Послугами мікрофінансових організацій (МФО) користуються близько 13% дорослого населення України, при цьому частка позичальників, які беруть кредит із метою забезпечення щоденних потреб в очікуванні наступної зарплати, збільшилася з 42% до 2022 року до 67%. Про це свідчать результати дослідження впливу війни на мікрокредитування в Україні на замовлення Асоціації українських банків, передає Інтерфакс-Україна.
Частка позичальників мікрокредитів до зарплати після великої війни зросла до 67% — дослідження
►Читайте «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
Згідно з дослідженням, другим за популярністю цільовим призначенням кредиту є оплата лікування або купівлі медикаментів — 31% (+16 процентних пунктів (п.п.) до показників до 2022 року). Третє місце посіли витрати на ремонт житла та автомобіля — 19% (+7 п.п.).
Слідом за ними найпопулярнішими причинами оформлення мікропозик виявилися платежі за комунальними послугами — 17% (+8 п.п.), купівля одягу та взуття — 15% (+7 п.п.).
За даними дослідження, потреби за більшістю інших статей збільшилися або залишилися на колишньому рівні, тоді як частота оформлення мікрокредиту з метою відпустки впала відразу вдвічі — з 10% до 2022 року до 5%.
Зазначено, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року 13% респондентів уперше взяли мікрокредит, 46% стали брати їх частіше, тоді як 12%, навпаки, — рідше.
Мізерна кількість опитаних (3%) відповіла, що зовсім відмовилася від оформлення мікрокредитів, а 26% повідомили, що їх поведінка щодо частоти залучення мікропозик після повномасштабного вторгнення рф не змінилася.
Як часто українці беруть мікропозики
Згідно з дослідженням, 34% респондентів беруть мікропозики по кілька разів за місяць, така сама частка опитаних воліє оформляти один-два мікрокредити щомісяця. Раз за три-п'ять місяців беруть мікропозики 13% опитаних, раз за півроку — 7%, а один мікрокредит за рік або рідше оформляють по 5% респондентів відповідно.
«60% (респондентів, ред.) мають один-три активних мікрокредити і 70% користуються одночасно одним-трьома МФО. Основна причина використання кількох кредитів — брак грошей (61%), тобто сума одного кредиту, найімовірніше, замала для покриття всіх необхідних витрат», — ідеться в презентації дослідження.
Серед інших причин використання послуг кількох кредиторів одночасно опитані також виділяють перекредитування — 18% і вигоду, зручність диверсифікації — 15%.
Ключовими факторами під час вибору МФО респонденти назвали розмір процентної ставки за кредитом за день користування та повної ставки за весь термін кредиту, а також обсяг доступної суми для позики.
Клієнти вибирають МФО замість банків
Зазначається, що значна більшість клієнтів (81%) вважає за краще скористатися послугами мікрофінансових організацій, а не банків, з огляду на оперативність, простоту та відсутність тривалих перевірок для оформлення кредиту.
«Найбільш важливими причинами вибору МФО для отримання кредиту порівняно з банками користувачі називають «швидкість оформлення кредиту», «можливість оформлення кредиту онлайн» і «миттєвий переказ грошей», — ідеться в дослідженні.
Дохід клієнтів МФО
Згідно з даними дослідження, місячний дохід клієнтів МФО становить від 15 тис. грн до 30 тис. грн для 39% опитаних, від 7 тис. грн до 15 тис. грн — у 32% і менше ніж 7 тис. грн — для 8% респондентів. При цьому 12% опитаних клієнтів МФО мають дохід від 30 тис. грн до 45 тис. грн за місяць, а 6% — понад 45 тис. грн.
Дослідження
Зазначається, що дослідження проводили з 5 до 21 грудня 2023 року. Опитування проводили у форматі онлайн-інтерв'ю, у яких узяли участь 1 079 клієнтів МФО та 1 005 респондентів репрезентативно міському населенню України віком від 18 до 55 років.
Коментарі - 20
Реальна зарплата українців минулого року знову скоротилася — приблизно на 5%.
Я бы может с вами и согласился бы , если бы в статье не была приведена статистика по заработкам контингента клиентов МФО
Прямой текст из статьи
« місячний дохід клієнтів МФО становить від 15 тис. грн до 30 тис. грн для 39% опитаних, від 7 тис. грн до 15 тис. грн — у 32% і менше ніж 7 тис. грн — для 8% респондентів. При цьому 12% опитаних клієнтів МФО мають дохід від 30 тис. грн до 45 тис. грн за місяць, а 6% — понад 45 тис. грн.»
То есть только 47% имеет доход ниже среднего (от 15 тысяч в месяц и ниже)
А более 50% клиентов МФО имеет доходы средние и выше среднего (от 15 тысяч до 30 тысяч в месяц) и даже 6% клиентов МФО имеет доход ОТ 45 тысяч в месяц
Вы хотите сказать, что таким потенциальным клиентам банки не дадут кредитный лимит?
Тут дело скорее в другом — в элементарной безмозглости таких людей. Занимать деньги под проценты у МФО, рисковать попасть в долговую кабалу, чтобы оплатить коммунальные за просрочку которых проценты платить не надо? Ну тут уж, извините, я другим словом это не назову
Как интересно. Особенно интересно то, что вы даже только сегодня зарегистрировались и первым же своим комментом прорекламировали «Швыдко гроши»))). Ну это случайно конечно же))
А вы не пробовали «в случае форс мажора» просто взять свою кредитную карту и воспользоваться ее кредитным лимитом? И это не будет стоить вам НИ ГРОША, а времени займет буквально несколько секунд .
Что вы нам тут бред городите со своей рекламой МФО ?
petraolya, что вы несете? Чем это брать деньги в МФО «проще и быстрее» чем воспользоваться кредитным лимитом банка? Вы воспользоваться деньгами с кредитного лимита карточки банка сможете за несколько секунд, просто открыв онлайн приложение банка.
И в чем тогда «простота и скорость» МФО перед банком?
Давайте говорить прямо- МФО пользуются люди, которые докатились до того, что во всех банках им указали на дверь и дали пинка. Так, что не надо вешать лапшу про «простоту и скорость». Нет в них никакого преимущества МФО перед кредитным лимитом банка. А вот проценты за использование их денег в десятки раз больше чем у банка — это «ДА», есть
Кстати, petraolya, я тут посмотрел ваш профиль и, о чудо, у вас до этого комментария была буквально два отзыва. И знаете о чем? О рекламе того, как прекрасно брать долг в «Швыдко грошах».
С вами все ясно
Если говорить о банках, то в банковском кредите большой процент отказов и сложность оформления пакетов документов. Также есть необходимость указывать цель кредита, часто нужен залог или поручитель .
В МФО все проще, минимум документов, и возможность получить деньги онлайн или оффлайн.