Фракція «Слуга народу» закликала президента Володимира Зеленського та уряд розпочати перемовини з міжнародними партнерами щодо списання державного боргу України. Про це заявила представниця фракції Любов Шпак під час виступу на засіданні парламенту.
У Раді закликали розпочати перемовини щодо списання держборгу
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіна» у фейсбуці: головні фінансові новини
Списання боргу
За її словами, економічні втрати України щодня становлять до $1 млрд у день.
«Тож ми звертаємося до президента та Кабінету міністрів України з позицією, невідкладно перевести переговори з усіма іноземними партнерами щодо кредитних зобов'язань щодо перегляду та списання наших боргів», — наголосила нардепка.
Шпак підкреслила, що нинішня ситуація — це типовий форс-мажор для нашої країни.
Читайте також: Чому борги перекриють Україні вступ до ЄС та що з цим робити
Нагадаємо
Раніше глава Міністерства фінансів Сергій Марченко неодноразово називав питання реструктуризації та списання боргів недоцільними.
За його словами, Україна і надалі планує обслуговувати свої боргові зобов'язання, а пропозиції, що час від часу звучать про реструктуризацію держборгу, можуть зашкодити планам.
Міністр фінансів підкреслив, що це питання досить чутливе: «Можна скористатися моментом, але надалі нам це дуже зашкодить».
Які борги списують бідним
Як писав «Мінфін», колись борець з кредитною заборгованістю країн, що розвиваються, Ерік Туссен виділив декілька ознак боргу, який кредитори зобов'язані списати бідній країні:
- Незаконний борг, при отриманні якого було порушено певні процедури.
- Одіозний борг — коли він залучався диктаторськими режимами.
- Корупційний борг — коли кошти йшли не на розвиток країни, а банально розкрадалися.
- Нестабільний борг — коли його погашення загрожує країні соціально-економічною дестабілізацією, тобто перерахування грошей кредиторам відбувається за рахунок недофінансування соціальних статей витрат.
Надалі ці принципи активно використовувалися провідними світовими вченими з питань боргової політики: Кеннетом Рогоффом та Кармен Рейнхарт.
Прецедент подібної аргументації є і в Україні: ми не віддаємо $3 млрд «боргу Януковича», вважаючи цю позику «одіозним боргом».
Коментарі - 17
Дефолт это невозможность (или нежелание) выплачивать обязательства. У нас есть и возможность и желание. Но, с учетом обстоятельств, партнеры могли бы пойти на встречу в этих вопросах.
Разговоры о списании затеяли даже не мы, а наши западные партнеры.
Что намекает… если вы понимаете о чем я.
Не будет никакого дефолта. Мы слишком крошечная экономика с мизерным бюджетом и скромным ВВП, и пока наши интересы совпадают с интересами наших партнеров — нас довольно несложно и не затратно содержать.
Никакой дыри в бюджете тоже нет, сколько там этого бюджета, 35 ярдов доходной части.
Нам только на вооружение США выделило больше. А получат они от этой акции в разы больше чем потратят.
Дефолт Украины не выгоден на данный момент, и нам до него далеко. Внешний долг 45% ВВП это не серьезно для разговоров о дефолте, даже с учетом падения ВВП в 2022.
Интересно.
У нас, напомню, 45%. У Бельгии 330%, у Японии 295%. Когда там дефолт Японии?
У росии долг вообще мизерный, но дефолт. Как так согласно твоей логике, он же считается от показателя ВВП 🤦♂️
В чем проблема платить по графикам? Да, мы покрываем существующие кредиты за счет новых. Не первый год так живем. До дефолта нам еще простите как до неба… Другое дело что это существенно замедляет восстановление и последующий рост, это да.
Проблема в том что говорить о реструктуризации или списании в воюющей стране надо было 25го февраля. Почему Марченко этого не делал и не делает до сих пор — очень хороший вопрос. Я об этом писал.