Голова парламентського Комітету з питання фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що Верховна Рада не розглядатиме пропозицію запровадження пільгове оподаткування доходів фізичних осіб від операцій з криптовалютою, підтриману Мінцифри.
Пільгового оподаткування для операцій з криптовалютою не буде — Гетманцев
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
За його словами, Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) не змогла розробити якісний законопроєкт, тому дискусії у Комітеті тривають довкола альтернативного документу, внесеного депутатом від фракції «Слуга народу» Олександром Совою.
Гетманцев зауважив, що неврегульованими залишаються два ключових питання: регулятора ринку криптовалют та оподаткування.
«Якщо говорити про оподаткування, то я послідовний прихильник оподаткування віртуальних активів за повною аналогією із оподаткування прибутку від цінних паперів. Це також позиція МВФ, і думаю, ми від неї не відступимо. Тобто оподатковуємо за загальною ставкою, але оподатковуємо інвестиційний прибуток», — сказав Гетманцев.
Він нагадав, що формально зараз податок на дохід від продажу криптовалюти потрібно сплатити з усієї отриманої суми.
«Щодо органу, який повинен відповідати за регулювання цієї галузі, безперечно, сутнісно ближчою до цього є Національна комісія з цінних паперів. Але єдиною пересторогою є те, що інституційна спроможність цього органу залишається відверто низькою… З іншого боку Мінцифри, яке пропонується як регулятор, є більш ефективним, але за своєю природою менш відповідає регулюванню ринку крипти», — додав Гетманцев.
Нагадаємо
У листопаді 2023 року у Верховній Раді зареєстрували альтернативний проєкт закону № 10225−1 «Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні», який підтримувало Мінцифри.
Правила оподаткування, які передбачає документ:
-
5% на доходи фізичних осіб упродовж перших трьох років, за ставкою 9% упродовж наступних п’яти років, після 8 років застосовується загальна ставка податку 18%;
-
операції з віртуальними активами для юридичних осіб звільняються від ПДВ, крім службових токенів, якими будуть токенізовані товари та послуги;
-
18% на прибуток для провайдерів послуг;
-
з «Дія.City» можна обрати між 18% податку на прибуток або 9% податку на виведений капітал;
-
операції провайдерів послуг, пов’язаних з віртуальними активами звільняються від сплати ПДВ (за винятком консультаційних послуг).
Коментарі - 20
Це свідчить про доволі високий рівень довіри до майбутнього розвитку криптовалют.
«В минулому році біткоїн та ефір стали найбільш вигідними інвестиційними активами. Вони якраз зростали в очікуванні додаткового припливу грошової ліквідності, яка буде далі штовхати ціну догори. Надалі дуже ймовірно ціна продовжить зростати. Втім, потрібно розуміти, що це залишається дуже ризикованою інвестицією. Особливо, якщо мова йде про інвестиції у менш капіталізовані криптовалюти», — пояснює фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.
Втім, інвестувати у криптоактиви чи ні - питання виключно особистого вибору та сміливості кожного. Адже такі високоризиковані операції підходять далеко не усім.