Платоспроможні банки в 2023 році за попередніми даними, до підтвердження річним аудитом, отримали 86,5 млрд грн чистого прибутку. Це майже вчетверо вище показника за 2022 рік та на 12% вище за результати 2021 року, до повномасштабного вторгнення. Про це йдеться в даних НБУ.
Вчетверо вище: у 2023 році прибуток банківського сектору сягнув 86,5 млрд грн
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Зростання прибутків
Операційні прибутки банків зросли помірно: операційний дохід за рік зріс на 15% порівняно з попереднім роком, чистий операційний прибуток до відрахувань у резерви — на 19%. Рушієм зростання доходів сектору залишається збільшення процентних доходів як від високоліквідних активів, так і кредитування.
Головним чинником значної різниці прибутковості, якщо порівняти з попереднім роком, були значно менші відрахування в резерви під збитки від активних операцій, які за рік скоротилися на 86%.
Загалом із початку повномасштабного вторгнення банки сформували резерви в розмірі 133 млрд грн, з яких у 2023 році — лише 17 млрд грн.
Читайте: Рада підтримала підвищення податку на прибуток для банків до 36%
У грудні 2023 року згідно зі змінами до законодавства банки донарахували річну суму податку на прибуток за результатами 2023 року в цілому за підвищеною ставкою — 50%.
Рентабельність капіталу банківського сектору на 1 січня 2024 року становила 31,6%. Рік тому цей показник становив 9,7%.
Нагадаємо
Проведена Національним банком у 2023 році оцінка стійкості банків підтвердила, що більшість банків в Україні мають достатній капітал, а банківська система загалом — високий запас міцності.
Станом на 1 січня 2024 року згідно з річними показниками лише сім із 63 платоспроможних банків були збитковими із сукупним збитком 245 млн грн.
Коментарі - 12
Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Данило Гетманцев допускає, що певний негативний ефект по депозитах пов’язаний із нормами законопроєкту про мобілізацію.
Депутат зазначив, що більш відчутними були зміни у депозитній базі. Вклади у національній валюті скоротились на 3,2% або («мінус» 51,3 млрд. грн) до 1577,1 млрд. грн. Це найбільші темпи і обсяги скорочення депозитів у гривні з початку війни. При цьому вклади бізнесу скоротились на 3,5% (32,5 млрд. грн.), населення — на 2,6% (18,8 млрд. грн.). Населення також скоротило свої валютні вклади на 2,1%, тоді як бізнес збільшив такі вклади на 3,2%.
Гетманцев підкреслив, що стійка банківська система — це також наша зброя сьогодні і фундамент повоєнного відновлення.
Проблема в том, что в основание пирамиды заложено получение всей макроэкономической помощи Запада. Выпадение даже части ее может вызывать обрушение пирамиды, ровно как выпадение части нефтегазовых доходов в России в 1998 стартовало обвал их пирамиды гособлигаций.
В пирамиде я вижу еще большой минус для экономики, что банки не заняты основной своей полезной деятельностью — инвестировать в бизнес. Кредитование бизнеса очень низкое. По факту банки стали паразитирующем элементом на экономике Украины, которые по факту вкладывают деньги в задержки получения иностранной помощи и прикрывая этот кассовый разрыв Правительства потом из помощи забирают себе приличный %.
Можно сказать, что украинские банки сейчас не прибыль получают, а похищают часть макроэкономической помощи Запада по их функции. Это огромное структурное искажение в роли банков в экономике и это очень плохо.
Что-то МинфинUA тормозит с лентой.
Сенат США только что проголосовал за законопроект 59 голосов за. Джонсон выпустил заявление, что заблокирует законопроект в Палате Представителей.
На деле Трамп еще сильно обрушил поддержку и в Сенате своими звонками, там было 17 республиканцев «за», осталось — 9. Нам еще повезло, что пока их было 17 Сенат проголосовал за начало рассмотрения и там нужно уже было 50 голосов.
Однако имея 59 голосов «лоялистов» Макконел и Шумер не смогут поставить еще один законопроект по Украине на рассмотрение. Нужно 60. По факту Сенат уже закончился.
Будут сейчас попытки обойти Джонсона через congressional letter, но они маловероятные, т.к. нужны перебежчики республиканцы и очень много, т.к. и часть демов из PDA против законопроекта, где Израиль (было 180 голосов против на прошлом голосовании).
Я думаю тема с помощью США уже закрыта практически. Не более 7% на какое-то чудо.
1. Bill умирает еще в палате, его топит Джонсон.
2. Bill переупаковивают в Package и туда запихивают Border security. — его топят демократы.
3. Его переделывают на «только Израиль» — голосуют.
— не congressional letter (тобі казати куди цього листа можеш засунути?!) — а discharge resolution — якщо запустити цю процедуру, то можна «покласти» на забаганки спікера;
— по підрахункам — демократам в конгресі потрібно перетягнути на свою сторону 8 слонів (республіканців) — з одного боку = не мало, але …можливо;
— все більше розумних «слонів» розуміють, що їх партія лежить під трампом, а ця руда *** — під кремлем (про це вже відверто кажуть в US);
— тут був такий собі «investic» (я трішечки змінив — на «пєстік») — так ось він теж полюбляв прогнозувати, ти не з його «команди»?!, так ось, чудо-прогнозисти, скільки разів маю повторювати: з ваших прогонозів «прикалуються» в «небесній канцелярії», тому засуньте їх (і свОї 7%) в …