В четвер, 26 жовтня, президент України Володимир Зеленський підписав закон про довічний статус політично значущих осіб (PEP) і посилення їхнього фінансового моніторингу. Відповідну інформацію внесено в картці законопроєкту № 9269-д на сайті Верховної Ради.
Зеленський підписав закон про фінмоніторинг політично значущих осіб
►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Головна новація закону — замість трьох років після звільнення з посади, топчиновники матимуть фактично довічний статус РЕР.
Окрім скасування трирічного обмеження для статусу PEP, норми закону передбачають застосування ризик-орієнтованого підходу під час визначення обсягу та тривалості заходів фінмоніторингу, які необхідно вживати щодо таких діячів.
Так, згідно з документом, через 12 місяців після звільнення PEP з посади, банки та інші фінустанови мають переглянути його ризик.
Запроваджується обов'язок національного PEP після припинення виконання ним публічних функцій повідомляти про це банк.
Закон також зобов'язує суб'єктів первинного фінансового моніторингу, у разі відмови РЕР у здійсненні фінансових операцій або встановленні ділових відносин, надати протягом п'яти робочих днів клієнту-PEP письмові пояснення з обґрунтуванням причин.
Закон встановлює штраф для суб'єктів первинного фінансового моніторингу в розмірі до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1,7 млн грн, за неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу до PEP: за зловживання з жорстким фінмоніторингом щодо PEP (присвоєння необґрунтованого рівня ризику, безпідставна відмова від проведення фінансових операцій).
Нагадаємо
Ухвалення цього закону є умовою вступу України до ЄС та фінансової допомоги від МВФ.
Згідно зі стандартами ЄС та Групи з розроблення фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, під час визначення статусу публічного діяча не слід встановлювати проміжок часу, після завершення якого особу має бути автоматично позбавлено такого статусу.
«Мінфін» писав, що Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9269-д у цілому 17 жовтня 2023 року.
16 жовтня Комітет Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики переглянув своє рішення по законопроєкту про фінансовий моніторинг політично значущих осіб. Норму, яка заважала євроінтеграції, прибрали.
Коментарі - 5
Лучше вообще не иметь дело с такими особами как РЕР ведь это как правило на 95% проворовавшиеся чиновники.
Президент України, Прем'єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України та їх заступники;
керівник постійно діючого допоміжного органу, утвореного Президентом України, його заступники;
Знов ця тупа їзда по вухах про вимоги МВФ та ЄС…