Зберігання криптовалюти безпосередньо на біржі або в обмінному пункті, де вона придбана, видається найзручнішим і найпростішим варіантом. Але це не завжди безпечно, а пошук відповідного гаманця стає досить складним завданням, особливо для новачків. Криптоексперт Anton Svatyk переглянув і протестував різні види гаманців, і розповів про свій досвід.
Криптовалютні гаманці: як обрати відповідний
На що варто звернути увагу при виборі гаманця
Криптовалютні гаманці відрізняються не лише ціною, а й набором функцій. Але як дізнатися, чи потрібні вам усі ці функції чи вони будуть марними для вас, які функції мають бути в розпорядженні кожного гаманця? Чим більше функцій у гаманця, тим складніше буде з ним працювати і тим більше часу доведеться витратити на його вивчення.
Наприклад, якщо ви віддаєте перевагу зручності використання, вона може досягатися за рахунок зниження безпеки. Але саме безпека, ймовірно, є основною причиною, через яку ви розглядаєте можливість купівлі криптовалютного гаманця.
Читайте також: Біткоїн, альткоїни, стейблкоїни: все, що потрібно знати про криптовалюту
Онлайн-гаманці
Онлайн-гаманці забезпечують відносно швидкий доступ до грошей з будь-якого пристрою, підключеного до інтернету. Водночас, вони переважно є ризикованими — ви можете легко втратити свою криптовалюту у разі краху фондового ринку, крадіжки або шахрайства.
Хмарний онлайн (веб) гаманець зазвичай створюється для інвестора після реєстрації на біржі. Він дозволяє легко зберігати криптовалюту та легко використовувати її щодня. У вас є такий гаманець, наприклад, на біржах Binance чи Coinbase.
Оскільки власником закритого ключа є компанія, яка керує цими гаманцями, гаманець не перебуває під вашим контролем. У разі хакерської атаки компанії ви можете втратити свою криптовалюту.
Є й інші ризики — блокування акаунту, яке перекриває можливість вивести свою криптовалюту, або конфіскація активів.
Заморозити кошти біржа має право лише в тому випадку, якщо є відповідний запит правоохоронних органів будь-якої країни. У решті випадків вона зобов'язана запитати всі необхідні документи і розблокувати кошти.
Наприклад, при підозрі у відмиванні коштів біржа зобов'язана зібрати додаткові документи за цим фактом та направити їх регулятору. Якщо регулятор не дає біржі відповідь протягом 30 днів, кошти мають бути знову доступними для користувача. Але іноді цих правил не дотримуються і біржа блокує акаунт.
У таких ситуаціях можна, наприклад, скористатися сервісом із розблокування акаунтів.
Читайте також: Скільки коштує намайнити біткоїн в Україні
Сервіс надає послуги досвідченої комплаєнс-команди, яка допомагає клієнтові організувати професійне спілкування з біржею з приводу проблем, що виникли, і підготувати документи для подання скарги до відповідних органів, якщо проблему з біржею не вдається врегулювати мирним шляхом.
Настільні криптогаманці
Настільні гаманці — це гаманці, які потрібно завантажити та встановити на свій комп'ютер. Наприклад, усім відомий Bitcoin Core. Він буде доступний користувачеві лише з одного пристрою. Завдяки збереженню закритих ключів на жорсткому диску комп'ютера, рівень безпеки цих гаманців вищий, ніж у веб-гаманців. Однак, доки ваш комп'ютер підключено до інтернету, гаманець залишається вразливим. Тому, якщо ви використовуєте програмні гаманці, будьте обережні з тим, що завантажуєте з інтернету, і які сайти переглядаєте.
Переваги:
- закриті ключі належать користувачеві, а не третій стороні, що знижує ймовірність зовнішніх атак;
- простота у використанні та безліч різних функцій,
- відключивши комп'ютер від інтернету, гаманець можна перетворити на «холодний» вид.
Недоліки:
- якщо ви підключені до інтернету, ризик атаки на ваш гаманець збільшується,
- ключі зберігаються в автономному режимі, що може призвести до втрати грошей у разі збою комп'ютера,
- система вимагає регулярного резервного копіювання для запобігання згаданим вище ризикам,
- у разі зараження вірусом або шкідливим ПЗ навіть гаманець стає вразливим для хакерських атак.
Читайте також: Велике злиття Ethereum: чотири тенденції, за якими варто стежити
Використання комп'ютерних гаманців забезпечує більшу безпеку, ніж веб-гаманці. Крім того, вони пропонують низку різних функцій. Якщо ви використовуєте цей гаманець і збираєтеся внести на нього більші суми, обов'язково переведіть його в «холодний» стан.
До безпечних настільних гаманців належать, наприклад: Exodus, Atomic Wallet, weld.money та cryptoamlnode.com.
Мобільні криптогаманці
Мобільні гаманці — це тип програмного гаманця, який користувач завантажує на мобільний телефон як додаток. Це відносно прості пристрої, якими легко керувати, оскільки останнім часом цей тип гаманців став дуже популярним. Хоча він має різні обмеження через ємність телефонів. Однак, якщо ви хочете регулярно розплачуватись криптовалютами, вам не уникнути використання мобільного гаманця.
Мобільні гаманці, як правило, безпечніші, ніж онлайн-гаманці, але вони вразливі для зовнішніх атак.
Переваги:
- досить безпроблемна орієнтація та простота у використанні,
- зручний при розрахунках криптовалютою за покупки,
- деякі гаманці пропонують додаткові функції — такі як: сканування QR-коду або використання бездротової технології NFC.
Недоліки:
- небезпека атаки ззовні, особливо якщо ваш телефон постійно підключений до інтернету,
- якщо хтось вкраде ваш телефон, він також може отримати доступ до вашого гаманця.
Апаратні криптогаманці
Апаратне забезпечення криптовалютного гаманця зазвичай є безпечнішим за програмні рішення. Вони бувають різних форм — від невеликого USB-накопичувача до більшого пристрою з власним дисплеєм.
Гаманець генерує закриті ключі безпечно в автономному режимі. Перевага автономного режиму полягає в тому, що ваші криптовалюти не наражаються на ризик атак в інтернеті.
Апаратні гаманці гарні тим, що ви можете завжди носити їх із собою та за необхідності підключати до будь-якого комп'ютера. Інший варіант — папір із рукописним, так званим насінням відновлення. Однак, особливо для повсякденного використання, таке рішення є непрактичним і незручним. Крім того, при втраті паперу — власник просто втратить свій код.
Ledger Nano S — цей гаманець є одним із найпопулярніших апаратних гаманців на ринку. Наразі він коштує близько $100 і продається французькою компанією, що займається безпекою транзакцій з біткоїнами. Nano S — найуніверсальніший апаратний гаманець — він підтримує найбільшу кількість криптовалют.
Гаманець генерує закриті ключі у вигляді чипа безпеки та зберігає їх в автономному режимі, тобто далеко від інтернет-трафіку.
Гаманець Nano S також включає дисплей, який дозволяє перевіряти та підтверджувати всі вихідні транзакції, таким чином підвищуючи безпеку трафіку.
Trezor-гаманець — із функціями, дуже схожими на Ledger. Виробник — Satoshi Labs (чеська компанія), яка першою винайшла дисплей для криптовалютного гаманця.
Як і Ledger, сховище генерує закриті ключі у вигляді чипа безпеки та зберігає їх в автономному режимі. Наразі гаманець Trezor коштує близько $75.
Апаратні гаманці та їх використання відносно добре продумані. Навіть якщо ви втратите такий гаманець або його буде вкрадено, все, що вам потрібно зробити, це купити новий і використовувати насіння відновлення, щоб знову перемістити в нього свої криптовалюти, перш ніж хтось інший порушить захист. Однак, якщо ви втратите насіння відновлення, у вас можуть бути проблеми.
Переваги:
- закриті ключі не схильні до зовнішніх загроз, пов'язаних із вашим комп'ютером, апаратні гаманці не схильні до ризику зараження вірусами або шкідливими програмами;
- для здійснення транзакції необхідно верифікувати пристрій, що запобігає можливим зовнішнім атакам;
- більшість гаманців захищені PIN-кодом або іншою функцією безпеки (двофакторна перевірка);
- у разі втрати гаманця гроші можна відновити.
Недоліки:
Вони не безкоштовні і можуть коштувати декілька тисяч. Ціна на «найкращий», наразі безпечний гаманець HW коливається від $400 до $4000, залежно від обраної вами моделі.
Паперові гаманці
Паперові гаманці — відносно недорогий спосіб безпечного зберігання криптовалют. Основна проблема полягає в складності всього процесу, якому багатьом початківцям-криптоентузіастам важко давати раду.
Який гаманець мені підходить
Вибір залежить переважно від причини його використання.
Якщо ви хочете використовувати гаманець тільки час від часу і за невеликі суми грошей, все, що вам потрібно, — це один із вищезгаданих гаманців, що працюють з Android, iOS або комп'ютерними операційними системами.
Якщо ви хочете інвестувати в криптовалюту і вам потрібно дійсно безпечне сховище для ваших фінансів, ваші потреби будуть краще покриті апаратним гаманцем — наприклад, таким як Ledger Nano або Trezor, або, наприклад, гаманцями від сервісів weld.money для B2C та cryptoamlnode.com для B2B-сегмента.
Коментарі - 7
Типы блокчейн-кошельков:
Существует два типа блокчейн-кошельков, основанных на закрытых ключах: горячие кошельки и холодные кошельки. Горячие кошельки похожи на обычные кошельки, которые мы используем для повседневных транзакций, и эти кошельки удобны в использовании. Холодные кошельки похожи на хранилище; они хранят криптовалюты с высоким уровнем безопасности.