Українські та європейські оператори мобільного і фіксованого зв’язку підписали нову Спільну заяву про координацію зусиль для забезпечення доступного роумінгу для українців у ЄС. Що насправді це означає для українських абонентів, ДТ розповів Герман Богапов, керівник порталу HiTech.Expert. «Мінфін» обрав головне.
Куди зник безкоштовний роумінг для українців і коли знову може повернутися
Нові домовленості між операторами: що передбачають
Українські мобільні оператори продовжують надсилати «листи щастя» на кшталт: «Vodafone нагадує: за 2 дні ми підключимо пакет послуг у вашому тарифі та знімемо його вартість — 145 грн. За кордоном пропонуємо підключити послугу „Доступний роумінг“ усього за 50 грн (діє в більш ніж 30 країнах за умови діючого пакета послуг у тарифі). Ви отримаєте 10 Гб, 100 хв.».
Зауважимо, що раніше цей же оператор надавав безкоштовно у тому самому пакеті послуг 300 хвилин роумінгу.
Тобто, попри відновлення домовленості вітчизняних і іноземних мобільних операторів, конкретний пакет безкоштовних хвилин зменшився втричі. При тому що за нього ще й доведеться доплачувати — на сьогодні це 50 грн (приблизно третину вартості пакета в Україні). Фактично анонсований раніше «безкоштовний» роумінг нині обходиться українцю, що перебуває за кордоном, у вартість (мінімум 145 грн) пакета в Україні (ним він усе одно не може скористатися, перебуваючи за кордоном) плюс 50 грн доплати.
А для тих, хто хоче мати роумінг без доплати, передбачені нові пакети, звісно, більшої вартості…
І ми говоримо не про винятки. Бо, приміром, у старих тарифах оператора «Київстар» спеціальні умови в 27 країнах теж перестали діяти. Для користування «роумінгом як вдома» також доведеться перейти на нові дорожчі тарифи цього оператора.
Щоб зрозуміти, що ж насправді відбувається і чого слід очікувати абонентам мобільного зв‘язку, ми звернулися за роз’ясненнями до вітчизняних операторів. Хотілося почути з перших вуст, чи зміняться після підписання угоди між операторами умови для українських абонентів, що перебувають у країнах ЄС?
Пільгові умови закінчилися
«Спільна заява — це меморандум про наміри підтримувати надання доступних телеком-послуг українським біженцям у Європі. Чітких умов або тарифів у спільній заяві не зафіксовано. Вони передбачені двосторонніми договорами між українськими та європейськими мобільними операторами», — каже керівник департаменту додаткових послуг та операторських відносин «Київстару» Олександр Галушко.
За його словами, тарифи, які діють зараз між «Київстаром» і партнерами в Європі, близькі до тих, які надаються європейським операторам у межах спільної зони роумінгу. У компанії розраховують, що вони діятимуть як мінімум до кінця року.
«Умови, які українські оператори пропонують українцям у Європі, залежать саме від двосторонніх договорів з європейськими провайдерами, — зазначає менеджер „Київстару“. — У 2022 році для нас діяли пільгові умови, які іноді були вигіднішими за середні тарифи в спільній зоні роумінгу. Завдяки цьому протягом минулого року ми пропонували клієнтам повний обсяг послуг у тарифах, у тому числі із великим обсягом гігабайтів».
А вже з 2023 року європейські партнери пропонують комерційні умови співпраці, які ближчі до тарифів спільної зони роумінгу ЄС. Наприклад, гранична ціна 1 гігабайта Інтернету цього року в ЄС може бути 1,8 євро.
«Що це значить? При вартості тарифу 175 грн, або приблизно 4,4 євро, „Київстар“ може пропонувати своїм абонентам у роумінгу ЄС до 2,5 Гб трафіку. Саме такі умови діють у тарифі „LOVE UA На Максимум“. Це стандартна європейська практика, якщо подивитися на тарифи європейських операторів», — вказує Олександр Галушко.
При цьому, за його словами, сьогодні міжоператорські тарифи та умови сервісу «Роумінг як вдома» продовжують бути значно вигіднішими, ніж умови роумінгу до 24 лютого 2022 року.
Іноземні оператори збільшили ставки
«Після повномасштабного вторгнення ми надали нашим абонентам можливість користуватися мобільним зв’язком у роумінгу без додаткової плати, оплачуючи лише свої українські тарифи. Це було тимчасове рішення, яке передбачало відмову від доходів як з нашого боку, так і з боку наших зарубіжних партнерів заради того, щоб наші громадяни залишалися на зв’язку далеко від своїх домівок, — вказують у „Vodafone Україна“. — Отже, підписання заяви закріпило наші домовленості, досягнуті з операторами. Це було тимчасове рішення, життєво необхідне в критичний момент».
У компанії зазначають, що пільгові умови, які надавали роумінг-партнери, діяли до кінця 2022 року. На 2023-й іноземні оператори переглянули ставки для українських абонентів у бік збільшення. Тому нову заяву підписано операторами вже з урахуванням цих змін.
У більшості тарифів доступний роумінг і надалі надається безкоштовно у подарунок за умови підключеного пакета послуг для абонентів передоплати і сплаченого рахунку для контрактних і бізнес-абонентів, для деяких тарифів послуга надається за помірну плату 50 грн.
У оператора lifecell теж підтвердили, що ще від початку війни багато партнерів підтримали українських операторів. Завдяки цій підтримці вони продовжують надавати спеціальні умови роумінгу для наших абонентів.
У 2023 році lifecell подовжив термін дії акції «Гігабайти без кордонів», яка діє у 32 країнах. У рамках цієї акції тарифні гігабайти українського пакета послуг lifecell можуть бути використані у роумінгу. У тарифах із безлімітним Інтернетом оператор нараховує певний обсяг Інтернету для використання за кордоном.
Умови для вільного роумінгу з Європою
Час дії нещодавно підписаної Спільної заяви мобільних операторів — шість місяців. Після закінчення цього терміну бізнесмени знову домовлятимуться між собою. Про те, що вони в черговий раз домовляться, ми не сумніваємося. Сумніви є лише щодо суми, яку доведеться доплачувати закордонним власникам українських SIM-карт. А ще — щодо обсягів послуг у роумінгу.
Абсолютно зрозуміло: щоб роумінг для українців був дійсно, як удома, Україні слід стати членом ЄС або щоб у галузі цифровізації та зв’язку Єврокомісія прийняла таке рішення достроково.
Сподіваємося, що друга з перелічених подій станеться 2023 року. Тим більше що в Києві на початку лютого виконавча віцепрезидентка Єврокомісії з питань цифровізації Європи Маргрет Вестагер заявила, що в ЄС готові схвалити оновлене доповнення XVII-3 до Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. У ньому виписані правила, що застосовуються до телекомунікаційних послуг. І можна буде у найкоротші терміни перейти до режиму внутрішнього ринку в секторі електронних комунікацій із ЄС.
Отоді й матимемо справжній вільний роумінг з Європою на постійній основі. З відповідною європейською якістю.
Коментарі - 29
Якщо для того, щоб апетит був задовільнений треба платити 175 гривень, та мати 2.5 гіга, то чесно було б надати на архівних тарифах зменшені ліміти.
Наприклад в мене контрактний тариф за 100 грн, дайте хоч мінімальні ліміти — 1 гіг, 30−40 хвилин, скільки то СМС.
Або дайте можливість підключати нормальний пакет роумінгу не за 250 гривен або не по 50 гривень в разі дзвінка або завантаження даних.
Пару тижднів тому вимушений був злітати з Стамбулу в Кишинев, використовував свлю основну сімку. Витратив 150 гривень в сумі за 3 хвилини розмови та десь 50 мегабайт. Щоб ви *** вдавилися…
Плюс реальний обсяг послуги за ці гроші - мізерний. Фактично це шантаж — плати багато за денні пакети роумінгу, або прогнися та зміни тариф на більш дорогий. І так, і так ці упирі в плюсах за рахунок людей.
А про вайфай якщо казати в сенсі домашнбього інтернету, в мене в будинку в центрі Стамбулу оператори наставили роутерів з автоматичними налаштуваннями, що призвело до повного краху бездротової мережі. Вайфай працює нормально лише прямо біля роутеру, на робоче місце завів кабель та підключаюсь до макбука через type-c адаптер
в стамбульской высотке с домашним вай-фаем…
Радуйтесь что не бомбят и по ночам не вскакиваете от сигналов
воздушной тревоги или звуков близких взрывов, ну и конечно
полное отсутствие повесток…
Ви іноді таку дурню пишете, що мені здається, що там двое сидить та дописують по чнерзі.
Делать мне больше нечего, чем думать о тех,
кто при первых звуках взрывов панически
сбежал из Харькова.
И ладно бы женщины с маленькими детьми,
они просто обязаны были уехать, а то здоровые
оболтусы мужского пола…
Продолжайте своё нытьё и дальше из Турции
или где вы там сейчас прячетесь…
В якому полку диванних військ служиш, блазень гороховий?
Та ще й дохтур, бо поставив діагноз «здоровий» по коментарям. Не в ВЛК працюєш випадково, бо почерк знайомий?
Смотри и дальше в своё турецкое окно…
тенісист Стаховський розповів про ситуацію
в місті та обмін полонених вагнерівців.
Джерело: https://censor.net/ua/v3400767
И как раньше люди жили без электричества…
В Харькове на Северной Салтовке оставшиеся жители
несколько месяцев (с конца февраля 2022 года) при постоянном
отсутствии электроэнергии варили еду на кострах перед подъездами домов и никто не умер, ведь их никто не бросил на произвол судьбы и волонтёры помогали, как могли с доставкой еды несколько раз в неделю.
переехать в Англию — там сможете оформить своей маме местную пенсию по возрасту в фунтах стерлингов на карточку английского банка дополнительно к украинской пенсии в гривнах ну и ваша удалённая работа от вас никуда не денется…
Как вариант, сможете ещё подрабатывать в финтех-проекте Гороховского.
Как вариант, сможете ещё подрабатывать в финтех-проекте Гороховского.
Я не знаю, что это такое.
Были бы — не выпустили бы в Польшу. А теперь их в Польше нам изготавливать… Изначально в планах была Болгария, но, видимо в Польше мы всерьёз и надолго…
Готувати іжу на вогнищі біля підʼїзду то не норма, не перемога або епічне подолання труднощів.
Це лише відсутність можливості та вибору. Мені дуже шкода тих людей, але не бачу ніякої залежності власного життя від іх труднощів.
Особисто мені в Харкові було нічого втрачати крім купки речей, які не можна було забрати с собою. Треба було сидіти та гріти дупою орендовану квартиру та чекати результатів наступу русні?
Писать из Турции о том,
кому и как жить в прифронтовом Харькове — вот
истинный патриотизм
щирого украинца…
Продолжайте и дальше
защищать Украину
из турецкой квартиры…
Вся надежда только на вас…
Крайня форма тої хвороби зустрічається у жінок: на початку війни вона лазила по ТГ каналах та питала як правильно пройти медкомісію, щоб не забрали чоловіка, а через півроку вже пекуча патріотка, криє дієсловом ухилянтів та боягузів, бо чоловіка таки забрали — напевне невдалося пройти ВЛК правильно…
Це гіперкомпенсація — люди відчувають себе героями тільки тому, що не рушили з місця. А я зараз цю маяню читаю всюди в коментах та шкодую, що роздав за перший тиждень війни 10 тисяч доларів, на які хотів вживаний leaf купити…
Продолжайте и дальше
защищать Украину из
Турции — мы будем вам
за это благодарны…
Балабол, донатить
надо на ВСУ.
такие злые и всем недовольные…
Вас же не обстреливают и повестки домой не приносят,
а вам всё равно что-то не ймётся на чужбине,
хотя и домой не спешите возвращаться…
Де б українці не «засіли», вони не припинили бути українцями.
Сподіваюсь, ти хоч на копійку більше допомагаєш країні, аніж я з Туречини. Хоча дуже сумніваюсь…