Зараз цінові умови на ринку нерухомості в Україні сприятливіші, ніж до повномасштабного вторгнення, водночас через воєнні ризики українці не готові інвестувати кошти в придбання житла. Про це зазначають фахівці Національного банку у грудневому Звіті про фінансову стабільність.
Українці не ризикують інвестувати у нерухомість на тлі продовження війни — НБУ
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Зокрема, про поліпшення цінових умов на ринку нерухомості свідчить зниження до свого довгострокового середнього показника «ціна до оренди» — купівля житла стає вигіднішою порівняно з його орендою.
Крім того, сьогодні фіксують історично мінімальні значення показника «ціна до доходу» — в середньому придбання 70 кв. м житла в Києві для родини коштуватиме еквівалент її 10-річного доходу.
Проте, попит на купівлю житла досі не відновився до рівня до повномасштабного вторгнення, хоч і поволі пожвавлюється, додають фахівці.
Вартість квадратного метра на вторинному ринку в доларовому еквіваленті в столиці та на заході України переважно стала, а в інших регіонах навіть знижується.
Коментарі - 9
Довідка ОК 7, якщо фізична особа і погнали, а то мінімалку показують, а квартири поверхами скуповують.
Відчитайся за отримані кошти, а тоді купуй нерухомість.
Купіть наприклад в Португалії нерухомість без підтвердження походження коштів.
Попри повномасштабну війну, питання купівлі-продажу житла в Україні не втрачає актуальності. Але ціна цього питання — просто космічна! Подекуди, щоб придбати власну квартиру, українцям потрібно відкладати всю свою зарплату протягом 10 років!
Купівля житла в Україні за умов воєнних дій продовжує залишатися нездійсненною мрією для багатьох громадян країни. Для того, щоб купити однокімнатну квартиру, потрібно в середньому відкладати всю зарплату від 2 до 10 років — залежно від міста, в якому приглядаєш житло. До таких висновків дійшли експерти ЛУН та Work.ua на основі своїх підрахунків.
Найдорожче житло в Україні зараз у Львові, Києві та Ужгороді. Там 1 кв. м на вторинному ринку коштує 1500, 1470 та 1270 доларів відповідно.
До п’ятірки міст із найдорожчою нерухомістю також входять Вінниця і Луцьк. Вартість «квадрата» житла там становить 1 110 та 1040 доларів відповідно.
Отже, щоб купити квартиру, доведеться відкладати всю зарплату:
Львів — за 10 років на однокімнатну квартиру (ціна 65 тис. доларів), 13,7 року — двокімнатну (89 тис. доларів), 17,2 року — трикімнатну (112 тис. доларів);
Київ — за 8,3 року на однокімнатну квартиру (60 тис. доларів), двокімнатну — 13 років (94 тис. доларів), трикімнатну — 18,7 року (135 тис. доларів);
Луцьк — за 8,6 року на однокімнатну (46 тис. доларів), на двокімнатну — 10,7 року (57 тис. доларів), трикімнатну — 12,2 року (65 тис. доларів);
Вінниця — за 8,2 року на однокімнатну (45 тис. доларів), на двокімнатну — 11,8 року (65 тис. доларів), трикімнатну — 13 років (72 тис. доларів).
До слова, за останні пів року у Львові вартість нерухомості на вторинному ринку подорожчала на 5%, в Ужгороді — на 3%. Натомість у Києві нерухомість несподівано подешевшала на 3%, у Вінниці — на 2%. У Луцьку ціна за цей період не змінювалась.
Вартість 1 кв. м на вторинному ринку у Херсоні, Запоріжжі й Харкові в середньому коштує 450, 500 і 590 доларів, відповідно. Ціни у Харкові за останні пів року знизились на 13%, у Запоріжжі на 15%, у Херсоні залишились незмінними.
Квадратний метр житлової площі у Сумах і Миколаєві коштує 600 доларів, при цьому у Сумах за останні пів року ціна впала на 8%, а у Миколаєві зросла на 2%.
Тож, щоб купити квартиру, доведеться відкладати всю зарплату:
Херсон — за 2,8 року на однокімнатну квартиру (15 тис. доларів), даних про двокімнатні квартири немає, трикімнатну — 5,2 року (28 тис. доларів);
Запоріжжя — за 3,3 року на однокімнатну квартиру (17 тис. доларів), двокімнатну — 4,6 року (24 тис. доларів), трикімнатну — 6,7 року (35 тис. доларів);
Харків — за 3,6 року на однокімнатну квартиру (20 тис. доларів), двокімнатну — 6 років (33 тис. доларів), трикімнатну — 7,7 року (42 тис. доларів);
Миколаїв — за 4 роки на однокімнатну квартиру (21 тис. доларів), двокімнатну — 5,7 року (30 тис. доларів), трикімнатну — 7,7 року (41 тис. доларів);
Суми — за 4,6 року на однокімнатну квартиру (20 тис. доларів), двокімнатну — 7,2 року (32 тис. доларів), трикімнатну — 7,9 року (35 тис. доларів).
Щоб придбати житло у Житомирі, Черкасах або Полтаві вам треба не чіпати свою зарплату близько 7 років. У Одесі, Тернополі, Івано-Франківську, Чернігові та Хмельницькому всю зарплату треба відкладати не мало не багато — 6 років. Наголосимо, що ці дані розраховані на основі поточної ситуації на ринку нерухомості й рівня зарплат.