У 2022-му українці стали раціональніше витрачати гроші, активніше підтримувати національного виробника та більше вірити в перемогу. Що ще змінила війна і які тренди будуть актуальними у 2023 році — досліджували у Gradus Research.
Раціональні у витратах і вимогливіші до брендів: якими споживачами стали українці
70% мігрантів налаштовані на повернення
Більше третини українців (переважно жінки і діти) через війну були змушені залишити місця свого постійного проживання. З них 82% мігрували в межах області чи України, тоді як 18% переїхали за кордон. Переважна більшість мігрантів — мешканці східних областей, проте інші регіони демонструють також доволі високу міграційну активність.
При цьому українці демонструють стабільно високе бажання повернутися додому.
Громадяни, яких війна змусила покинути свої домівки та переміститись у безпечніші місця в Україні або за кордон, демонструють стабільне високе бажання повернутися за першої можливості — більше 70% опитаних впродовж усього періоду замірів. І як тільки безпекова ситуація покращиться, це повернення відбудеться.
Читайте також: Соцдопомога, квартири та бізнес за кордоном: про що спитають наші податківці біженців
Українське понад усе
Війна стала каталізатором багатьох процесів, в тому числі консолідації українського суспільства. Від початку повномасштабної агресії відбулася хвиля переходу на українську мову. Адже саме так українці підкреслюють свою відмінність від країни-агресора та маркують приналежність до групи «Свої». До лютого 2022 українською в побуті спілкувалися близко 40% дорослого міського населення України. Зараз цей показник наближається до 60%.
Українці свідомо обирають локальні бренди. Підтримка українських виробників є важливим фактором вибору для більшості громадян ще з початку повномасштабної війни росії проти України. Наразі 69% опитаних заявляють, що свідомо обирають продукцію українських брендів. А 56% тих, хто почав купувати нові бренди під час війни, роблять це, щоб підтримати українських виробників.
Майже абсолютна віра в перемогу
Віра в перемогу України залишається на високому рівні із перших днів повномасштабної війни: наразі 87% респондентів абсолютно або скоріше впевнені, що Україна здатна відбити напад російської федерації. А головними запоруками перемоги України громадяни вважають військову допомогу країн Заходу та міць Збройних Сил України.
Читайте також: Перемога України призведе до розпаду Російської імперії — Сорос
Платоспроможність відновлюється
Все більше українців повертаються до активного виконання своїх робочих обов’язків, відповідно можна спостерігати зменшення частки тих, хто має роботу, але не працює.
При цьому в переважної більшості населення дохід скоротився (78%).
Незважаючи на це, українці демонструють стабільно високу залученість до допомоги державі, армії та один одному. Громадяни невпинно донатять: дві третини опитаних (64%) стверджують, що роблять це регулярно, жертвуючи гроші на військові та гуманітарні цілі. При цьому середній донат на місяць складає 950 гривень.
Читайте також: 37% українців залишились без роботи: за ким бігатимуть роботодавці після війни
Без імпульсивних покупок
Продовжується раціоналізація споживання, переважна більшість опитаних планують свої покупки заздалегідь (90%), і лише 4% респондентів частіше роблять імпульсні покупки. Результати відрізняються серед вікових груп, а також залежать від того, чи має респондент роботу.
Українці стали вимогливішими до брендів. Майже половина українських споживачів (44%) обирають бренди відносно їх позицій щодо підтримки армії, політичної позиції, мови спілкування чи співпраці з країною-агресором.
Бачимо і різке неприйняття всього російського. З перших днів війни чимало міжнародних компаній прийняли рішення про вихід з російського ринку. Свою роль у цьому зіграв тиск суспільства. Травнене дослідження Gradus Research продемонструвало, що 60% населення відмовилися від купівлі продукції міжнародних брендів, що продовжують діяльність у росії. І культура скасування («cancel culture») таких брендів продовжує набирати обертів.
Коментарі - 13
mlp711141 возвращаться не будет. Зафиксировали.
Или зарплата
каже я сиділа в шкіряному кріслі і брала по 500 гривень за кожен клік мишкою в реєстрі, а в Британії стала до конвеєра на заводі пакувати коробки. Поїду я вже додому.
Ох уж эта коррупция…
Я на такое не способен, всё делал честно. Поэтому уж лучше стараться закрепиться на новом месте… и не возвращаться в Украину…