Запаси газу в ЄС близькі до повного завантаження, що змушує енергетичні компанії Союзу розміщувати надлишкові запаси в Україні напередодні пікового попиту взимку. Скільки газу зараз в українських сховищах, і чи може ЄС закачати ще, розповідає Financial Times. «Мінфін» публікує переклад статті.
ЄС на повний хід закачує газ до України: чому Європа хоче зберігати паливо у нас
Сховища під зав'язку
За даними Gas Infrastructure Europe, сховища ЄС вже заповнені майже на 99%, перевищивши встановлений Брюсселем цільовий показник у 90% від місткості сховищ до листопада.
Подібний показник говорить про те, що наразі у регіоні накопичено набагато більше газу, ніж дехто побоювався після нападу росії на Україну.
Завдяки цьому ЄС менш уразливий до енергетичних потрясінь, хоча це зовсім не гарантує, що Європа отримає необхідну енергію у зимовий період у повному обсязі.
«Ризик дефіциту газу в Європі цієї зими невеликий, за винятком якихось великих позапланових збоїв у постачанні або тривалого сильного похолодання одночасно в Європі та Азії. Європа підготувалася настільки добре, як це можливо», — заявила голова відділу ціноутворення на газових ринках Argus у Європі Наташа Філдінг.
При цьому Міжнародне енергетичне агентство, західна організація з контролю у сфері енергетики, попереджало минулого року, що наразі європейські сховища ризикують бути заповнені лише на дві третини.
Оскільки сховища в ЄС майже заповнені, компанії все частіше закачують газ в Україні, де розташовані найбільші в Європі сховища, при цьому обсяг газу, що зберігається в країні, досягає найвищого рівня з початку війни.
Деякі також використовують СПГ-танкери, як морські «плавучі сховища» для нарощування ємності. Великобританія, як і ЄС, практично повністю заповнила сховища, досягнувши показника в 95%, хоча британські потужності набагато менші, ніж в інших європейських країнах.
За словами аналітиків, додаткові запаси газу у сховищах можуть захистити Європу від подальшого значного зростання цін на газ, які у вівторок впали на 10% на фоні прогнозів теплішої погоди найближчими тижнями.
Проте, через зростання залежності регіону від ЗПГ після скорочення поставок газу з росії минулого року, Європа стала чутливішою до потенційних перебоїв у постачаннях, незважаючи на достатні запаси.
Вартість європейського газового еталона TTF також залишається волатильною цього року, оскільки трейдери реагують на війну між Ізраїлем та ХАМАС (Ізраїль припинив видобуток на одному з морських родовищ неподалік Гази) та страйки на австралійських заводах із виробництва ЗПГ.
Скільки газу в Україні
Україна перетворилася на альтернативне сховище, попри ризики, пов'язані з війною, частково тому, що запропонувала такі переваги, як низькі тарифи на зберігання та звільнення від мит на три роки, що дозволяє безперешкодно реімпортувати газ до ЄС.
Здебільшого, сховища розташовані глибоко під землею на заході країни далеко від лінії фронту, і, за даними державної енергетичної компанії «Нафтогаз», зараз у них знаходиться понад 2 млрд кубометрів газу, що належить структурам ЄС.
Компанія запропонувала іноземним споживачам ємності понад 10 млрд кубометрів газу — це третина національних потужностей України.
Директор Нафтогазу Олексій Чернишов заявив, що європейські компанії наражаються на «чисто комерційний ризик», закачуючи газ до українських сховищ, які, попри віддаленість від бойових дій, все ж таки можуть стати мішенню для російських ударів.
«Нафтогаз» заявив, що внаслідок російських атак із січня до жовтня цього року у всій країні було пошкоджено 128 об'єктів, хоча представники галузі зазначили, що жодне підземне сховище не постраждало.
ЄС та Україна також обговорюють можливість страхування сховищ від збитків під час бойових дій. За словами Чернишова, гарантії збільшать використання українських сховищ. Однак, він не очікує, що страхування буде реалізовано в «оглядному майбутньому».
«Комерційні компанії закачали в українські сховища газ на суму понад €1 млрд, попри повномасштабну війну, незважаючи ні на що, — додав він. — Уявіть, що було б… із додатковою страховкою».
Плавучі сховища
Водночас, за словами ринкового аналітика консалтингової компанії ICIS Алекса Фролі, станом на понеділок 21 танкер, що знаходиться біля берегів Європи, класифікувався як плавуче сховище ЗПГ, порівнюючи з 16 — минулого тижня, і приблизно з 10 — на початку жовтня.
«Якщо нинішні погодні умови, а також умови попиту та пропозиції залишаться стабільними, я очікую подальшого збільшення плавучих сховищ у листопаді, можливо, до 30 біля берегів Європи», — заявив Фролі.
Українські та плавучі сховища збільшують ємність зберігання природного газу, який Європа може використати взимку, майже до максимуму у 100 млрд кубометрів, оскільки попит на опалення зростає. Одних лише газових сховищ ЄС вистачить приблизно на два або два з половиною місяці пікового споживання у зимовий період.
Читайте також: Виробника Patriot завалили замовленнями: чому падають акції компанії
Директор із газових досліджень LSEG у Європі Вейн Брайан зазначив, що поточні рівні забезпечують короткостроковий буфер, але попередив, що холодна погода чи перебої в Норвегії, ключовому постачальнику газу до Європи, «швидко виснажать ці запаси».
Коментарі