- 5 травня 2019, 22:30
Самий рівний серед рівних
У квітні 2019 року Кабінет міністрів України прийняв рішення збільшити до 90% відрахування прибутку до державного бюджету з боку державних компаній. Пікові навантаження на Державний бюджет у зв’язку з виплатами по державному боргу було вирішено забезпечити за рахунок відрахувань від державних підприємств і державних банків. Наприклад, ПриватБанк вже прийняв рішення відрахувати 90% прибутку до державного бюджету.
Офіційне рішення
У квітні 2019 року Кабінет міністрів підвищив частку прибутку, яку державні підприємства та їх об'єднання мають перераховувати до бюджету. Уряд своїм рішенням змінив порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, збільшивши розмір відрахування з 75% до 90%. Передбачається, що загальна сума таких відрахувань становитиме близько 15,4 млрд грн., це близько 24% від прибутку, який має перерахувати НБУ за 2018 рік до державного бюджету.
Також своїм рішенням уряд скасував пільги щодо сплати до бюджету частини чистого прибутку та дивідендів для таких суб'єктів, як:
- Адміністрація морських портів України;
- державні підприємства, установи та організації, які входять до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі та здійснюють діяльність у сфері технічного регулювання, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності;
- державні і казенні, унітарні протезно-ортопедичні підприємства, які віднесені до сфери управління Міністерства соціальної політики;
- Міжнародний аеропорт «Бориспіль»;
- ДП «Національний центр Олександра Довженка» і Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький арсенал».
Ощадні привілеї
Втім, Ощадбанк якимось дивом знову уникнув обрізання пільг, і йому дозволили відраховувати до Державного бюджету не 90%, а 30% від отриманого прибутку. Таке виключення знову створює нерівні умови конкуренції на банківському ринку і дає певну «фору» при встановленні тарифів і відсоткових ставок одному з найбільших державних банків. Насправді, вже досить важко пояснити, що відбувається всередині групи банків з державною часткою, де ПриватБанк перераховує 90% до Держбюджету, а Ощадбанк тільки 30%. Преференції та наявність певних ознак змови серед держбанків продовжують деформувати ринкові умови та негативно впливати на канали монетарної трансмісії, що ускладнює вплив динаміки облікової ставки на інфляційні процеси. Давня українська традиція знаходити найрівніших серед рівних вже не тільки шкодить розвитку монетарній трансмісії, але і викривляє потенціал можливостей в групі банків з державною часткою.
2018 рік Ощадбанк завершив з прибутком 162,5 млн. грн, це у 3,43 рази менше ніж його прибуток за 2017 рік. До позитивного слід віднести, що банк не запрошував докапіталізацію у Мінфіну, але з огляду на стан справ у банківському секторі в 2018 році зниження прибутковості роботи Ощадбанку викликає здивування. Отже, маємо надію, що після того, як в Ощадбанку з’явиться нова Рада директорів, спеціальні умови відрахування прибутку за 2019 рік будуть усунуті, а сам банк буде працювати в таких же умовах, як і інші державні банки.
Віталій Шапран
Головний експерт Ради НБУ
|
30
|
- 20:00 Зростання ВВП уповільнилось, біткоїн досяг $99 тис, євро обвалилось: головне за тиждень
- 19:44 Долар показує найтриваліше зростання за рік
- 18:12 Платформа Arkham відкрила для України доступ до своєї нової криптобіржі
- 17:38 Курс валют на вечір 22 листопада: долар на міжбанку зріс, а євро впало
- 16:51 Євро впало нижче 43 гривень в офіційному курсі вперше з весни
- 16:20 Український стартап презентував інноваційну криптокарту
- 14:15 Долар перевищив 103 рублі на міжнародному ринку, вперше з 2022 року
- 13:01 Євро обвалилось до 2-річного мінімуму на слабких даних із єврозони
- 10:44 Курс валют на 22 листопада: долар та євро подорожчали в банках
- 09:21 Голова SEC Гері Генслер піде у відставку у день інавгурації Трампа
Коментарі - 11
поправте если ошибаюсь, но решения о выдаче принимает не «начальница», а кредитный комитет. А за « в курсе» у нас не сажают.
Какая разница какой процент прибыли банк отчисляет в бюджет?
у привата эта прибыль фиктивная — от ОВЗГ, которые государство ему внесло в капитал. Потому ее и забирают всю.
У Ощада — реальная. забирают 30 %.
по сути — это никак не влияет на «розвиток монетарній трансмісії».
Когда Вы заплатите: НДС, ЕСВ, налог на прибыли + дивиденды, как бы гос предприятия не вышли в минус по денежному потоку и такие изменения приведут просто к занижению гос. предприятиями прибыли.
Как бы вплоть до ухода в черные схемы. Они и так есть, но могут стать еще больше.
— хіба це новина?
Ощад завжди був особливим, хоча б тому, що це єдиний банк, де держава дає гарантію на всі вклади. Тому нема протиріччя в тому, що держава дає Ощаду додаткові привілеї.
СССР в 1991 році була ліквідована. Були ліквідовані і «рублі».
Незважаючи на це — частину цих вкладів було виплачено Українською державою.
Яких гарантій і від кого ви чекаєте? Банк і так пережив державу, якій належав.