немає жодних причин панікувати: НБУ має ресурси для того, щоб гасити торговий дефіцит в екстремальних ситуаціях. Але, як показала статистика за останні 12 місяців, обрана модель «ринку» є вкрай невдалою, оскільки при інших параметрах моделі і вищій якості комунікацій гривня була б стабільніша, а ЗВР – на 10-15 млрд більшими. А отже, і потреба у зовнішньому фінансуванні під поповнення ЗВР була б меншою.
І, нарешті, про долар про 500. Падіння цін на світових ринках нафти призвело до появи девальваційного тренду не тільки в рф, але і в Казахстані. 10 жовтня курс тенге до долару підійшов до історичного максимуму в 496,18 тенге за долар. При продовженні зниження цін на нафту в регіоні позначка 500 тенге за 1 долар може бути подолана.
Хочу принести свої персональні вибачення кожному моєму читачу за цей дисонанс між заголовком і змістом статті. Але у такої поведінки є 2 причини:
А) Коли валютний ринок знаходиться у стані відносного спокою, то дуже мало охочих щось змінювати. Типу: «працює, курс не 50? І добре». Але ж Ной почав будувати ковчег задовго до потопу. Тому саме зараз, коли вже є тривожні сигнали раннього оповіщення, що ми йдемо не туди, нам потрібно вносити зміни, бо коли припече – буде вже пізно. Тому важливо, щоб громадськість та стейкхолдери процесів на валютному ринку усвідомили, що ринок потребує змін, і тиснули на монетарну владу. Тоді і «потоп» буде нестрашний.
Б) Останні місяці 3 стикнувся з тим, що деякі ЗМІ публікують мої пости частинами. Обирають тільки те, що їм до вподоби, часто вириваючи фрази з контексту, і тому іноді змінюють зміст дописів. Тож інформаційна гігієна в нас принесена в жертву лайкам та клікам, тому і присвячую цей текст тим, хто любить таке робити. Сподіваюсь, вони дочитають до кінця, відчуть себе трохи ошуканими )) бо долар їм пообіцяли не по 500 грн, а по 500 тенге, і більше вони так робити не будуть.
Віталій Шапран
|
45
|
- 17:40 Курс валют на вечір 21 листопада: долар подешевшав на міжбанку на 6 копійок, а євро — на 9 копійок
- 16:37 НБУ змінив порядок відкриття та закриття рахунків
- 16:10 ЦБ Туреччини знову зберіг ставку на рівні 50%
- 15:56 Курс біткоїна вперше перевищив $98 тис. та оновив історичний максимум
- 13:52 Що буде з гривнею? Депозити та ОВДП: чи варто зараз робити на них ставку (відео)
- 12:20 росія витратила понад $18 млрд на повітряні атаки по Україні
- 11:55 MicroStrategy увійшла до топ-100 найбільших публічних компаній у США
- 11:34 Команда Трампа розглядає прихильницю криптовалют на посаду нового глави SEC — CoinDesk
- 11:10 Італія виділяє 200 млн євро на відновлення електромережі Україні
- 10:45 «Мрій і Досягай»: «Дія» пропонує жінкам $1000 та навчання бізнесу
Коментарі