З 1 лютого в Україні змінився розмір виплат грошової винагороди військовим. Захисники України, які перебувають на передньому краю оборони, і надалі отримуватимуть 100 тис. на місяць. Для інших військових виплати можуть суттєво знизитись — до якого саме рівня, наразі невідомо. Як економісти і самі військові оцінюють зміни, дізнався Forbes. «Мінфін» публікує ключові тези.
Чому уряд зменшив виплати військовим і до чого це призведе

Рішення змінити підхід до нарахування додаткової грошової винагороди стосуватиметься тилових підрозділів та військовослужбовців, які перебувають поза зоною бойових дій.
«Станом на зараз усі військовослужбовці, включно зі строковиками й курсантами, у різних регіонах України отримують додаткову грошову винагороду у фіксованому розмірі 30 000 грн. Водночас, бійці, які, ризикуючи життям, виконують завдання в районах бойових дій, але не беруть безпосередньої участі в боях із противником, отримують абсолютно такі ж самі додаткові виплати — 30 тис. грн», — йдеться у роз'ясненні Міноборони щодо причин зміни цієї практики.
З 1 лютого бойові виплати у 100 тис. грн на місяць будуть збережені українським бійцям, які воюють з противником на передньому краї. Те ж саме стосується сімей полонених і зниклих безвісти — виплати винагороди у розмірі 100 тис. грн для них також зберігаються.
Зміни торкнуться військовослужбовців і співробітників системи МВС, які перебувають поза зоною бойових дій у різних регіонах України, строковиків і курсантів, офіцерів управлінь і штабів, а також деяких інших категорій.
Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна
Рішення про зменшення виплат рано чи пізно мало бути прийняте, з таким великим дефіцитом бюджету (911 млрд грн у 2022-му) Україна несамодостатня. Питання було лише в тому, коли цей момент мав настати.
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що протягом 2022 р. Міноборони профінансувало майже у 10 разів більше коштів на грошове забезпечення воїнів та додаткові виплати, ніж було у 2021 р.
На 2021-й рік в оборонній сфері (це не тільки Міністерство оборони, а й Нацгвардія та інші) грошове забезпечення та зарплата з нарахуваннями була запланована на рівні майже 150 млрд грн.
Тобто на цей напрям оборони у 2022-му витратили понад 1 трлн грн. Це приблизно третина всіх бюджетних витрат за рік. Фіскальний розрив 2022-го року (дефіцит + фінансування за рахунок грантів) — 1,3 трлн грн. Уряду на фоні такого дефіциту доводиться задумуватися про шляхи економії.
Який потенціал економії коштів внаслідок зменшення виплат військовим не на передовій? Зараз оцінити складно, оскільки в публічному доступі немає достатньо інформації.
Читайте також: 74 роки війни: чому Ізраїль став меккою для передових інвесторів
Однак, під час ухвалення бюджету 2023-го року, витрати на оборону вже передбачались меншими, ніж на 2022 рік. Зокрема, план витрат Міноборони на 2022 рік — 989,5 млрд грн (з урахуванням останніх змін), а план витрат Міноборони на 2023 рік — 857,9 млрд грн.
Олег Берестовий, лейтенант, командир підрозділу 15-ї бригади артрозвідки, продакт-менеджер в Uklon
Я розумію, що потрібно оптимізувати бюджет та справедливо упорядкувати бойові виплати. На війні є різні рівні ризику: є піхота, яка гине першою і виконує задачі на відстані одного кілометра від «нуля», де можливе ураження навіть стрілецькою зброєю. Є підрозділи, які виконують задачі за 10 км, — рівень щоденної небезпеки тут кардинально інший.
Якою може бути градація? Наприклад, винагорода 150 тис. грн військовим, які воюють в умовному Бахмуті, 100 тис. грн — за пʼять км від лінії зіткнення, командні пункти на відстані 20−40 км, куди може долетіти артилерія, — 50−70 тис. грн.
На нас чекає серйозна хвиля мобілізації, гроші для багатьох новобранців є мотиваційним фактором. Маленькі зарплати можуть стати стоп-фактором — якщо чоловік йде у військо з приватного сектору, родина може відчутно втрачати у сімейному доході. Інфляція у 2022 р. була величезною, 20 тис. грн до великої війни і зараз мають зовсім різну цінність.
Ще й психологічний фактор. Якщо б виплати від лютого минулого року становили 20−25 тис. грн, це б сприймалося, як даність. Але коли у військового в тилу була зарплата 45 тис. грн, на які він звик планувати життя, і її знижують, — це демотивує.
Читайте також: Ветерани змінять ринок праці: чому важливим є досвід США
Додалося й хаосу. Зараз не опубліковано чіткого переліку, хто скільки отримуватиме. У всіх військових чатах йде обговорення з варіантами підрахунків зарплат. Скільки виплатять — сюрприз, який розкриється наприкінці лютого.
Коментарі - 33
Сколько людей — столько и мнений…
Чиновники это камень на шее
Для багатьох приналежність до «військових» перетворилась на непоганий заробіток.
Понабирали купу жінок чи то дітей зростом 150 см, які постійно вештаються по кав’ярням.
Звісно, та й нащастя, ніхто їх до бойових дій не залучав і залучати не буде, але робота «не пильна»,
не портібен ні досвід ні диплом ні знання, з/п >1000$.
Аналогічно було з «самооборонами», поки не почали їх звідти відправляти на війну, *** туди влаштуєся.
Що у Вашому розумінні «прожити»? Ходити по магазинам/барам строковикам заборонено, вони мають бути 24/7 в в/ч, де їх годують і одягають.
Робота це вже «контракт», тим платили більше 10, пока не було війни бажаючих хватало, оскільки в регіонах це була доволі непогана з/п, з досить гнучким графіком й мінімумом трудозатрат.
Але в статті мова не про таких (їм і до цього ніхто не платив 50), та й я писав про інше.
А з зятем, да…дивна ситуація, якщо Ви не прибрехали, але юридично це можливо… приказа нема-виходить нема дємбеля. Хм…
А є десятки тисяч людей, які користуючись нагодою пійшли на заробітки в різні формування. Я не знаю хто, навіщо і на які посади понабирав дівчаток, але якщо до війни їх були одиниці і це бути тітки, то зараз куди не глянь: 1,5 м зросту, форма висить, в одній руці цигарка в іншій стакан з кавою.
У нас в главбухші виш+стаж 30 років, з 8 до 18 на роботі і з/п менше ніж у 19-річної «захисниці» яка пару годин позахища кофемат в 700 км від фронту і додому, бо її навіть при бажанні залучити ні до чого не можна.
Що тобі заважало піти в якесь формування і заробляти більше ніж твоя «главбухша»?
До поки там платили по 5 тис, то мабуть 30 років потреби в дівчатках не було? Бо дівчаток не було, а армія була.
а берешся судити як служивший експерт
То може Ви мені розкажите, що можуть робити дівчатка в тилу в такій кількості і хто це робив доки їх не було.
Що тобі заважало піти в якесь формування
Чоловіків «в якесь» не беруть, весною брали в ТО, ми від фронту далеко, тому бажаючих стояти на посту за 35к було валом, брали лише по знайомству. Влітку їм сказали: на схід, ну з половини сказало ми вже не в ТО, інші поїхали. На тому ТО й закінчилась.
В тилових в/ч своїх хватає, а як є місця їм то краще дівчаток набрать, тож «якесь» це лише на фронт.
Це Вас «розриває», бо зять 360 грн отримує, а мені ті дівчатка чужі люди, я просто за справедливість в т.ч. за Вашого зятя.
Ви власник якогось магазину чи підприємства, кого б Ви взяли охоронниками за одні ж і ті гроші:
а) дорослих здорових мужиків
б) дівчаток по 18−20 років
І давайте честно, саме для охорони, не для «шоб не скучно було», поки штатних військових відправили на фронт.
Бо воно гарно вийшло, і план по контрактникам швидко виконали, і знайомих пристроїли, а на фронт то хай мобіки, от тільки чи є в цьому користь для країни?
Де вони працюють 24/7. А «годують і одягають» це дуже умовно.
Тож строковики це війскові, але без будь яких прав та забеспечення.
Зайди до ТЦК та СП і будеш пробувати!
Я не знаю де Ви служите що у Вас все так оптимістично, але в Україні вже майже рік війна, і всі хто нещодавно служив були мобілізовані в першу чергу ще навесні.
Як вище писав brigadirius, його зятю пропонують контракт-він не хоче (думаю Вам також його пропонували). Ок. Завтра його і Вас демобілізують як Ви цього хочите і разом з військовим квитком дають повістку на призов по мобілізації як і сотням тисяч українців.
Тож оскільки Ви на контракт не пішли, то погодьтесь Вас Ваше положення, як на даний час-більш ніж влаштовує. З доступних Вам варіантів: 1. бути на передку, 2. бути в розшуку, 3. тихенько сидіти десь в тиловій частині, Ви самі вибрали № 3, і в любий момент можите його змінить на № 1 чи 2. Варіанту № 4 для Вас зараз просто не існує.
а не делать выводы на основании вольных пересказов…
Основное:
— зарплату увеличивают;
— премии дифференцируют;
— боевые выплаты в сумме 100 тыс грн остаются неизменными!
Ну тут как раз все пазлы сходятся, при расмотре петиции поинтересовались, почему Генштаб говорит что у нас 100 воинов, Минфин им дает 1000 грн, а они получают по 5 грн, на что получили ответ, что на самом деле у нас воинов 100 а военных 200, потому и так… Да это надо было сделать раньше, но подобная инициатива должна быть от военных, но им бабки давали на всех-их это устраивало, потому молча пристраивали нужных людей на непыльную «работу» в тылу с отличной з/п.