Бізнес оцінки щодо рівня ділової активності своїх підприємств у наступні 12 місяців, однак прогнозує зростання інфляції та девальвацію курсу гривні. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, проведеного НБУ.
Бізнес прогнозує зростання інфляції та девальвацію гривні — опитування
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що очікує бізнес
Індекс ділових очікувань підприємств зріс до 79,5% порівняно з 72,6% у другому кварталі 2022 року.
«Оцінки за всіма складовими індексу залишаються негативними, водночас відбулося їх пом’якшення, найсуттєвіше — щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва. Послаблення негативних очікувань спостерігається в підприємств переважної більшості областей і видів діяльності», — зазначається у повідомленні.
Водночас респонденти підприємств усіх видів діяльності очікують зменшення кількості працівників на своїх підприємствах: баланс відповідей становив «мінус» 25,5% (у попередньому кварталі — «мінус» 29%). Найпесимістичніші оцінки в підприємств добувної промисловості та транспорту і зв’язку (баланс відповідей «мінус» 53,8% і «мінус» 32,9% відповідно).
Водночас погіршилися очікування бізнесу щодо курсу гривні. Дві третини респондентів (67%) уважають, що обмінний курс сягне або перевищить 44 грн/$. Середнє значення обмінного курсу, що респонденти очікують через 12 місяців, становить 41,93 грн/$ (у попередньому кварталі — 36.06 грн/$).
Інфляційні очікування
Також зросли інфляційні очікування бізнесу: у третьому кварталі очікувана річна інфляція становила 25,2% порівняно з 21,7% у попередньому кварталі. При цьому 69% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців не перевищить 30%.
Воєнні дії є найвагомішим проінфляційним чинником на думку 92,2% респондентів, при цьому посилився вплив девальвації гривні на оцінку бізнесом інфляції.
Девальвація
67,3% опитаних респондентів уважають, що обмінний курс національної валюти через 12 місяців становитиме 44 грн/$ і вище.
Очікуване середнє значення обмінного курсу через 12 місяців — 41.93 грн/$ (у ІІ кварталі 2022 року — 36,06 грн/$).
Водночас підприємства також очікують уповільнення темпів скорочення обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців: баланс відповідей становив «мінус» 37,9% порівняно з «мінус» 48,7% у другому кварталі.
Респонденти також дещо поліпшили свої очікування щодо зміни фінансово-економічного стану їхніх підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей — «мінус» 15,1% (у другому кварталі — «мінус» 17,1%).
«Попри незначне поліпшення загальної оцінки, погіршення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Найпесимістичніші очікування в підприємств добувної промисловості („мінус“ 33,3%) та будівництва („мінус“ 26,3%)», — зазначається у повідомленні.
Коментарі - 22
а Еще открою вам секрет, у нас на ГК ОСТХЕМ господина Фирташа продают азотные минудобрения по цене как в Европе — хотя даже там чуть дешевле чем в Украине -и сказалось бы там можно поныть что ГАЗ дорогой — так это не мешает ему экспортировать большое количество удобрений в Европу, а в той же Европе — цена газа дороже чем в Украине, в то же время фермера вынуждены экономить на удобрениях в этом году, т.к цена львиная и не покрывает тех затрат — если работать по нормальной технологии, соотсетвенно на следующй год будет меньше урожая, хотя и в этом году не погода и урожай плохой, чем это закончиться — посмотрим, а ВЛАСТЬимущим сейчас пофигу на это, за то потом как жрачка будет заканчиваться, или то же масло подсолнечное, то резко начнуть «регулировать» цены, и вообще будет продавать продукты с прилавка, ничего не напоминает? — такое вроде как тысячу раз уже проходили — когда все продали — потом сдачу давать не чем было :)
Они банально начнут ограничение услуг и сокращение температуры отопления первое в их списке.
Плюс мы еще не видели как энергетики пройдут зиму. Пардон, но потребуется им на $300−400 млн. в месяц зимой уголь покупать. Если они не смогут его купить, то о каком там +15С даже речь?
Не бывает ничего ниже себестоимости. Бесплатный сыр в мышеловке. По факту выйдет еще дороже типа вообще шат дауна энергетиков и не из-за иранских дронов, а в духе:
— Денег не, уголь кончился, всем доброго вечера, рубите мебель на дрова
чловек правду говорит — что растет дыра в энергосекторе — все равно заплатят люди, удобно наверное государству — людям по сути не сделали ничего за время войны — все п**здим про то как распределяем то гумантиарку, то оружие, то финпомощь, а вот что собственно сделало правительство, кроме как распределения ресурсов? — слишком удобно устроились … ладно не буду подымать эту тему. «не на часi» как обычно же , война на улице, можно делать шо хош и забивать на всех и вся и всю… Блоги только писать вечерние можно каждый вечер
B военные действия только наберут интенсивность, в силу того факта, что РФ введет в бой мобилизованных и новые сформулированные соединения с уже существующих контрактников. Ну и новый фронт скорее всего буде открыт со стороны белоруссии уже очень скоро.
Европу саму ожидают веерные отключение