Постачальники харчування для військовослужбовців купують продукти за цінами подекуди вдвічі-втричі нижчими, ніж вказані у контрактах із Міністерством оборони України. Маржа для приватних фірм по найбільш «ходовим» продуктам для армії на багатомільярдних контрактах може скласти від 30% до 70%. Про це йдеться у розслідуванні проєкту «Схеми» (Радіо Свобода).
Постачальники харчів для ЗСУ закуповують продукти вдвічі дешевше, ніж продають їх Міноборони — «Схеми»
►Читайте сторінку«Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Журналісти отримали неопубліковані раніше контракти з вісьмома підрядниками Міноборони, а також внутрішню фінансову звітності цих фірм про закупівлю продуктів.
«Журналісти дійшли висновку, що навіть після того, як більшість постачальників справді частково знизили вартість у каталогу на продукти для армії, а дію контрактів обмежили трьома місяцями, з багатьох ключових позицій ціни все одно залишаються вищими за середньоринкові», — йдеться в повідомленні.
Яблука купляють за 15 грн/кг, а продають за 51 грн
Наприклад, фірма «Актив Компані» залишила в оновленому контракті для армії ціну на яблука на рівні 51 грн за кілограм, і вже почала постачати їх у військові частини саме по такій ціні, що підтверджується видатковою накладною.
При цьому, проаналізувавши закриті фінансово-податкові звіти компанії «Схеми» з’ясували, що закупівельна ціна на яблука протягом листопада-лютого для цієї компанії становила всього 15 грн за кіло. Тобто націнка для війська на яблука, виходить, більша ніж утричі.
Інші постачальники також закуповують яблука по 15−16 грн за кілограм, але перепродають військовим у середньому майже вдвічі дорожче — по 25−28 грн за кіло.
Суттєво відрізняються закупівельні ціни і ціни в контрактах у випадку і з картоплею. У засекречені грудневі контракти з Міноборони постачальники заклали ціну на картоплю від 17,7 грн до 27 грн за кілограм. Після скандалу деякі фірми знизили ціну до 12,6 грн/кг, а деякі — залишили 17,7 грн/кг.
При цьому, як з’ясували «Схеми», у грудні-січні вони закуповували її по ціні від 7,6 до 10,8 грн за кілограм.
«Тобто, „маржинальність“ для приватників, на цьому найбільш „масовому“ продукті все одно зберігається на рівні 40−50 відсотків навіть після зниження цін», — йдеться в розслідуванні.
Це стосується чотирьох із п’яти проаналізованих «Схемами» постачальників харчів для армії — вони продаватимуть армії картоплю майже вдвічі дороже, ніж самі її закуповують. І майже вдвічі дорожче, ніж вона представлена вроздріб у більшості мережевих супермаркетів України.
Яйця вже не по 17 грн, але все ще дорого
Ще один приклад — вартість яєць для Міноборони. Після скандалу, в контракті «Актив Компані» вони тепер вказані не по 17 грн, а по 9 за штуку. Така ж ціна і в більшості інших контрактів приватних армійських постачальників.
Водночас як «Схеми» змогли побачити з закритої податкової документації компаній, самі постачальники закуповують яйця за ціною від 5,4 до 6,3 грн за штуку. Тобто на шляху до армії вони дорожчають в середньому на 30−40%, незалежно від регіону постачання.
Ще один овоч, який становить вагому частину раціону для війська і закуповується у великих обсягах — це капуста. Здебільшого — звичайна, білоголова. Фірма «Актив компані», за оновленим контрактом продаватиме її за 22 грн. При цьому, «Схеми» виявили, що протягом грудня-січня ця фірма закупила цей товар у великих обсягах майже втричі дешевше, по 8,5 грн за кіло.
Зазначається, що усі розрахунки у цьому розслідуванні виконані із врахуванням ПДВ.
Нагадаємо
Раніше ЗМІ повідомили, що Міноборони підписало угоду на послуги організації харчування у 2023 році військових частин на загальну суму 13,16 млрд грн за завищеними у 2−3 рази цінами. Наприклад, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку.
Після чого Міністр оборони Олексій Резніков заперечував інформацію про закупівлю продуктів за завищеними цінами. За його словами, в оприлюдненому ЗМІ документі була технічна помилка — постачальник вказав ціну не за десяток, а за кілограм яєць.
Коментарі - 27
Може варто поцікавитися покупцями, що купують яблука по 51 грн?
Постачальник може і 100 грн/кг ціну встановити, це його право і його проблема.
Постачальник же знаходе яблука по 15 грн, а чому чиновник що отримує з/п за пошук по оптимальним цінам, знаходить їх знаходить лише по 51?
Только проверенным людям, в проверенные части.
Если это и правда, то кто-то в Минобороны работает на русскую агентуру и разведку.
Что бы вызвать международный скандал.
Короче мы знаем кто виноват. И кому это всё выгодно.
Работают они себе на карман, а не на разведку или т.п.
Звісно зберігання та логістика по всьому фронту та військових базах, особливо таких продуктів як яйця та яблука — коштує більше ніж сам продукт.
Це диверсія. Залишать військових без їжі, плюс політичний хаос.
Купили яйца на птицефабрике. А продали — с доставкой в конкретную столовую конкретной ВЧ
Это конечно сарказм. Такие события уже мне показали что ничего хорошего не будет. Конечно же субъективно. Любой бред народ схавает. 32 года уже хавает, как и прошлую сотню, с чего бы чему-то меняться.
Война невероятно прибыльный бизнес для некоторых людей.
P. S. Жду ваши коментарии типа: зрадо**, агент кремля, ватник, скажи 'паляниця'
Деньги на эти закупки выделяют американские налогоплательщики. Что плохого в том, чтобы и бойцов накормить, и в тылу их родственникам дать нормально приподняться?
С американцев не убудет, они богатые.
вот жеж мразота засела в ЗСУ которая делает закупки у этих поставщиков
Надо пожизненное за такое давать… или на передовую!
також напружує чергова маніпуляція, бо в заголовку «продукти вдвічі дешевше», тобто +100% навар, а вже буквально в другому реченні «Маржа… може скласти від 30% до 70%.» То все-таки +100% чи +50%? Маржа +30%, наприклад, є абсолютно ринковою і нормальною! Я взагалі після так званих «викриттів» ще свинарчуків тепер дуже скептично ставлюсь до журналістів. Якщо хтось забув, то тоді після схожого «розслідування» так званих журналістів суд заставив спростувати ВСЕ!
Почему нельзя без очередных схемоз?
Но если вот это все, что они насобирали за пол года работы, то там в МО сидят довольно честные люди.