Новий рік обіцяє нові труднощі на фондовому ринку, а сезон корпоративної звітності віщує нові розчарування. Чому останнім часом для інвесторів «гарні новини — це погані новини», і як останні дані з ринку праці вплинуть на ФРС, розповів засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.
Гарні новини з ринку праці знову засмутили інвесторів
ФРС гальмувати не планує
Діапазон прогнозів S&P 500 на кінець наступного року, які традиційно готують банки Волл-стріт, досить широкий: від 3,225 (-16%, порівнюючи з 2022-м, Piper Sandler) до 4,500 (+17%, Deutsche Bank). Все, як завжди, — зрозуміло, що нічого не зрозуміло! А ось згідно опитування, яке провели Bloomberg News на Волл-стріт, картина вимальовується невесела. Серед півтисячі опитаних інвесторів лише одиниці дали більш-менш оптимістичний прогноз, інші залишаються реалістами, вважаючи, що «жорсткої посадки» не уникнути. Але прогнози прогнозами, і чи справдяться вони — це ще велике питання, відповідь на яке ми отримаємо лише через рік, а поки що нам потрібно якось пристосовуватися до того, що маємо.
А на сьогодні маємо інфляцію, яка, хоч і сповільнюється, але все ще набагато вище цільових показників; досить розігрітий ринок праці, з низьким рівнем безробіття та зростаючими зарплатами, що сприяє інфляції; високі відсоткові ставки, які підштовхують нас до рецесії, та багато іншого, що змушує інвесторів робити досить невеселі передбачення.
Навіть очільники ФРС у своїх внутрішніх дискусіях висловлюють одностайне бачення, що боротьба зі зростанням цін далеко не закінчена і мова про зниження ставки у 2023 році не йде, адже послаблення монетарної політики може ускладнити завдання центрального банку з приборкання інфляції. Зниження темпів зростання цін останні місяці — це добре, але потрібно набагато більше доказів, що процес справді загальмував.
Доки докази не з’являться, політика ФРС залишатиметься жорсткою. Саме таке послання отримали інвестори з протоколів минулого засідання ФРС, які були оприлюднені цього тижня. А простіше кажучи, як чудово сформулював один із відомих аналітиків, резюме засідання керівництва центрального банку, спрямоване інвесторам, виглядає таким чином: «Не грайтеся з нами! Якщо продовжите роздувати ціну на різні ARKK та shitcoins, підвищимо ставку до 8%!».
Ринок праці все ще сильний
Очевидно, що доля ринку залежить від того, що робитиме ФРС, а на дії регулятора значною мірою впливатиме ринок праці, про поточний стан якого ми теж мали нагоду дізнатися цього тижня. Спочатку, як завжди, було оприлюднено ADP Report, який продемонстрував, що кількість працюючих у приватному секторі американської економіки у грудні зросла на 235 тисяч, суттєво перевищивши прогноз у 145 тисяч. Індекси відразу ж зачервоніли, адже сьогодні ринки живуть під гаслом «Гарні новини — погані новини!», і сильний ринок праці — це інфляція, а отже продовження жорсткої політики з боку ФРС, що погано для фінансових ринків.
Читайте також: Повна перемога долара і мінус $250 на кожній акції Meta: лідери злетів і падінь-2022
Однак, реакція була не бурхливою, адже всі чекали на головну подію тижня — оголошення офіційного Звіту про стан ринку праці в грудні. ADP Report — це лише розігрів, і вже не раз траплялося, що два звіти дуже суттєво відрізнялися один від одного. Але не цього разу…
Звіт про стан ринку праці продемонстрував, що в грудні економіка США додала 223 тис. робочих місць, що менше, ніж 256 тис. у листопаді, але суттєво вище, ніж 200 тис., як очікували інвестори. Помітне зростання робочих місць відбулося у сфері відпочинку та гостинності, охорони здоров'я, будівництва та соціальної допомоги. Рівень безробіття знизився до 3,5%, що нижче, ніж прогнозовані 3,7% та 3,6% у листопаді. Погодинна оплата теж зросла — на 0,3%, але трохи менше, ніж очікувалося. Отже, як бачите, ринок праці летить вперед, і, ймовірно, надихне ФРС ще на декілька підвищень ставок у 2023 році.
Технокомпанії додають песимізму
Доки офіційна статистика демонструє, що ринок праці в США перебуває в гарному стані, в індустрії високих технологій проблеми: Amazon звільняє 18 тис. співробітників, що є наймасовішим звільненням в його історії; Salesforce планує звільнити 10% співробітників, кажуть, що раніше забагато найняли; Slack скорочує свою продуктову команду на 10%; впевнений, що про шалені скорочення у Twitter ви також чули, і не маю сумнівів, що багато подібних оголошень ми ще побачимо та почуємо протягом наступних місяців. Технологічна галузь, розбещена безкоштовними грішми та увагою інвесторів, загралася, але починає приходити до тями.
Так ось, щодо повернення втраченого… Боюся, що не варто очікувати нагоди швидко заробити «легкі гроші». Не та ситуація. Такого, як було у 2020−21, коли кожному, хто був здатен відрізнити акції від облігацій, вдавалося швидко заробити і відчути себе фінансовим генієм, вже не буде. Війна ФРС із інфляцією триватиме, гроші будуть дорогими, і невідомо, чи вдасться уникнути рецесії. Про це ми дізнаємося пізніше, а попереду у нас сезон корпоративних результатів і думаю, що він принесе багато цікавого, і є сумніви, що не зовсім приємного.
Читайте також: Економіка України-2023: що буде з курсом, цінами та виробництвом
І останнє. Не впевнений, що погані новини з макроекономічних фронтів стануть беззаперечно гарними новинами для ринку. Можливо, ФРС зрештою і «розвернеться», в чому дуже сумніваюся, але навряд чи рецесія допоможе фінансовим ринкам швидко відновитися.
Коментарі - 1
Thu January 5, 2023. Dow sinks more than 300 points on strong jobs reports (https://www.cnn.com/2023/01/05/investing/stock-market-jobs-today/index.html)
Sat January 7, 2023. Stocks surge after better-than-expected jobs report (https://www.cnn.com/business/live-news/stock-market-today-jobs-162023/index.html)