Нацбанк переглянув інфляційний прогноз на кінець року з 20,7% до 8,5%. Річ у тім, що ціни сповільнюються активніше, ніж очікували фахівці НБУ, а окремі товари навіть подешевшали. Що відбувається насправді та чи може це мати негативні наслідки в майбутньому, розповів завідувач кафедри у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана Богдан Данилишин.
Їжа та одяг почали дешевшати: чому це погані новини
Як змінилися ціни
Протягом липня-серпня 2023 року в економіці спостерігаються дефляційні тенденції. У серпні споживчі ціни знизилися на 1,4%, порівнюючи з липнем. Падіння цін зафіксовано за широким асортиментом товарів та послуг: продукти харчування (-3,7%), одяг та взуття (-2,3%), побутова техніка та інші товари побуту (-0,3%), послуги відпочинку (-0,5%).
У річному вимірі інфляція скоротилася до 8,6% (проти 26,6%, зафіксованих на початку року, та 11,3% у липні). Протягом 2023 року найбільший вклад у скорочення річного рівня інфляції внесли наступні групи товарів та послуг: хліб та хлібопродукти (13% внеску), овочі (15%), фрукти (10%), паливо та мастила (11%), алкоголь та тютюн (5%), побутова техніка та інші товари побуту (5%), риба та рибопродукти (5%).
Фактичні показники інфляції поточного року є значно нижчими за минулорічні прогнози Уряду, НБУ та міжнародних організацій, які очікували інфляцію на рівні 25−30%. Оновлений прогноз НБУ від липня передбачає річну інфляцію на рівні 8,5%, тоді як рік тому НБУ прогнозував 20,7%.
Чому інфляція знижується
Основним стримуючим чинником інфляції є скорочення сукупного попиту. Падіння реального ВВП щодо довоєнного рівня становить 28%. Скорочення робочих місць, зростання безробіття, виїзд значної кількості населення за кордон, мобілізація чоловіків до лав ЗСУ — всі ці фактори вплинули на зниження попиту і зупинили розкручування початкового інфляційного імпульсу, викликаного війною та зростанням собівартості виробництва.
Значний фіскальний дефіцит, який становить близько 25% ВВП, дуже обмежено впливає на посилення інфляційного тиску, оскільки його розмір покриває лише 2/3 від втрат сукупного попиту. Фіскальне розкручування інфляції також гальмується тим, що понад 50% державних витрат спрямовуються на оборонні потреби, а не на підтримку економіки. Однак, інфляційні ризики значного фіскального дефіциту можуть проявитися в майбутньому.
Вагомим стримуючим фактором інфляції є фіксація обмінного курсу. З липня минулого року офіційний курс гривні зафіксовано на рівні 36,6 грн за 1 дол. США, що сприяє стабілізації цін на імпортні товари. Однак, фіксація обмінного курсу в умовах значного дефіциту платіжного балансу вимагає витрачання валютних резервів на його підтримку.
За підсумками 7 місяців 2023 року розрив фінансування платіжного балансу становив $15 млрд. Весь цей розрив було покрито неринковою міжнародною допомогою, яка надійшла в обсязі $28 млрд. Залежність стабільності платіжного балансу від зовнішньої допомоги наражає Україну на потенційні ризики майбутньої девальвації, що підвищує актуальність ефективного використання наявних ресурсів для зміцнення виробничого потенціалу країни та зменшення її імпортозалежності.
Також стримуючим фактором зростання споживчих цін є збереження Урядом часткового мораторію на підвищення житлово-комунальних тарифів. Однак, даний фактор варто розглядати лише як відтермінування приросту цін, оскільки ринкова корекція цих адміністративних тарифів буде неминучою.
Частково на стримування цін вплинула жорстка монетарна політика НБУ. Підвищення ключової відсоткової ставки зумовило переспрямування частини грошової маси зі сфери споживання до сфери заощаджень. З початку підвищення облікової ставки (з червня минулого року) строкові гривневі активи населення (депозити та ОВДП) збільшились на 56 млрд грн (на 29%). Однак, загалом, обсяг таких активів є порівняно невисоким (близько 4% ВВП), тому потенціал монетарного стримування інфляції через канал заощаджень населення є обмеженим.
Читайте також: Скільки платить НБУ, щоб не дати цінам рости
Подальші перспективи інфляції визначатимуться як проінфляційними, так і контрінфляційними факторами. Низький споживчий попит та, переважно, немонетарний характер інфляції стримуватимуть розкручування інфляційної спіралі. Водночас, підвищення тарифів на електроенергію, відновлення податків на автомобільне паливо, значний фіскальний дефіцит, потенційно високі потреби у відновленні будуть вагомими проінфляційними чинниками.
Коментарі - 71
Я вам скажу так -в 2019 году в сетевом маркете «Альберт Хайнс» в Голландии, 5 литров бельгийского подсолнечного масла стоила 5.50 евро. И на сайте магазина была тоже такая информация. Знаете что мне ответил местный «самопровозглашенный аналитик» — может и цена такая, НО значит масло плохое! Так что спорить на эту тему, тем более с «настроенными» комментаторами просто глупо!
Подтверждаю!!!
Геи, лесбиянки, нацисты, наркоманы! Голод безработица.
Люди едят крыс и на каждом шагу «зигуют».
Сплошной …кайне зер шлехт… и кругом одна .проблим…
вот Семга там — https://www.brownetrading.com/product/north-atlantic-salmon/
Вот у нас — https://novus.zakaz.ua/ru/categories/fresh-salmon/
там — 20 долларов за фунт (450 граммов). примерно 760 гривен
у нас — 470 гривен за 405 граммов.
можно конечно рассказывать что «а я покупал дешевле , а бывают акции…».
Не спорю. Бывают. Везде все бывает.
Только что приехал с «столички» с рыбой полный «швах». Не буду говорить о семге, но копченная скумбрия 180 — 210. А семга от 700 (в тушке) филе и стейки дороже.
І останнє - читайте, думайте, робіть висновки, чи будемо бігти як криси після війни, чи будемо економіку піднімати адже саме і тільки зараз маємо можливість провести реальні зміни.
Ні якіх змін не буде! Це не можливо! А коли і будуть, так це дуже страшна за наслідками революція, яка приведе до влади не зрозуміло кого, та ще з країни залишаться шматки.
Поэтому я «крыса № 1»! Нравится вам убивать свою жизнь в борьбе и строительстве не понятно чего и не известно для кого -дело ваше, а с меня хватит! В стране, у которой в «шапке» закона, написано что он не соответствует Конституции ( в некоторых частях), по определению перемен быть не может! В стране, в которой можно получить штраф и условный срок за ссору с соседом на улице и при этом отсутствует реальное наказание за надругательства над должностью Президента — перемен быть не может! И этот список всех «плюшек» может быть бесконечным!
© пересічний «патріот»
Ця країна для мучеників і чиновників.
Зимову куртку вже 20 рік ношу
в нас немає ринку як такого, зараз відбуваються хаотичні процеси які з часом можуть вистрелити боляче, поки пружина стискається ще не дуже помітно, але якщо не приймати правильних рішень, то пружина з часом стріляне
У нас фермер продает помидоры прямо с поля, идешь и по 10 гривен 1 кг «сливки». до войны людей было мало, а сейчас и с Киева приезжают и на поле как на рынке.