Ще на початку минулого року Україна наклала арешт на 92-метрову яхту Віктора Медведчука, яка оцінюється приблизно в 200 млн євро. Однак, із того часу вона продовжує стояти в хорватському порту. Чому судно досі не продане і коли це може статися, в колонці для lb.ua розповів заступник голови Агентства з розшуку та менеджменту активів Павло Великоречанін. «Мінфін» публікує ключові тези.
Коли Україна продасть яхту Медведчука за 200 млн євро
Законодавча підготовка
Безперечно, АРМА зацікавлене якнайшвидше реалізувати закордонне майно українських зрадників і корупціонерів та передати одержані кошти до бюджету.
Практику, коли, отримуючи в управління десятки тисяч активів, АРМА провело лише 19 конкурсів на реалізацію, ще й з порушенням вимог законодавства (у ручному режимі та з недоотриманням у держбюджет відповідних надходжень), припинили.
Першим лотом стане розшукана й арештована 92-метрова яхта Royal Romance, що належить сім'ї проросійського олігарха Віктора Медведчука й перебуває в Хорватії. Тобто за межами української юрисдикції.
Тож, як і коли Агентство продасть яхту Медведчука? Нагадаю фабулу. АРМА розшукало зазначений актив у межах кримінального провадження. 16 березня 2022 року Личаківський районний суд м. Львова наклав арешт на яхту, після чого рішення за зверненням ОГПУ визнала хорватська сторона. Це дало підстави вжити заходів, які унеможливили виведення судна за межі Хорватії.
11 квітня 2022 року ухвалою суду арештований актив олігарха передали в управління АРМА, щоб реалізувати його. Фізично яхта досі перебуває в порту Хорватії.
За рішеннями окружного суду міста Спліт від 23 і 26 травня 2022 року, після конфіскації судно потрібно передати АРМА. Але з того часу т.в.о. Агентства Дмитро Жоравович не спромігся внести на розгляд Кабміну зміни до законодавства, що розблокували б продаж цього елітного активу Медведчука.
З липня цього року АРМА вжило всіх можливих заходів, щоб створити нормативно-правове поле (розробило зміни до Постанови КМУ № 719) і, відповідно, для продажу судна за кордоном. Такий механізм дозволить вперше в історії отримати кошти від реалізації дорогого арештованого майна без його переміщення в Україну, оскільки під час війни це неможливо.
Зміни спрямовані на створення рівних, зрозумілих і прозорих умов для участі у відборі реалізаторів організацій з усього світу (юридичних осіб — нерезидентів), які мають необхідний досвід конкурентних торгів на міжнародному рівні, відповідно до найкращих практик і принципів проведення аукціонів.
Агентство активізувало роботу в межах компетенції; орган попросив іноземні органи (Міністерство юстиції та управління Республіки Хорватія, Міністерство моря, транспорту й інфраструктури Республіки Хорватія й Окружний суд міста Спліт) роз’яснити практику застосування місцевого законодавства під час продажу арештованого майна, поділитись успішними прикладами реалізації арештованого майна іноземних юрисдикцій та розробити дорожню мапу, щоб реалізувати актив.
У результаті системної та кропіткої роботи з іншими органами державної влади, 14 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив історично важливі для України зміни до Постанови № 719. Ми отримали зелене світло для конкурсів на реалізацію за найвигіднішою ціною високовартісних активів, які перебувають за кордоном.
На фінішній прямій
Світовий досвід реалізації таких ексклюзивних активів, як яхта Медведчука, свідчить, що необхідно залучати до торгів учасників із усього світу, й застосовувати процедури, прийнятні для міжнародно-визнаних аукціонних організацій.
АРМА вже налагодило контакт зі спеціалізованими міжнародними аукціонами — світовими лідерами з продажу елітних яхт. Йдеться про міжнародні аукціони та яхтових брокерів у США, в Монако, у Великій Британії, Франції та в ОАЕ. Зміни до Постанови № 719 надали Агентству повноваження укласти договір про реалізацію арештованої яхти з одним таким реалізатором.
Агентство вже отримує від брокерських компаній десятки пропозицій — вони хотіли б організувати продаж яхти Медведчука. Тож, актив олігарха, зрештою, принесе користь Україні, як перший реалізований закордонний, а сам кейс стане прикладом для вітчизняних й іноземних партнерів.
Читайте також: Як перемогти, якщо Захід припинить підтримувати Україну грошима
Насамкінець: кошти від продажу яхти, вартість якої оцінять, згідно з новим порядком, точно використають для потреб ЗСУ й закупівлі військових облігацій. Отже, усі державні зрадники й злочинці відповідатимуть не тільки юридично, а й економічно — їхні активи працюватимуть на Україну.
Коментарі - 7
А когда будут решение Суда по факту хищений бывшими директорами АРМА.
А то как-то эта яхта как «спасательный круг» . Есть масса внутренних «резервов» с суммами на порядок больше.
А яхту оставить государству и отдать детям, ветеранам и инвалидам.
Ну давай посмеёмся, начало марта 2022 года, Волынская область, город Владимир (около Устилуга) представляешь какая хохма -в стране война, а на вокзале работает наливайка, во хохма! А вот еще хохма - местные «патриЁты» сдавали посуточно жилье, однокомнатная квартира 1500 гривен в сутки, во ржака, правда? Или вот. волонтеры с Чернигова трое суток везли собранных с под обстрелов детей трое суток!!!ПАТАМУША в городе не было нормальных бусов и пришлось по отремонтированным еще с инициативы гройсмана. дорогам, «шкрябать» на порошенковских «богданах». да смешно? А какой цирк под Краковцом, когда валютчики с пачками карточек укр банков меняли деньги, а «рехформированые» полицейские в своих машинах хранили торбы с наличкой! Вот ржака…
Точно говорят, что птицы это потомки динозавров -мозгов нет от слова — СОВСЕМ.
Ну так наливайки во всех городах работали и работают, чё Вы на том Владимире зациклились. Аналогично с квартирами, в чем ржака? Их везде сдают посуточно, Вас смутила цена, так, а жители Владимира тут причем? Они сдавали их по 600, пока жители Харькова не приехали и не стали предлагать 2000, в итоге жители Владимира сами начали теснится чтобы удовлетворить хотелки жителей Харькова.
Весной 22 с Харькова до Полтавы местные таксисты по 200$ брали, летом 22 в Киеве солярку с бочек продавали по 70 грн/л и очередь стояла или то другое, вот г. Владимир!!!
-кошти від продажу яхти, вартість якої оцінять, згідно з новим порядком, точно використають для потреб ЗСУ
Гарно придумали, яхту продадуть з аукціону за 100 млн$, оцінять в 10 млн$, їх же і передадуть в бюджет, а різниця в 90 млн$ ляже на карман.