Уряд вніс у Верховну Раду законопроєкт про підвищення податків. Хто стане дійною коровою бюджету, розповів податковий експерт Центру економічних стратегій Юрій Гайдай.
Підвищення податків для спрощенців та інше: як змінять податки та чи є альтернатива
Саме підвищення було невідворотнім. На потреби оборони бракує 500 млрд грн, близько $12 млрд. Це щоб профінансувати зовсім базові потреби армії та зберегти хоча б приблизний паритет з рф.
Реалістичних джерел на сьогодні є три:
- друк грошей,
- фінансові репресії
- підвищення податків/зменшення видатків.
Емісія є очевидно найгіршим інструментом, кроком останньої надії (і чим далі відтягували рішення по фінансуванню, тим імовірнішою вона ставала). Легкі фінансові репресії для банків можна очікувати. Бо додаткові 220 млрд грн ОВДП треба розмістити.
А решта — податки. Що ми бачимо?
На що робить ставку уряд
Основна ставка зроблена на військовий збір. Загалом би виділив три групи.
1. Дійні корови
¾ всіх додаткових надходжень мають принести два джерела:
- 1% ВЗ від доходів юросіб на загальній системі (по суті це податок з обороту)
- підвищений до 5% ВЗ із доходів громадян.
Ще в цю групу можна додати 5% ВЗ на мобільний зв’язок і авансові внески з податку на прибуток з паливних мереж, у прив’язці до об'ємів резервуарів.
Пробачте за метафору дійних корів, але вона відверто описує цю групу — джерела, з яких уряд очікує легко і прогнозовано зібрати податки.
2. Оподаткування «розкішного споживання"/імпорту
Тут 15% ВЗ від вартості на першу реєстрацію авто в Україні, 30% ВЗ від реалізації ювелірки, 5% ВЗ від вартості проданої фізособами нерухомості, та повернення ПДВ для ввезення товарів до 150 євро.
3. «Справедливість для ФОПів»
ВЗ 1% від доходу для третьої групи та 5% від двох мінімальних зарплат (зараз = 800 грн) для інших груп.
Це має принести всього 1 млрд грн на місяць, тому, на мій погляд, основна мета тут — на фоні підвищення ВЗ для найманих працівників та загальної системи ввести хоч якийсь ВЗ для спрощенки, яка його досі не платила.
Цікаво, що уряд не відважився «влупити» для спрощенців вищу ставку ВЗ, яка обговорювалася раніше. Хоча це був творчий спосіб трохи зменшити зловживання спрощенкою.
Ще залишився без групи акциз на солодкі напої. Ідеологічно — складно його не підтримати, особливо щоразу, як бачиш батьків, які купують живчики/фанти маленьким дітям із очевидно зайвою вагою. Тут просвіта не допоможе, лише бити по гаманцю. Втім, поки незрозуміло, як цей акциз планують адмініструвати і чи буде це ефективно.
Хто за це заплатить
Але в такому дизайні пакету підвищення податків є серйозна проблема. Він ігнорує значну тіньову економіку, економічних «ухилянтів».
Я не вірю в те, що можна зібрати «на вчора» істотні суми через покращення адміністрування і вольове розширення бази існуючих податків.
Хоча деякі кроки законопроєкт передбачає:
- обов’язок щодо інвентаризації товарно-матеріальних цінностей на вимогу податкового органу під загрозою адмінарешту майна,
- вартісні межі для ввезення товарів у ручній поклажі та багажі,
- ті ж аванси з податку на прибуток підприємств для паливних мереж.
Але в цілому пропоновані кроки покладають практично все навантаження на білий бізнес та найманих працівників.
Читайте також: Люди чи бізнес: хто насправді платить найбільше податків в Україні
Чи є альтернатива
Альтернативою є підвищення непрямих податків, тобто підвищення оподаткування всього кінцевого споживання.
І контрабандисти, і обнальщики, і криптоскамери, і гаражні СТО, і власники магазинчиків з контрабандною польською молочкою, італійською ковбасою та побутовою хімією купують товари з ПДВ і акцизами.
Підвищення ставки ПДВ до 23% (як у Польщі) могло б замінити підвищення ВЗ для найманих працівників. Підвищення ставки ПДВ до 25% (як у Хорватії чи Данії) могло б замінити 1% податок з обороту для юросіб.
На наш погляд, це було б кращою альтернативою у наших обставинах.
І, вкотре повторимо, дуже на часі є функціональний перегляд витрат із скороченням усього, що ще можна скоротити. Бо анонсоване скорочення видатків на 65 млрд грн є радше технічним — це урахування реструктуризації зовнішнього боргу.
Коментарі - 39
Так зменшіть зарплати Голові НБУ Пишному (600 тис. на місяць) і шістьом його замісникам (від 500 до 600 тис на місяць кожен), а ще скоротіть штат казнокрадів, ой, депутатів, від вру до місцевих рад, сидять ідіоти кнопкодави «покращують» життя людям підвищуючи собі зарплату, а людям податки і потім висирають: —«На потреби оборони бракує 500 млрд грн, близько $12 млрд.»
Одне слово — барани, треба не розмір податків підвищувати, а забезпечувати, щоб ці податки доходили куди треба, а не по кишенях казнокрадів, ой, депутатів розліталися, тоді і кошти чарівним чином на оборону знайдуться.
Це пиздець, всі країни грець знає скільки виділяють коштів на все, забезпечують технікою, а в нас під час війни не вистачає коштів на оборону, «класно» готувалася влада з 2014 року :)
«Альтернативою є підвищення непрямих податків, тобто підвищення оподаткування всього кінцевого споживання.»
Одразу видно, людина відірвана від реальності… нема сенсу підвищувати або збільшувати кількість податків, якщо половина все одно розкрадається депутатами, проблема не в розмірі і кількості податків, а в тому що все розкрадається :)
Чи їсти без цього не можеш?
P.S. Це ще ми не торкаємось ваших розумових здібностей, що у вас відсутні.
P. S. Специально сегодня зарегистрировался, чтобы написать, как тебе и всем американцам не интересна и не нужна Украина?
І що?
Навіть якщо ви взагалі заберете ці гроші, то яким чином це закриє нестачу фінансування у 500 млрд?
Для чего тебе нужен чиновник ???, он только создаёт проблемы простым Украинцам.
Или розкажи в чём ценность чиновников для простых людей, что генерирует чиновник?
Викинути їх неможливо, якщо взагалі хочете жити не як в Африці.
Щоб скоротити їх кількість, то спочатку треба зменшити кількість їх функцій.
Але ви не відповіли на питання.
Навіть якщо повністю перестати утримувати їх, то це дасть нам 12 млрд, а потрібно 500 млрд.
Як ви це плануєте вирішити?
У вас складнощі з її пошуком та розумінням?
Также, сейчас раздули количество патрульных и прочих чумазиков из РОВД и околонихстоящих. Также, вынесли отдельно УП и ПФУ, хотя раньше они все вместе шли. Ну, в одном кармане с баблом пришили ещё 10, и для статистики выглядит очень даже хорошо.
Тут имеет смысл начать с простых вопросов: неужели так сильно уровень преступности увеличился, учитывая комендантский час, что нужно столько ментов? И, неужели, так много нужно работников ПФУ? Про УП- молчу, то приют калек и убогих, там просто можно всех разогнать и сразу группу инвалидности дать
Фрази:-«Добрий вечір, ми з України», «ухилянт», «іпсо», «потужно», -вже стали якимись мемними і саркастичними.
«Добрий вечір, ми з України», — тепер звучить наче хотілося б поїхати, але не можеш)
«ухилянт» — всі хто не хоче доїдати останню консерву сидячи в окопі і читаючи новини про черговий розпил бабла депутатами на тендерах з закіпівлі овочерізок по мільйону гривень в бомбосховища)
«іпсо» — будь-яка критика влади, поліцаїв, гоблінів з тцк, будь-яке вказування на поточні проблеми всередині країні ТО ВСЕ ІПСО І РОСПРОПАГАНДА, навіть якщо всі бачать як вчергове гобліни з тцк пакують вчотирьох якогось дрища в бусік незламності, або кладуть когось посеред дороги мордою в асфальт, то це як «падаляк» каже:-Перегіби на мєстах і іпсо)
«потужно», — за версією сонцеликого пана Ким Чен Зе в нас все постійно ПОТУЖНО, відключення світла ПОТУЖНІ, реальна інфляція ПОТУЖНА, закони для «покращення життя людей» НАЙПОТУЖНІШІ :)