Багато людей, які пройшли війну, сильно вплинуть на післявоєнний ринок праці. Про те, як може змінитися ринок праці в Україні після війни, NV.UA розповів Вієстурс Лієгіс, керуючий партнер AMROP Executive Search Ukraine.
Ветерани змінять ринок праці: чому важливим є досвід США
Статус учасника бойових дій, станом на лютий минулого року, в Україні мали 770 тис. осіб, і ця цифра буде в рази більшою після закінчення війни. За прогнозами, кількість ветеранів разом із членами їхніх сімей досягне 5 млн осіб. Така велика кількість людей, які пройшли війну, сильно вплине на післявоєнний ринок праці.
Для багатьох ветеранів пошук роботи після звільнення з армії є важливою частиною переходу до громадянського життя. Всі вони шукатимуть адекватний заробіток та кар'єрний розвиток, а одних лише пільг та дотацій їм буде замало.
Як ветерани можуть змінити ринок праці
Проєкт вчених із Огайо (США) показує, що більшість людей, які пережили війну, поступово пристосовуються до нової реальності, відновлюються, а деякі у відповідь на стресові обставини та події відчувають піднесення, немов у них відкривається «друге дихання».
За результатами дослідження Pew Research Center, більшість ветеранів кажуть, що їхня військова служба була корисною, оскільки дала їм навички та знання, необхідні для роботи поза армією; 29% сказали, що це було дуже корисно, і ще стільки ж сказали, що це було досить корисно.
Багато цивільних професій, у тому числі деякі з найпопулярніших, пов'язані з військовим досвідом. Люди, які пройшли військову підготовку, часто відповідають за стратегічне планування та управління командою.
Деякі військові обов'язки вимагають знань із захисту даних, управління ризиками, математичного аналізу та моделювання, а також тестування та оцінювання операційних систем.
Враховуючи дивовижний ефект ЗСУ, у таких сферах, як транспортування, координація логістики, управління ланцюгом постачання, українські військові обов'язково покажуть себе з кращого боку.
Приватний сектор та державні постачальники медичних послуг будуть високо оцінені військовим медичним персоналом за їхній досвід роботи у складних умовах.
Ветерани можуть використовувати практичний досвід і на посаді ІТ-фахівців.
Можна з упевненістю говорити, що найбільшу цінність для роботодавців несуть саме soft skills ветеранів. І ось чому:
- Війна та армія створюють справжніх лідерів, здатних вести та працювати з командою.
- Оперативно-тактична сфера військової роботи є динамічною, часто непередбачуваною та дуже напруженою. Аналітичні здібності та критичне мислення в таких умовах досягають свого максимуму.
- Прозора комунікація має вирішальне значення задля досягнення чіткого розуміння ролей, обов'язків та очікувань продуктивності. Військовослужбовці часто-густо говорять відверто.
- Більшість військовослужбовців є витривалими та досить сильними. Це люди, які готові віддати життя за свою країну та свій народ, тому їхня вірність і лояльність — не порожні слова.
Які перешкоди можуть виникнути і що з ними робити
Війна сильно змінює людей та залишає важкий слід. Згідно з результатами досліджень, під час війни реакція психіки людини коливається від помірного та тимчасового стресу до тяжких психічних травм, які мають негативні наслідки для здоров'я.
За результатами досліджень, у Великій Британії 38% ветеранів мають діагноз, пов'язаний з психічним розладом. Серед найпоширеніших проблем: депресія — 18%, зловживання алкоголем — 17%, тривога — 15%, посттравматичний стресовий розлад — 3% та деменція — 2%.
Ці особливості варто враховувати, але в жодному разі не уникати. Знову ж таки, як показує американський досвід, всебічна підтримка на шляху громадянського життя ветеранів сприяє їхній швидкій інтеграції.
Читайте також: Як війна вплинула на ринок праці — дослідження
Чому Україні варто придивитися до досвіду США
Лідером серед країн, які мають найефективнішу модель допомоги ветеранам, без сумніву, є Сполучені Штати Америки. Протягом майже століття американський уряд зміг напрацювати успішну модель підтримки ветеранів, яка допомагає людям із військовим досвідом повернутися до громадянського життя.
На сьогоднішній день Федеральна система підтримки ветеранів охоплює широкий спектр сфер: медичне забезпечення, пільги та привілеї, програми з компенсації навчання та придбання нерухомості.
У всіх програмах працевлаштування та професійного навчання ветеранам надають виняткову перевагу.
Окрім того, уряд надає податкові пільги тим підприємствам, які наймають ветеранів, що лише додатково стимулює бізнес обирати кандидатів із військовим досвідом.
Але головний секрет у іншому. Власники бізнесу, які найняли колишніх військовослужбовців, часто поділяють спільну думку: ветерани є цінними доповненнями до їхньої команди, оскільки ветерани — це лідери з високим рівнем чесності та відповідальності.
Джейсон Фрей, старший директор із управління програмою Boeing Global Services та президент Boeing Veteran Engagement Team Business Resource Group, запевняє, що ветерани є стійкими, орієнтованими на результат та далекоглядними. У них, як правило, гнучке та підприємницьке мислення і вони чудово працюють у команді.
Майкл Сміт, технічний директор Neustar Security Services, каже, що «Ветерани зазвичай біжать назустріч проблемам, а не від них». За його словами, вони дуже добре навчені ухвалювати рішення під тиском, маючи лише часткову інформацію.
В Україні головне завдання держави, бізнесу та суспільства полягає у створенні ефективних механізмів адаптації ветеранів до громадянського життя, відновленні їхнього потенціалу для відновлення України на економічному фронті.
Коментарі - 8
К сожалению, многим прийдется идти в «охрану» к латифундистам и остальным денежным мешкам или в криминал. Нормальні хлопці будуть себе шукать і якщо не знайдуть заняття в Україні, то будуть шукати долі за кордоном