Міжнародний валютний фонд (МВФ) повернув довгостроковий прогноз щодо України до огляду світової економіки (World Economic Outlook), тоді як після початку повномасштабної агресії рф у WEO давали тільки прогноз на поточний рік. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
МВФ повернув Україну до оновленого світового довгострокового макропрогнозу
► Читайтесторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
«Прогнози України на 2024−2028 рр. тепер включені й відповідають базовому сценарію програми (розширеного фінансування EFF)», — йдеться в оприлюдненому у вівторок оновленому жовтневому макропрогнозі WEO: Navigating Global Divergences.
У попередніх WEO Фонд зазначав, що «для України всі прогнози на 2024−2028 рр. опущені через незвично високий ступінь невизначеності».
Зростання ВВП України
Згідно з оновленим світовим макропрогнозом, МВФ очікує зростання ВВП України у 2023 році на 2% і його прискорення до 3,2% у 2024-му. У 2028 році, за оцінками фонду, українська економіка зростатиме на 4% за рік.
Глава місії МВФ в Україні Гевін Грей (Gavin Gray) минулого тижня в Києві повідомив, що в рамках другого перегляду програми EFF передбачається оновлення макроекономічної межі.
Його заступник Натан Епштейн (Natan Epstein) нагадав, що МВФ у червні поліпшив прогноз зростання ВВП України цього року з діапазону «від -3% до +1%» до «від +1% до +3%». За його словами, наразі фонд оцінює динаміку економіки ближче до верхнього краю цього нового діапазону.
«Ми все ще перебуваємо в процесі оновлення нашої оцінки економічного виробництва на цей і наступний рік. Але ми бачимо, що, найімовірніше, зростання завершиться цього року на рівні 3%», — сказав він на пресконференції в Києві за підсумками візиту делегації фонду.
Він додав, що фонд поки що дотримується базового сценарію, згідно з яким війна завершиться в середині наступного року. За словами Епштейна, з урахуванням очікуваних труднощів майбутньої зими йдеться про помірні темпи зростання економіки.
Зниження інфляції
Оприлюднений у WEO макропрогноз для України з базового сценарію програми EFF поки що передбачає зниження інфляції з 26,6% торік до 15,5% цього року і до 10% наступного, хоча за підсумками вересня вона вже знизилася до 7,1%.
Щодо сальдо поточного рахунку платіжного балансу МВФ у WEO прогнозує його дефіцит у 5,7% ВВП цьогоріч після профіциту 5,0% ВВП торік, розширення цього дефіциту до 7,2% ВВП наступного року і звуження до 3,8% ВВП у 2028 році.
Читайте також: Податкові перевірки, надприбутки банків та держборг: що хоче від нас МВФ
Нагадаємо
Чотирирічну програму EFF було затверджено 31 березня 2023 року, а перший транш $2,7 млрд виділено на початку квітня.
Плановий графік програми передбачає виділення Україні після першого траншу трьох траншів по SDR664 млн (майже $870 млн за поточним курсом) у середині червня і жовтня цього року і наприкінці лютого наступного за результатами першого, другого і третього перегляду, коли оцінюють виконання зобов'язань терміном на кінець квітня, червня і грудня цього року відповідно.
З 25 вересня у Варшаві розпочала роботу місія МВФ з підготовки до другого перегляду програми. Очікується, що в разі успішного виконання домовленості рішення про другий перегляд програми EFF і виділення третього траншу за нею може бути ухвалено в першій половині грудня.
Водночас Україна поки що не виконала всі структурні маяки програми, необхідні для її другого перегляду.
Друзі вже два роки ми робимо подкасти про валютні коливання, а минулого року запустили освітні подкасти для інвесторів. Нам важливо дізнатися про вашу роботу.
Ми хочемо запитати вас, чи вам подобаються їх слухати, які теми вас цікавлять, і про що саме ви хотіли б отримувати аудіоінформацію.
Коментарі - 3
https://www.epravda.com.ua/news/2023/10/9/705248/
В Україні можуть ввести додаткові фіскальні заходи, якщо війна затягнеться на 2024 рік, — голова місії МВФ в Україні Гевін Ґрей «Ми розробили програму EFF з урахуванням основного сценарію, який припускав завершення війни до середини 2024 року. Але ми передбачили й негативніший сценарій з тривалішою у часі війною. У такому випадку постане потреба у додаткових фіскальних заходах», — сказав Ґрей. Водночас у разі негативного сценарію буде збільшена і міжнародна допомога — зі 115 до 140 мільярдів доларів. Крім того, за словами голови місії МВФ, владі треба зосередитись на посилення спроможностей збирати доходи — як податкові, так і митні. А також відновити податкові перевірки.