Росія вперше має дефолт за суверенним боргом в іноземній валюті, що стало кульмінацією жорстких західних санкцій, які закрили шлях для платежів закордонним кредиторам. Про це передає «Укрінформ» із посиланням на Bloomberg.
Росії оголошено дефолт за зовнішнім боргом. Вперше з 1918 року — Bloomberg
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Що відомо
Протягом декількох місяців РФ знаходила шляхи обходу обмежень, введених після вторгнення Кремля в Україну. Але в кінці дня 26 червнязакінчився пільговий період по виплаті відсотків у розмірі близько $100 мільйонів. Факт несплати відсотків по боргу в крайній термін вважається подією дефолту.
«Оголошення дефолту — це символічна подія. Російський уряд вже втратив можливість випускати боргові зобов'язання, деноміновані в доларах. Вже зараз Росія не може займати у більшості країн», — заявив Такахіде Кіучі, економіст дослідницького інституту Nomura в Токіо.
Під час фінансової кризи в Росії і обвалу рубля в 1998 році уряд президента Бориса Єльцина оголосив дефолт за своїм внутрішнім боргом у розмірі $40 мільярдів. Востаннє Росія терпіла дефолт стосовно своїх іноземних кредиторів понад століття тому, коли більшовики відмовилися від боргового тягаря Російської імперії в 1918 році.
Росія заперечує проти оголошення дефолту, стверджуючи, що кошти для оплати всіх рахунків у неї є, і вона не може це зробити вимушено. Мільярди доларів на тиждень продовжують надходити в державну скарбницю від експорту енергоносіїв.
Оплата рублями
Намагаючись викрутитися, Москва оголосила минулого тижня, що перейде на обслуговування свого суверенного боргу в розмірі $40 млрд у рублях.
Офіційна заява про дефолт зазвичай виходить від рейтингових фірм, але через європейські санкції вони не займаються рейтингами російських організацій. Згідно з документами щодо облігацій, їхні власники можуть оголосити дефолт самостійно, якщо з цим погодяться 25% власників.
Передісторія
22 червня Володимир Путін підписав указ, який встановлює новий порядок виплат за валютним боргом (єврооблігаціями) в рублях. Згідно з указом, влада Росії виплачуватиме валютний борг за єврооблігаціями у рублях всім кредиторам
25 травня Міністерство фінансів США заявило, що не продовжуватиме дію генеральної ліцензії, яка тимчасово дозволяла Росії проводити виплати для обслуговування свого зовнішнього боргу в доларах в умовах санкцій.
21 травня в Росії заявили про виплату купонного доходу за єврооблігаціями з погашенням у 2026 та 2036 роках у валюті випуску — доларах США та євро.
Читайте також:РФ знову вдалося уникнути дефолту. Наступний етап починається 27 травня
Наприкінці квітня Мінфін РФ здійснив виплати за суверенними євробондами з погашенням у 2022 та 2042 рокаху валюті випуску — доларах США, після того, як найбільші рейтингові агентства попередили про настання дефолту за цими цінними паперами через спробу розрахуватися за ними в рублях.
На початку квітня РФ не змогла здійснити виплати за облігаціями, запустивши 30-денний пільговий період, що закінчується 4 травня.
Росія спробувала обійти санкції заплативши в рублях, але таке рішення не передбачено умовами договору. І, нарешті, коли до дефолту залишалися лічені дні, РФ неочікувано оголосила, що здійснила виплати.
Коментарі - 41
Санкции на золото — куда более важное ограничение.
> Оголошення дефолту завжди веде до важких фінансових наслідків, ніхто не вкладає грошей, не позичає тому, хто оголосив дефолт
Так-то воно так, але є 1 суттєве але. Мосімперія скорочувала зовнішній борг останні 8 років з великою швидкістю і при цьому збільшила резерви від газу і нафти до ~$650 bln ($300-$400 bln з яких зараз заарештовано).
А це означає, що навіть якщо їм ніхто не позичатиме гроші, у них є _колосальний_ профіцит бюджету. І він не зменшиться, бо Китай і Індія нікуди не зникнуть. Ба навіть ЕС/США вже попали у декілька скандалів з нелегальним імпортом енергоносіїв з Імперії.
Разом із санкціями, які не дозволяють ввозити всілякі айфони і асуси, у Імперії іще більше цих доларів. Єдине, що добре, навіть якщо вони будуть ввозити асуси і айфони нелегально, то сподіваюсь, що розвинені країни будуть жорсткіше блокувати імпорт технологій військового значення.
Назовите хотя бы один дополнительный негативный пункт от дефолта который ещё не применен по отношению к России.
Если честно — глубоко пофиг на всякие там дефолты недоимперии.
А до чого тут це? Зараз мова за дефолт рф, що само по собі вроді й нічого для них. Але борг рф ніщо в порівнянні з боргом державних компаній — вони наступні. Зі всіма витікаючими з цього наслідками аж до конфіскації всих закордонних активів та майна. Так що буде дуже неприємно, не даремно вони так сильно намагались цьому запобігти.
Це ще один крок до збільшення токсичності расії.
Наскільки я розумію, тим бізнесам нічого не заважає використовувати модель кредитування як і в Україні. Типу, якщо в Україні кредити в банках для бізнесу були під 10−15% річних у грн, то можна взяти кредит в євро десь у Франції/Німеччині під 1−3% на материнську компанію, завести гроші в Україну і пустити в бізнес. Те саме можна зробити і в Імперії.
Я згоден, що «офіційний дефолт збільшує кількість тих, хто не захоче мати з ним справу», але всі розуміють, що гроші є, і вони заплатили би, якби їх не блочили всі підряд. Це більше не фінансовий, скільки репутаційний дефолт.
Кто кого переживёт покажет только время, особенно зимой когда жители ЕС начнут задавать много вопросов своим правительствам почему так холодно.
Кацапы в большинстве богато не жили поэтому переживут спокойно, да и газ будут сжигать это не впервой им делать для достижения результата.
К сожалению: умом Россию не понять, аршином общим не измерить.
2. Активно переходят на других операторов
3. Даже если снизят, то не на много, мерзнуть не будут.
4. Будут коптить угольными, которые закрыли. Вынуждено, потом снова закроют когда решат проблему
5. кацапы в таких объемах еще не сжигали + и так дефолт, крах економики, а тут еще и от газа нету прибыли. Сомневаюсь что голодный кацап это переживет)))
6. рфии вполне можно понять, как маньяка правда. И вот так к ним нужно относится.
7. Если бы в ЕС боялись отключения, то Украину так не поддерживали. Да будет тяжело в первое время, но не критически.
На шиї рф вже накинута удавка, й вона стискається дуже ніжно й повільно, щоби якась дурна голова не натиснула на червону кнопку. Росії капут, можливо цього не видно одразу й здається що вони все перетерплять, але то ілюзія — удавка планомірно стискається й повітря з кожним місяцем все менше.
Саме тому нам не дають багато зброї й не дадуть.
Хм… Хто ж кого переживе… Та мабуть той хто не сам в цьому протистоянні! питання лише в тому, скільки української крові буде пролито…
Влажные фантазии что мол теперь перестанут в них инвестировать — дык и так с 24-го февраля очередь дать денег россии не стоит.
короче — мне кажется что там же кредиторам намного больнее от того чем самой рашке. Им же пофиг на недружественные страны — дружественные же будут торговать с ними или за рубли или через импортозамещенный СВИФТ (который росскосмос зарелизил давеча). Вот и все. Как бы небыло обидно это слышать — но санкции и этот псевдо дефолт не имеет должного эффекта. Это в цивилизованном мире трагедия — в мордоре это назовут «сами себе злобные буратины».