Існує загальноприйнята думка, що потрібно починати накопичувати на пенсію у молодому віці. Проте, група вчених Національного бюро економічних досліджень США висунула неочевидну альтернативну теорію. Про неї розповість «Мінфін».
Накопичувати на пенсію у молодості немає сенсу — дослідження
Забезпечена старість як головна мета
Фахівці з фінансового планування часто рекомендують молоді відкладати якомога раніше, щоб відчути силу складного відсотка. Так, у США тих, хто тільки-но починає працювати, консультанти закликають користуватися пенсійним планом 401(k), який отримав назву за номером статті Податкового кодексу країни.
Цей план — альтернатива базовій державній пенсії — відповідно до нього, працівники відраховують кошти на індивідуальні пенсійні рахунки, також певні суми на рахунки співробітників можуть вносити роботодавці. І незважаючи на те, що план має очевидний плюс — ранні заощадження — є дослідження, яке вважає ці накопичення недоцільними.
Дослідження, в якому йдеться про те, що молоді не варто відкладати гроші на пенсію, ґрунтується на гіпотезі життєвого циклу, запропонованій Франко Модільяні спільно з Альбертом Андо та Річардом Брумбергом. Ця теорія принесла Модільяні премію з економіки пам'яті Нобеля.
Гіпотеза передбачає, що людина розподіляє свої доходи між споживанням та заощадженнями, залежно не від свого поточного заробітку, а від усіх ресурсів за весь життєвий цикл. І заощадження, які людина зберігає за часів вищих доходів, можуть бути перенесені на ті періоди, коли доходи виявилися нижчими.
З огляду на гіпотезу життєвого циклу, раціональні люди розподіляють ресурси так, щоб уникнути різких змін рівня життя. Відповідно до цієї моделі, вихід на пенсію — це головна причина падіння доходів, тому й ключовою метою довгострокових заощаджень мають бути накопичення на старість.
Чому не потрібно відкладати?
Чому молодим людям не варто дбати про накопичення заздалегідь? Річ у тім, що:
- Якщо ваша професія передбачає високий дохід, то зарплата зростатиме протягом усієї кар'єри. На початку шляху заробіток буде нижчим — і з накопиченнями краще зачекати. Простіше кажучи, якщо ви студент, який тільки влаштувався на свою першу роботу, немає сенсу заощаджувати кожну копійку заради пенсії — ви легко надолужите втрачене через декілька років, і тоді для цих накопичень вам потрібно буде відкладати менший відсоток від доходів.
- Якщо ваша посада низькооплачувана, жодних кар'єрних планів немає і поточний рівень життя вас влаштовує, потрібно, насамперед, розібратися з тим, які соціальні гарантії на пенсії вам забезпечить держава. Наприклад, якщо ви все життя спокійно сортуєте посилки на складі Amazon, може виявитися, що намагатися накопичити мільйон на пенсію теж немає сенсу.
За словами дослідників, модель життєвого циклу передбачає, що певна сума грошей цінніша, коли ви менш багаті, тобто $1 тис у 25 років, на старті кар'єри, означає для людини більше, ніж у 45 років.
Гіпотеза також передбачає, що своїм щорічним доходом працівник максимально задоволений, тому з відносно невеликим заробітком у молодості він не прагне заробити ще більше, а суму витрачає тому, що варіантів жити ще дешевше у нього теж не залишається.
Вважають, що більшого успіху в заощадженнях досягне молодь: їх перевага — довша дистанція. Дослідники вважають, що це необов'язково так: хоча заощадження під відсотки збільшать ваш капітал у майбутньому, не варто забувати про такий економічний термін, як тимчасова перевага: люди частіше віддають перевагу сьогоднішнім грошам, ніж грошам у майбутньому.
Обидва ці процеси компенсують один одного, тому успіх залежить від того, що з них є більш значущим. За словами дослідника, зазвичай тимчасова перевага переважає.
Читайте також: Пенсійна реформа: хто заплатить за гарантії збереження грошей
Окрім того, потрібно ґрунтовно підходити до розрахунків: сила складного відсотка не матиме значення, якщо на фоні інфляції відсоткові ставки дорівнюватимуть 0.
І все ж таки, навіть у молодості варто займатися заощадженнями. Це допоможе сформувати звичку, що особливо важливо для не зовсім раціональних людей. Тоді робити накопичення в середньому віці, коли це найнеобхідніше, буде легше.
У молодому віці варто, передусім, «платити собі»: наприклад, внести початковий капітал у нерухомість, відкласти гроші на подушку безпеки.
Висновки дослідження
Гіпотеза життєвого циклу передбачає, що відкладати краще у періоди, коли ви заробляєте більше, щоб скористатися накопиченнями в той час, коли ваш дохід скоротиться: з цього погляду, зберігати краще не в молодості, а в середньому віці.
Читайте також: Найбільші дивіденди Dow-2023: як заробити на падаючих ринках
Хоча вважається, що перевага молоді — довша дистанція для накопичень, варто враховувати тимчасову перевагу. Це означає, що умовна $1000 дасть вам більше радості, якщо ви отримаєте її зараз, а не залишите до пенсії.
Молоді може бути раціональніше накопичувати кошти не на пенсію, а на інші цілі: наприклад, на придбання житла.
Коментарі - 45
Пока, всё складывается в сторону того, что в самой Украине- нет смысла что-то откладывать. Имеет смысл откладывать что-то, только за бугром.
В Украине, я также не вижу смысла в этой накопительной системе, какой толк откладывать Гривну в 1991—1992 при курсе 1 к 2, или потом 1 к 8, или потом 1 к 28, или как сейчас 1 к 40. За 30 лет Гривна упала в 20 раз. Такое себе… Плюс война.
Как по мне, лучше заработать и инвестировать, но здесь также могут быть риски во всех смыслах: бизнес, недвижимость купил/продал, крипта, валюта, сдача в аренду комерч. или жилой недв-ти, обман и т. д. Но годы показали, что Валюта и вложения в недв-ть с целью покупка/продажа или Аренда — самые оптимальные для накопления на Пенсию! Конечно, если есть желание и уверенность — всегда нужно пробовать реализовать в себя в бизнесе или доп.заработке.
Хорошо когда ближе к пенсии есть своя квартира, и желательно 1 или даже 2 квартиры для сдачи, плюс заначка в валюте пару десятков тысяч.
при скромных 20 % годовых (это немного , в это время и под 100 % бывало) — сложный процент делает из 1000 гривен в 1996 году 114 000 в 2022.
Как по мне — это перекрывает любые колебания курса.
но это для любящих риск. А так — да. пара квартир — наше все.
скорее 2−3
Если так считать — квартира купленная в 1996 году стала старьем , требующим уже третьего капитального ремонта. Высосала из хозяина все деньги и нервы и не принесла ничего кроме убытков…
У пессимистов — во всем проблемы :)
А есть и другие. У вас комплекс относительно любви к Украине ? не любите и стесняетесь этого ?
У кого какие мысли? Кто еще вариантов накинет?
И по поводу пенсии в Украине, все это сплошной «фанарь», когда после последней рехформы Ревы стали пересчитывать зсрплаты СССР и в гривне с 1996 по 2003 год то стало понятно что наступил в стране полный «швах».
2 Этот вопрос уже решен!
3 Ну и конечно что-то обсуждать, тем более личное с кем-либо, ни через 5 лет ни даже завтра я не собираюсь!
Но у нас все увидели в этом только повод поумничать насчет валюты-не валюты.
знал я людей , откладывающих в 1991 году 5−6 долларов с зарплаты в 20 долларов.
К 1996 они накопили долларов 200… Очень оно им помогло…
Причем же здесь формула ? это особенности судьбы…
Когда мне покажут еще одну страну, в которой в преамбуле к одноу из главных социальных законов написано, что некоторые части этого закона не соответствуют нормам конституции и это считается нормально. Когда мне покажут министра социальной политики в демократической стране, который говорит, что граждане бедно живут потому что много едят… и он еще после этого добудет каденцию министра… Я сразу побегу в пенсионный доплачу до стажа деньги, устроюсь на официальную работу и буду сам просить увеличивать отчисления в пенсионный фонд. А пока, я не увидел и не увижу так как такого просто не может быть в нормальной стране, я искренне желаю всем дожить до пенсии и получать ну минимум …десять кусків., а я как-то «поросячим галопом»… буду сам определяться как и где жить дальше.
И за эту банальность дали премию? Хм…
1. В Украине сейчас около 400 действующих отделений и пенсионного фонда и представительств Мин Соц Защиты. В каждом отделении в штате от 12 (минимально) до 48 (максимально) служащих со статусом «гос служащий» соответственно с зарплатой и всякими «плюшками» за счет бюджета (налогоплательщиков)
2 Все это находится в относительно уютных помещениях, за которые платятся коммунальные платежи по «сетке» предприятия. Часть компенсируется с бюджета министерства часть с местных общин (громад).
3 Централизовано оплачивается само делопроизводство — бумага , офисная техника и т. п.
4 Фонд зарплаты составляет около 357 млн гривен, обеспечение деятельности около 400 млн гривен, коммуналка на центральный аппарат около 70 млн гривен. Общая затратная часть составляет около 1.5 млрд гривен в год. И это только основные расходы. В 2021 году Мин Соц освоило около 357 млрд из которых 250 млрд это пенсионный фонд. Можно продолжать дальше, но есть такое слово «гармыдер» вот что такое в нашей стране структура соц защиты, на содержание которой тратится годовая пенсия (3000×12. гривен) около 40 тысяч граждан. А все остальное это рассуждения от «лукавого».