Єдиним шансом зберегти активи та заробити залишається диверсифікація, особливо у період ринкової турбулентності. 5−10% своїх заощаджень можна інвестувати і в дорогоцінні метали.
Інвестори США, Індії та Німеччини скуповують срібло: чи варто вкладатися в нього українцям
Чому варто додати до портфелю срібло
Але золото не завжди є доступним для пересічного інвестора через його дорожнечу. На момент написання статті світова ціна тройської унції жовтого металу знаходилася в межах $1 837 — з урахуванням специфіки місцевого ринку для наших громадян така покупка коштуватиме ще дорожче.
У цій ситуації можна розглянути варіант інвестування у срібло. На міжнародних майданчиках воно багато в чому повторює поведінку золота, але є значно доступнішим за ціною. Цей вид вкладень досить поширений серед наших громадян, як інвестиція на «чорний день» — у вигляді срібних монет того ж таки Нацбанку чи інших країн, і у вигляді злитків.
Тож поговоримо про світові перспективи срібла на цей рік.
На які події реагуватиме ціна
Після початку пандемії срібло злетіло до $28,1 за унцію, після чого поступово дешевшало, періодично повертаючись до пікових рівнів ($28 і вище за унцію) у середині 2021 року.
Новий стрибок цін на білий дорогоцінний метал був зафіксований у січні-лютому 2022 року, коли він різко подорожчав слідом за золотом на фоні загрози війни в Україні, а потім і її початку.
Ціна срібла на міжнародних ринках ($)
Посилення політики ФРС, нові спалахи коронавірусу в Китаї, а також війна, що триває в Україні, спровокували поступове зниження ціни на срібло до $18. Зараз, після різкого злету на початку 2023 року, цей метал торгується за ціною близько $22 за унцію.
Враховуючи відносну дешевизну срібла, вкладення в нього можуть дозволити собі більшість інвесторів, що робить його таким популярним серед пересічних громадян багатьох країн.
Ключовими у визначенні світової ціни на срібло є:
Політика ФРС США в частині відсоткових ставок: чим вони вищі, тим інтерес інвесторів до долара більший, що працює проти зростання цін на всі дорогоцінні метали, в тому числі і на срібло.
Промислове споживання срібла та нумізматика. Як зазначається в нещодавньому огляді ринку Інституту срібла (The Silver Institute), цього року білий дорогоцінний метал має досягти нового максимуму в промисловому застосуванні — найважливішій категорії у сфері попиту.
«Після того, як у 2021 та 2022 роках обсяги промислового споживання срібла досягли рекордних рівнів, у 2023 році очікується подальше збільшення на 2,6% — до 550 млн унцій», — йдеться в огляді. Особливо сильно попит зріс у «зеленій» енергетиці та ювелірній промисловості.
Срібло є ключовим елементом для сонячних панелей, у кожній з них використовується близько 20 грамів цього металу. Зокрема, ухвалений у серпні минулого року в США закон про зниження інфляції обумовлює витрати на суму близько $430 млрд для заохочення інвестицій у відновлювані джерела енергії. Аналогічних заходів вживає і Європа.
І хоча з реалізацією цього проєкту в Америці все поки що непросто, подібне рішення — серйозний сигнал для світових гравців та спекулянтів, які спеціалізуються на ринку дорогоцінних металів.
Тому, враховуючи важливість срібла, як компонента для фотоелектричних панелей, це призведе до поступового довгострокового зростання цін на нього. Щоправда, стримують цей процес фізичні можливості та ціна виробництва іншого найважливішого елемента для сонячних батарей — полікремнію — ключового компонента фотоелектричних елементів, які використовуються для збирання сонячної енергії. Дані «суміжники» можуть суттєво обмежувати кількість «зелених» проєктів, що відрегулює і зростання попиту на срібло.
Не відстає і ювелірка, авто- та фотопромисловість, а також нумізматика. У сукупності, це вже призвело до зростання попиту на фізичне срібло у 2022 році на 16% (до 1,21 млрд унцій) та його дефіциту орієнтовно до 194 млн унцій за 2022 рік. Для порівняння: роком раніше дефіцит становив 48 млн унцій. Лише на одне виробництво сонячних панелей припадає близько 10% від загального попиту на метал.
Для загального розуміння ситуації зі сріблом наведу декілька цифр:
На користь срібла: За даними Інституту срібла, попит на цей метал для виробництва електромобілів зросте до 70 млн унцій до 2030 року, а продаж срібних монет і злитків вже збільшився за 2021 рік на 36% — до 278,7 млн унцій, пристойне зростання збереглося й у 2022 році. Той самий Інститут срібла попередньо озвучив сукупний обсяг попиту на фізичне інвестиційне срібло за минулий рік у межах 329 млн унцій, що на 18% більше у річному вимірі, порівнюючи з 2021 роком.
Цікаво, що найбільше купують срібні зливки та монети у США, Індії та Німеччині. Стрибок попиту пояснюється тим, що інвестори хочуть захистити свої капітали від інфляції, можливої рецесії та глобальної нестабільності. Крім цього, є ще специфіка індійського ринку. У цій країні попит на срібло у 2022 році зріс майже вдвічі, оскільки багато громадян активно купували срібні прикраси та столові прибори під час ситуативного зниження цін на срібло в рупіях.
Таким чином, потенційно до початку 2030 року промисловий попит на срібло підтримуватиме його вартість, провокуючи періодичний сплеск цін, залежно від потреб тієї чи іншої галузі. Також цінові стрибки забезпечуватимуть геополітичні загострення: у кризові моменти частина інвесторів скуповуватиме фізичне срібло у вигляді злитків та інвестиційних монет так само, як і фізичне золото.
Проти срібла наразі гратимуть:
Невизначеність масштабів подальшого підвищення ставок Федрезерва. Сильний долар — ворог високих цін на дорогоцінні метали. Як тільки ФРС припинить підвищувати відсоткові ставки, ціни на золото та срібло отримають додатковий імпульс, оскільки частина інвесторів та спекулянтів знову повернуться на цей ринок.
Максимальна економія дорогоцінного металу у зв'язку з його подорожчанням. Частина «зелених» компаній вже домоглася зменшення використання срібла у своїй продукції, що потенційно може призвести до зниження попиту на нього.
Відставання виробництва інших компонентів «зеленої» енергетики. Це скорочує можливості випуску сонячних панелей, а отже, й потреби промисловості у сріблі. Така ситуація може призвести до скорочення потенціалу зростання ціни на нього на світових ринках.
Прогноз цін
За моїм прогнозом, у перспективі 3−6 місяців, тобто до осені 2023 року, ціни на срібло чекають на ралі в межах від $18 до $24,50 як за рахунок невизначеності поведінки ФРС США щодо подальшого підвищення відсоткових ставок, геополітичної напруженості через війну Росії проти України, так і за рахунок фізичних можливостей з використання срібла у промислових цілях.
Починаючи з останнього кварталу 2023 року, попит на срібло поступово зросте як для задоволення потреб світової «зеленої» енергетики, так і за рахунок повернення Федрезерва до «голубиної політики» щодо відсоткових ставок і покупок значно більшого обсягу фізичного металу приватними інвесторами.
Крім цього, відновлення економіки України після війни вимагатиме значної кількості акумуляторів та обладнання, що містить срібло, що також позначиться на цьому ринку. І ціни на цей метал знову почнуть зростати до мети близько $28−31 за тройську унцію вже до середини 2024 року.
Тому, якщо розглядати поточну ситуацію зі сріблом, то вкладення в нього будуть цікаві для інвесторів, які готові до інвестицій з горизонтом 1,5−3 роки. Інвестиції на короткі періоди 3−6 місяців можуть виявитися малоефективними через серйозні коливання цін на цей метал.
Думки аналітиків щодо цінових перспектив срібла неоднозначні. Згідно з опитуванням Лондонської асоціації ринку дорогоцінних металів (LBMA), що було проведено на початку 2023 року, аналітики цього року очікують на зростання ціни на білий дорогоцінний метал в середньому на 8,8% — з $21,73 до $23,65 за унцію.
Але ось максимальні та мінімальні прогнозні ціни на цей метал відрізняються на 54%. Тобто всі опитані експерти вважають, що на нас чекають дуже сильні коливання цін цього металу в 2023 році. Порівнюючи з іншими трьома з чотирьох основних дорогоцінних металів (золото, платина та паладій), срібло отримало максимально широкий торговий діапазон цін. А це говорить про високий рівень ризику у короткостроковій перспективі.
Якщо ж повертатися до наших місцевих реалій, варто нагадати, що українські банки щодо світових цін зазвичай занижують ціну прийому срібних злитків у населення і завищують ціну його продажу.
Тому, аби не втрачати гроші, раджу у будь-якому разі перед операціями зі срібними зливками або інвестиційними срібними монетами уважно промоніторити пропозиції всіх банків щодо купівлі/продажу цього металу на даний момент. І лише потім проводити якісь операції за вже оптимально можливою вигідною ціною. Конкуренція на цьому ринку між банками велика, що дозволить обрати найприйнятніший варіант.
Коментарі - 18
Грешным образом думал зайти, но шо то отдернуло.
2023 снова 19−23 у.е.
В мусорку
Золото 2008 900 у.е.
2023 1850 у.е.Верхи пробивало и 2100 у.е.
Работаем.
Крім того, зберігатиметься дозвіл на Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті), який є спільним для цих операцій та для операцій, що належать до «quasi cash».
Безпосередньо на сайті НБУ є таке:
Так, фізичні особи матимуть змогу купувати активи, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій «quasi cash», використовуючи лише власну іноземну валюту, у межах ліміту 100 тис. грн на місяць (в еквіваленті). Відповідний ліміт також поширюється на транскордонні P2P-перекази.
Зазначені вище безготівкові операції дозволено здійснювати з використанням платіжних карток, емітованих до рахунків, що відкриті в іноземній валюті. Нагадуємо, що до операцій «quasi cash» належать: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.
https://minfin.com.ua/blogs/bonv/166782/
півунцові і унцові по ціні получаються значно дешевші по металу ніж популярний «сеятель», який скоро стане невиїздним тому що йому стукне 50…