До кінця 2024 року інфляція пришвидшиться до 9,7%, але в наступному році вона знизиться до 6,9%, а у 2026 році - повернеться до цілі НБУ 5%. Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ за жовтень.
Інфляція почне знижуватися в наступному році — НБУ
►Читайте телеграмм-канал«Мінфіну»: головні фінансові новини
Зазначається, що пришвидшення інфляції протягом наступних місяців відображатиме меншу ніж торік пропозицію окремих продуктів харчування, розширення сукупного попиту внаслідок значних бюджетних видатків, високі темпи зростання заробітних плат і збільшення енергодефіциту під час опалювального сезону.
У результаті споживча інфляція сягне 9,7% на кінець 2024 року, а на початку 2025 року тимчасово перетне позначку 10%.
Читайте також: У вересні інфляція в Україні стрімко прискорилася. Що подорожчало найбільше
Однак вже навесні 2025 року інфляція почне знижуватися. Завдяки заходам процентної та валютно-курсової політики НБУ, а також зростанню пропозиції продовольчих товарів і послабленню зовнішнього цінового тиску вона сповільниться до 6,9% наприкінці 2025 року.
У 2026 році інфляція надалі знижуватиметься й досягне цілі 5% на тлі поліпшення ситуації в енергосекторі та збільшення врожаїв.
«Процентна та валютно-курсова політика НБУ спрямовуватиметься на збереження контролю за інфляційними очікуваннями та приведення інфляції до цілі 5% у наступні роки», — йдеться у звіті.
Коментарі - 3
Нацбанк допустив подальше підвищення податків в Україні: як це вплине на ціни.
В оновленому макропрогнозі НБУ враховано останні податкові зміни. Проте НБУ не виключає нові податкові ініціативи, які залежно від параметрів матимуть різний вплив на інфляцію.
Про це йдеться в «Інфляційному звіті» Національного банку України (жовтень 2024 року).
В основі припущень макропрогнозу — проєкт законодавчих змін щодо підвищення ставок окремих податків (зокрема військового збору, податку на прибуток банків та небанківських фінансових установ та інші) та ухвалені раніше зміни щодо перегляду ставок акцизних податків.
«Але в разі виникнення додаткових потреб бюджету джерелом їх покриття можуть бути підвищення ставок чинних чи введення нових податків», — йдеться в огляді.
За даними НБУ, такі ініціативи можуть мати різний вплив на інфляцію, в залежності від їх параметрів.
Так, потенційне зростання податків на споживання (зокрема ПДВ) містить більше короткострокових проінфляційних ризиків, оскільки їх підвищення одразу відобразиться на споживчих цінах. Прямі податки мають здебільшого нейтральний ефект, оскільки проінфляційний вплив від більших бюджетних видатків компенсує обмеження приватного споживання, зазначили в НБУ.
Виглядає наче якісь знущання, або наче влада за максимальних дурнів тримає свій народ
Якщо «інфляція знизиться», навіщо підняли податки?
Якщо «інфляція знизиться», чому не закрили діру в бюджеті в 500 мільярдів грн?
Якщо «інфляція знизиться», чому не можуть спорядити та надати озброєння для 14 бригад зібраних тцкунами з вулиці в стилі «ля бусифікасьйон»?
Якщо «інфляція знизиться», чому ВПО повертаються в окупацію, побачивши, що держава не має житла для них, як це заявлялося в 2022?
Якщо «інфляція знизиться», чому інфляція зростає?
Якщо «інфляція знизиться», чому донатимо досі на дрони, авто та інше для військових, якщо держава може на «зростаючій економіці» забезпечити всім необхідним військових?
Якщо «інфляція знизиться», чому в бюджеті на 2025 рік пропонується заморозити мінімальну зарплату та прожитковий мінімум, в той час як для розрахунку прожиткового мінімум необхідного для підрахунку зарплати прокурорам, цей прожитковий мінімум піднімати будуть?