10 січня 2020
Останній раз був на сайті:
28 травня 2024 о 01:07
-
Олексій Новинський
39 років, Мирноград (Димитров)
-
Crypto INFO
54 року, Київ
-
Ольга Бухач
43 року, Ровно
-
Софія Гриценко
53 року, Берестечко
-
Владислав Циплюк
35 років, Мукачево
-
Віктор. Муляр
65 років
- 12 травня 2023, 9:52
Високоліквідна нерухомість: як капіталізувати свої інвестиції у житло
За останніми підрахунками Світового банку, на повоєнне відновлення та відбудову України знадобиться не менше $411 млрд.
Сума немаленька і вже зараз точаться дискусії на найвищих щаблях про те, звідки ці гроші будуть надходити. Хтось говорить про повоєнні репарації росії, інші про заморожені 300 мільярдів російських резервів, які треба віддати на відновлення нашої країни.
Я не вірю в швидкі репарації, проте знаю, на що здатен приватний та державний іноземний капітал, який бачить фінансову та політичну вигоду від допомоги країні, яка здолає рашизм.
Вже зараз, за найскромнішими оцінками, йдеться про щонайменше $50-60 млрд інвестицій та фінансової допомоги у різноманітних формах на рік на відновлення України. Для країни, у якої номінальний ВВП в доларах станом на зараз сягає $158 млрд, це величезні гроші.
Ще раз: третина цієї суми цілком реально може надходити в українську економіку, підживлювати її, генерувати додану вартість, нові робочі місця, сплату податків, стимулювати системоутворюючі галузі. Серед них і ринок нерухомості, який вже зараз починає цікавити іноземних інвесторів.
Я знаю про це не з чуток: вихідці із центральної Азії, Ізраїлю та західної Європи вже цікавляться інвестиціями у квадрати, спостерігаючи уважно за тим, як помалу стабілізується економіка і роблячи велику ставку на повоєнний експоненціальний розвиток.
Зараз, якщо ви розумієтесь на законах ринку нерухомості, здатні оцінювати ліквідність продукту та потенціал компанії, доволі вдалий момент, щоб зайти в квадратні метри і заробити на капіталізації активу в розрізі кількох років.
Це не про спекуляції з ціною квадрата на котловані, звичайно, адже в умовах, коли ринок трансформується і викристалізовується явно нова фінансова модель девелоперів і принципи взаємодії з покупцем, це надто ризикована ідея. Йдеться про вибір максимально ліквідного лота, який дозволить не тільки пересидіти шторм і часи гіперінфляції, але й чудово заробити за рахунок цінності для кінцевого споживача.
Поясню на кількох реальних прикладах, які мають, за моїми підрахунками, всі шанси отримати високу ставку капіталізації.
Клубний будинок Illinsky House: бізнес-клас в самому центрі історичного Подолу, усього два будинки, низька поверховість від 5 до 8 поверхів, підземний паркінг, що в центрі є особливо важливим, торговельна галерея на перших поверхах, закрита територія, система контролю доступу, відеонагляд та охорона.
Мовою цифр все є ще наочніше: у лютому 2022 року вартість квадрата в комплексі була на рівні 73,7 тис. грн, а станом на травень 131, 2 тис. грн. Зростання вартості квадрата становить 43%. І це в умовах непростого воєнного року. Оцінюючи атрибути локації, інфраструктурне наповнення, реальний запит на подібні об’єкти, моя оцінка потенціалу зростання вартості активу становить ще щонайменше 35%.
Це дуже стриманий прогноз, адже подібним розташуванням, наповненням, планувальною лінійкою та сервісною складовою подібний лот гарантує високу ліквідність та дохідність. Особисто я ще вважаю плюсом високу готовність та завершальну стадію, що зменшує ризики й терміни очікування.
У Львові ж я, наприклад, рекомендую придивитись до ЖК Avalon Yard, який є продовженням Avalon Kvartal. Подібна синергія помножує цінність: інфраструктурне наповнення, розмаїття комерційних об’єктів та нова архітектура, яка вписана в міське тло. До 10 хв на машині центр, в кількох км — Високий Замок.
З плюсів: каскадна невисока поверховість від 3 до 8, квартири з власним двориком і близькість до локального ТРЦ. Подивімось на цифри: в лютому 2022 ціна квадрата — 29 тис. грн, а у квітні 2023 — 54, 8 тис. грн. Зростання вже становить 47%. Прогнозовано ще до 25% можна очікувати. Цей варіант: консенсусний по співвідношенню ціна/цінність, враховуючи, як зараз забудовується столиця західних областей.
Отже, як обрати сьогодні максимально високоліквідні лоти з розрахунком на західний попит:
1. Обирайте Київ, Львів та Одесу. І робіть ставку на первинний ринок нерухомості: концепція, формат та тривалий життєвий цикл проєкту, який тільки розпочався, гарантують вам вищу дохідність, ніж вторинне житло. Та й фокус уваги кінцевого споживача: нове, а не морально застаріле житло.
Потенціал столиці та цих двох туристичних регіонів важко переоцінити. Плюс це найбільш динамічні первинні ринки нерухомості в країні, де кількість пропозиції достатня, щоб говорити про цікавий та необмежений вибір.
2. Дивіться на локацію: історичний центр, близькість до знакових історичних пам’яток, урядових установ, бізнес-центрів та центрів соціального тяжіння для Києва, до моря — для Одеси, до пам’яток культури та центру — у Львові.
3. Звертайте увагу на реальні темпи будівництва протягом понад року повномасштабної війни. Оцінюйте ступінь готовності та реальну динаміку на майданчику. Можна багато говорити і обіцяти, а можна — будувати. Нагадаю, що з 90% ЖК, які відновили будівництво, по факту це зробили заледве 45%, з яких прийнятні темпи мають хіба що 25% комплексів.
За мірило беріть щонайменше 6-8% готовності або 1 поверх моноліту в місяць. До слова, цей маркер дієвий для оцінки і лотів для життя.
4. Обирайте продукт з власною айдентикою та цінностями, які зрозумілі кінцевому споживачу. Якщо орієнтуєтесь на західний попит, то обов’язково розташування поруч з пам’ятками архітектури, центром, ком’юніті, потужна сервісна складова, високий рівень приватності та естетика архітектурних рішень. ЖК має гармонійно вписуватись в навколишній ландшафт.
5. Дивіться на фінансовий бік питання: ступінь готовності, потенціал зростання ціни, невисокий відсоток інвестиційних лотів. В ідеалі, щоб цей об’єкт був орієнтований не на інвесторів, а саме на кінцевий попит.
|
0
|
- 16:01 Комісія з цінних паперів і бірж США схвалила перші гібридні ETF на базі біткоїна та Ethereum
- 11:09 В Україні розглядають зміну регулятора крипторинку
- 21.12.2024
- 16:00 Близько 80 000 жителів Фінляндії отримали тепло від біткоїн-майнінгу
- 14:03 Пенсійне страхування: З початку року українці добровільно сплатили понад 44 мільйони (інфографіка)
- 11:11 ЄС може втратити криптоінвесторів через виключення USDT Tether з лістингу
- 10:04 НБУ за тиждень продав найбільший обсяг валюти на міжбанку з 2022 року
- 20.12.2024
- 17:27 Курс валют на вечір 20 грудня: на міжбанку долар та євро подорожчали
- 15:30 Чи зможе Cardano випередити Solana під час бичачого ралі? ChatGPT вказує на XYZ як на прихованого лідера
- 13:42 Нацбанк пом’якшує низку валютних обмежень
- 12:06 Падіння біткоїна та подорожчання ASIC для майнінгу: що нового на крипторинку
Коментарі - 46
«Вже зараз, за найскромнішими оцінками, йдеться про щонайменше $50−60 млрд інвестицій та фінансової допомоги у різноманітних формах на рік на відновлення України» — ці кошти, якщо і підуть то на відбудову інфраструктури Півдня, Сходу, Півночі України. Яке відношення має Київ, Львів і Одеса? Зазначені Вами міста зруйнували, як Маріуполь, Суми, Чернігів, Харків чи Херсон? Я не говорю про Попасну, Бахмут і т.д.
А от в Україні, де Війна, де впали доходи населення, де ставка фінансування буде 27%+ - ціна буде тільки рости? :)
Кому потрібна нерухомість по ціні нерух-ті в Берліна чи Парижа? Краще оренда.
«Клубний будинок Illinsky House: бізнес-клас в самому центрі історичного Подолу» — так він стоїть, там давно ніхто не будує!
UPD: Доречі прогноз який авторка давала у попередньому її матеріалі — не здійснився. Росту за перший квартал немає.
Сміх також продовжує життя!
Він ті 200к вклав в нерухомість в Маріуполі. Ще б в Павлоград або Гуляйполе інвестував…
Але працювати з розумом.
Не шукайте відмазки, шукайте можливості
Ще б чергу з покупців на неї побачити.