Банки за останні шість місяців припинили діяльність 80 тисяч грошових мулів або «дропів», які дають змогу третій особі використовувати свої рахунки для проведення операцій з коштами незаконного походження. Про це повідомив заступник голови НБУ Дмитро Олійник під засідання тимчасової слідчої комісії з питань економічної безпеки, пише ЕП.
НБУ: За останні пів року в Україні закрили 80 тисяч «дропів»
► Читайте сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Діяльність «дропів»
За його словами, НБУ оцінює обсяг діяльності усіх «дропів» в Україні у 200 млрд грн на рік, а діяльність одного — 2,5 млн грн на рік.
Зазначається, що дані про закритих 80 тис. «дропів» стосуються тільки двох банків, про які відомо НБУ. Дані щодо інших банків регулятору наразі невідомі.
В НБУ повідомили, що наразі в Україні зареєстровано близько 68 млн клієнтів банків і 116 млн платіжних карток, з яких 51 млн є активними, тобто мається щонайменше 1 витратну операцію в місяць.
Крім того, у системі є ще значна кількість неактивних рахунків та карток, які можуть бути залученні до схеми «дропів» у будь-який момент.
Грошові мули чи «дропи» — це особи, які дають змогу третій особі (шахраю) за фінансову винагороду використовувати свій банківський рахунок для проведення операцій з коштами незаконного походження.
В НБУ додають, що загальний типовий профіль «дропа» це соціально незахищені верстви населення, з низьким або середнім рівнем очікуваних надходжень на рахунки.
Коментарі - 4
«Протягом останнього року ми на власному прикладі спостерігаємо за тим, як держава Україна „риє яму“ для бізнесів, що працюють, до якої дуже скоро „потрапить“ уся українська економіка та міжнародні інвестиції», — написав Курм у колонці.
За його словами, кримінальне провадження щодо бізнесу Arricano в Україні є «не просто помилковим, а буквально — абсурдним». Курм зазначив, що ключове звинувачення з боку слідства полягає у припущенні, що ТРЦ Arricano Real Estate Plc в Україні у 2022−2023 роках фінансували державу-терориста Росію. Абсурдність, за його словами, полягає у тому, що це не могло бути можливим в принципі — Нацбанк України з 2022 року обмежив спектр фінансових операцій, які можна проводити українським компаніям за межами України.
«Але силовикам та прокуратурі цей аргумент і повністю прозора звітність компанії не цікаві. І я впевнений, що справа тут зовсім не в бажанні припинити чиюсь незаконну діяльність.
Топ-менеджер Arricano зазначив, що в історії компанії в Україні вже був подібний випадок зі Sky Mall, «коли бізнесмени та впливові корумповані чиновники 10 років тому незаконно привласнили наш бізнес». Після того, як українські суди відмовили іноземним інвесторам, вони розпочали процедуру міжнародного арбітражу (на сотні мільйонів доларів), але зупинили цей процес після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року.
«Однак наше бажання підтримати Україну в результаті може коштувати нам усього українського бізнесу. Як то кажуть — добрими намірами вимощена дорога до пекла. Нині наш досвід повторюється практично так само, як і 10 років тому. Ми знову б'ємося об українську правову систему, правосуддя та закликаємо владу до здорового глузду», — заявив Курм.
Він вважає, що всі консультанти Arricano, які говорили про замовлення бізнесу, мають рацію і хтось «дійсно використовує свій вплив на СБУ, прокуратуру та суди, щоб забрати бізнес у європейського інвестора».
Раніше Arricano заявила про маніпулятивні заяви з боку заступника голови АРМА Грігола Катамадзе щодо того, що ТРК CITY MALL у Запоріжжі «не має простоювати». У Arricano зазначили, що ТРК не «простоює», а щоденно працює, сплачуючи податки до державного бюджету, забезпечуючи роботою орендарів, а також товарами та послугами споживачів на прифронтових територіях Запорізької області.