Національний банк прокоментував зростання у липні споживчої інфляції, яка у річному обчисленні прискорилася до 22,2% (з 21,5% у червні). У місячному вирахуванні ціни зросли на 0,7%. Про це повідомляє пресслужба регулятора.
Нацбанк прокоментував прискорення інфляції до 22,2%
► Підписуйтесь на «Мінфін» в Instagram: головні новини про інвестиції та фінанси
З чим пов’язане зростання інфляції
За даними НБУ, зростання інфляції в Україні насамперед зумовлене наслідками терористичних дій Росії та тимчасової окупації окремих територій.
Серед них, зокрема:
- порушення ланцюгів постачання,
- руйнування виробничих потужностей та інфраструктури,
- скорочення пропозиції,
- збільшення виробничих витрат,
- значна вимушена міграція всередині країни.
Стримують зростання цін фіксація тарифів на газ і тепло, а також часткове налагодження ланцюгів постачання.
«Фактична споживча інфляція очікувано пришвидшилася, але була дещо нижчою за траєкторію базового прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за липень 2022 року. Відхилення від прогнозу зумовлювалося повільнішим, ніж очікувалося, зростанням вартості пального та цін на фрукти й окремі овочі, зокрема завдяки розширенню пропозиції», — йдеться в повідомленні Нацбанку.
Базова інфляція
Базова інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 16,7% з 15,2% у червні. Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари збільшилися до 22,6% р/р.
Дорожчали м'ясні та рибні продукти, масло, маргарин, кондитерські вироби та безалкогольні напої. Вищими темпи зростали ціни на соняшникову олію на тлі очікувань щодо активізації експорту та її високої вартості на світових ринках.
Читайте також: За підсумками 2022 року інфляція перевищить 30% — НБУ
Непродовольчі товари
Пришвидшилося зростання вартості непродовольчих товарів (до 11,7% р/р), зокрема автомобілів, товарів для дому (посуду, меблів, побутової техніки), електроніки, фармацевтичних товарів і товарів особистого догляду. Зниження цін на одяг та взуття сповільнилося.
Це пов'язано як із вичерпанням старих запасів, обмеженим постачанням нового товару та збільшенням витрат на логістику, так і з реалізацією відкладеного попиту на тлі поступового повернення громадян до своїх місць проживання.
Частковий вплив на вартість непродовольчих товарів мало зростання вартості імпортованої складової через коригування офіційного курсу гривні до долара США для збільшення стійкості української економіки, а також завершення періоду імпорту автомобілів за пільговими умовами.
Зростання вартості послуг пришвидшилося до 14,9% р/р. Дорожчали телекомунікаційні та медичні послуги, послуги салонів краси, спортзалів, хімічного чищення та закладів громадського харчування.
Надалі вищими темпами зростала вартість послуг, пов’язаних із ремонтом житла, на тлі значного попиту громадян, які повернулися до своїх місць проживання, та дефіциту окремих витратних матеріалів та робочої сили.
Натомість підвищення вартості оренди житла, проживання в готелях та пансіонатах суттєво сповільнилося. Це пов'язано з послабленням попиту на такі послуги внаслідок поступового повернення громадян до своїх місць проживання, а також відсутності туристичного сезону.
Читайте також: НБУ впевнений, що гіперінфляція Україні не загрожує
Сирі продукти харчування
Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося до 37,5% р/р. Швидшими темпами дорожчали крупи — через вичерпання запасів та скорочення постачань. Відновилося зростання вартості яєць, що пояснюється збільшенням виробничих витрат бізнесу, у тому числі на енергію.
Стрімко пришвидшилося подорожчання свинини через скорочення поголів'я свиней. Також вищими темпами зростали ціни на овочі, зокрема борщового набору, унаслідок порушення ланцюгів постачання та збільшення витрат.
Натомість підвищення цін на фрукти сповільнилося на тлі збільшення пропозиції. Завдяки розширенню пропозиції, у тому числі з боку домогосподарств, зростання цін на насіннєві овочі та фрукти було повільнішим, ніж очікував НБУ.
Зростання адміністративно регульованих цін
Темпи зростання адміністративно регульованих цін майже не змінилися у порівнянні з червнем (14,7% р/р). З одного боку, далі дорожчали алкогольні напої через зростання попиту на тлі послаблення обмежень на продаж алкоголю в різних регіонах України, а також дефіцит тари.
Тривало зростання вартості тютюнових виробів з огляду на зупинку частини виробничих потужностей унаслідок бойових дій. Збільшувалася й вартість автомобільних транспортних послуг на тлі високих цін на пальне. З іншого боку, зростання тарифів на комунальні послуги надалі сповільнювалося. Це пов'язано з вичерпанням ефектів бази порівняння завдяки фіксованим тарифам.
Ціни на пальне
Темпи зростання цін на пальне знизилися до 77,7 р/р. Основні причини — поступове насичення ринку через налагодження логістики та відновлення конкуренції.
«Зростання споживчих цін у липні виявилося повільнішим, ніж прогнозував Національний банк. Однак, висока базова інфляція свідчить про збереження значного фундаментального інфляційного тиску», — зазначив НБУ.
Прогноз
За прогнозом Нацбанку, інфляція прискорюватиметься до кінця поточного року та почне знижуватися на початку 2023 року. Водночас ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними через високу невизначеність із тривалістю війни і пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань.
Коментарі - 26
З введенням в дію військового стану виборці закінчились, на їхньому місці тепер військовозобов'язані.
Так папір подорожчав задовго до війни, хіба ні?
Вообще инфляция это здоровый процесс и я бы даже сказал что 22.2% это хорошо: стимуляция внутреннего производства на экспорт, создание огромного количества новых рабочих мест, рост налоговых поступлений и профицит бюджета.
И конечно будет откат до 10%
😂🤦♂️ и курс вернётся до 29
Откуда вы такие берётесь? Надеюсь не у власти?