У вересні 2022 року в Україні очікується стабілізація цін на продукти в умовах збору врожаю. Крім того, можливе сезонне падіння цін, зокрема, на овочі. Про це в коментарі РБК-Україна сказала Світлана Литвин, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ).
Що буде з цінами на продукти у вересні — прогноз аналітика
► Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Як зазначила Литвина, ми зараз живемо в форс-мажорних обставинах і цінова ситуація може змінюватися досить швидко.
Сезонне падіння цін
«Однак за умови, що курс гривні буде сталим та не буде сильних цінових стрибків для енергоресурсів, палива тощо, у вересні поточного року варто очікувати стабілізацію та навіть часткове зниження цін на продукти харчування, яке пов’язане зі збором врожаю», — сказала вона.
За її словами, особливо сезонне зниження цін варто очікувати на овочі, що можуть тривалий час зберігатися (картопля, буряк, морква, цибуля і тощо). Виробники даних культур або закладають свою продукцію у склади тривалого зберігання, щоб потім реалізувати по більш вигідній ціні взимку чи навесні, або реалізують безпосередньо з поля по більш низькій ціні, оскільки не мають складів зберігання.
«Саме тому ціна на дану категорію товарів знижується. Аналогічна ситуація з яблуками», — додала вона.
Читайте: Високі ціни на продукти — не межа, гірше ще попереду
Чинники для зростання цін
Однак, зазначила Литвин, у випадку зростання цін на енергоносії ситуація може змінитися. Зараз розглядається варіант поверненню акцизу на пальне.
«Якщо це рішення буде прийнято, то можливе зростання цін на всі категорії товарів, оскільки зросте вартість логістики», — сказала вона.
Окрім того, в аграріїв зараз тривають жнива, незабаром розпочнеться масовий посів озимих культур. На всі ці операції необхідна велика кількість дизельного палива, що також може відобразитися на фінальній вартості кінцевих продуктів в майбутньому.
Читайте також: Росія вивозить українське зерно до Криму — розслідування ВВС
«В умовах воєнного стану варто відмовитися від повернення акцизу на пальне або хоча б встановити пільговий акциз на паливо для аграріїв, яке використовується для власного споживання сільськогосподарськими товаровиробниками, як це робиться в країнах ЄС», — вважає аналітик УКАБ.
Коментарі - 13
Вы рассматриваете, наверно, овощи и фрукты не для длительного хранения, а «покушать» а если брать длительного, то посмотрим —
Лук репчатый, самый дешевый на «столичке» 25 гривен (15 в том году)
Перец «Белозерка» 45 гривен (25 в том году)
Перец «Болгарский» 65 гривен (35 в том году)
Помидор украинский красный 50 гривен (25 в том году)
Капуста — 25 гривен (10 гривен)
Картошка 10 гривен (5 гривен)
Баклажан 40 гривен (20 гривен)
Уксус (для консервации) 1 литр 20 гривен (10 гривен)
Ну и о моем любимом сале -воскресный рынок Киевская область -200 гривен (ну хорошее) «Столичка» 160 (ну среднее, под водку пойдет), Субботний рынок на Ревуцкого (Харьковский) 120 гривен (ну никакое, даже на «шкварки»)
Так что Александр, не все так просто…
Ну и рыбка — икра так и осталась от 2800 до 3300, семга, тоже от 400 до 500 ну минтай, это просто «треш» 140 гривен был 75 -80. (для всех «экспертов» кто считает минтай рыбой для котов — минтай рыба семейства тресковых с самым сбалансированным уровнем витамина, А и жира.).
Ну прошлый год войны не было, диз.топливо в 2 раза дешевле почти, курс 50%+ разница.
О «рыбке» нечего мечтать, ранее почти большинство морем привозили, а сейчас автоперевозки, которые выросли сильно в цене. Потому не правильно оценивать прошлый год.
Про це повідомили експерти аналітичної платформи EastFruit.
Зазначається, що зараз фермери пропонують до продажу ріпчасту цибулю за 20−25 грн/кг, що в середньому на 12% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня.
«Подорожчання в сегменті ріпчастої цибулі провокується не тільки активним попитом, але і обмеженою пропозицією якісної продукції. Так, в поточному сезоні через подорожчання засобів захисту рослин і проблем з логістикою, не всі українські фермери встигли вчасно провести обробку цибулевих плантацій», — підкреслили експерти.